X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 18692
Przesłano:

"Dźwięki mówią"- scenariusz zajęć pozalekcyjnych dla dzieci zdolnych

Temat zajęć:„Dźwięki mówią”-scenariusz zajęć pozalekcyjnych dla dzieci zdolnych dla klasy III szkoły podstawowej.

Cele zajęć:
•Rozwijanie wyobraźni twórczej i kreatywnego myślenia.
•Rozbudzanie wrażliwości muzycznej.
•Doskonalenie umiejętności wypowiadania się.
•Odreagowywanie emocji, relaks.
•Zwiększanie integracji z grupą.
•Rozwijanie wrażliwości słuchowej, rozróżniania i wydobywania dźwięków.

Środki dydaktyczne:
Odtwarzacz CD, płyty CD z nagraniami, 2 folie malarskie, duże arkusze papieru (najlepiej format A3 lub większy), flamastry.

Forma:
Zajęcia grupowe dla 6-8 dzieci, praca indywidualna i grupowa.
Metoda:
Metody aktywizujące, min. mapa myśli, burza mózgów.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przywitanie:
Dzieci śpiewają- „Dzień dobry”, „dzień dobry” na wymyśloną przez siebie melodię.
Podobnie wyśpiewują swoje imię i to, co lubią np. „Nazywam się Ania, lubię psy, lubię tańczyć...

2. Ćwiczenia wysłuchiwania dźwięków:
Dzieci stukają w różne przedmioty: parapet, szybę, szklankę, butelkę, podłogę, szeleszczą kartkami, uderzają drewno o drewno, w kaloryfer itp...i wsłuchują się w wydobywane dźwięki.

3. Tworzenie skojarzeń
Na kartonie uczniowie tworzą mapę myśli, poprzez zapisanie flamastrami skojarzeń do słów: „szum”, „dźwięk”, ”szelest”,..

4. Zabawa muzyczna
•Uczniowie rozkładają folię i trzymając w rękach, próbują nią poruszać tworząc falę: w górę i w dół, wolno i szybko, za każdym razem zmieniając kierunek i tempo czynności. Następnie dzieci przebiegają pod folią.
• Prosimy uczniów o ciszę, a później o wsłuchiwanie się w dźwięki poruszanej folii. W formie burzy myśli szukanie odpowiedzi na pytanie: z czym mi się kojarzy szelest folii, co mi to przypomina...
•Każdy uczeń kolejno wchodzi pod ruszającą się folię, a następnie zapisuje skojarzenia na kartce, kończąc zdanie: „jest to...”, „przypomina mi to......”
•Następnie przy dźwiękach tanecznej muzyki uczniowie bawią się:
1.chodząc w koło z folią,
2.podrzucając piłeczkę tak, aby nie spadła z folii,
3.wcielając się w zwinięte zwierzątko na położonej folii, podczas gdy inne dzieci zawijają i odwijają, zakręcając je ostrożnie (należy zwrócić uwagę, aby główka dziecka nie była zakryta),
4.robiąc kawałki z folii, każdy z własną ekspresją w rytm muzyki bawi się w dowolny sposób np. folia jest szarfą do tańca, śmiesznym ubraniem, inni mogą zawijać się tworząc tzw. „naleśniki”.

5.Relaks
Dzieci leżą i odpoczywają przy spokojnej muzyce (dźwięki natury), początkowo w ciszy, potem głęboko oddychając i licząc do 10, następnie w ciszy powoli wstają.

6. Taniec
Na zakończenie dzieci tańczą, tworząc teledysk do swego ulubionego utworu. Jedna osoba animuje ruchy taneczne, reszta naśladuje.

7. Zakończenie
Ocena zajęć:
• Co mi się najbardziej podobało?
• Iskierka - klaskanie w łapki.
Na następnej lekcji (lub po przerwie) korzystając z mapy myśli, zapisanych skojarzeń, uczniowie redagują wiersz, któremu nadają tytuł.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.