Scenariusz zajęcia dla dzieci 5-6 letnich
Temat: Słuchanie opowiadania terapeutycznego M. Staniszewskiej
pt. „Tajemnica tatusiowej szuflady”
Cele główne:
rozpoznawanie i nazywanie emocji własnych i innych ludzi
kształtowanie umiejętności panowania nad wybuchami złości i gniewu
doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i kulturalnego dyskutowania
kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów z wyeliminowaniem zachowań opartych na agresji i przemocy
Cele operacyjne:
Dziecko:
wie jak zapanować nad wybuchami złości
aktywnie słucha opowiadania
rozpoznaje i nazywa emocje własne i innych ludzi
pracę plastyczną wykonuje samodzielnie.
Metody:
czynne: zadań stawianych do wykonania
słowne: metoda żywego słowa (opowiadanie),objaśnienia , instrukcje
oglądowa: oglądanie ilustracji
Formy:
indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: kolorowe serduszka- wizytówki, rysunki przedstawiające różne zachowania dzieci, kolorowe koperty z cyframi, stopki gimnastyczne, papier do wykonania kopert przez dzieci, kredki,wełna,skrawki materiału, bibuła, brokat, kolorowy papier, książka z tekstem opowiadania.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Powitanie „Iskierka przyjaźni”. Dzieci siedzą w kole i trzymają się za ręce. Nauczycielka mówi: „iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk”.Dzieci przekazują sobie uścisk przyjaźni.
2. Rozmowa na temat złości. Nauczycielka zadaje pytanie o to, czy dzieci się czasem złoszczą oraz z jakiego powodu. Zbieramy odpowiedzi. Stajemy w kole – zadajemy pytanie, co ludzie robią, kiedy się złoszczą. Zbieramy odpowiedzi i wykonujemy dane czynności – robimy straszne miny, tupiemy, krzyczymy, kopiemy powietrze, zaciskamy zęby. Wyraźnie mówimy, na co się nie zgadzamy przy wyrażaniu złości, np.: Tak ludzie czasem biją innych, kiedy są zezłoszczeni, ale wyrażając złość nie wolno krzywdzić ani siebie, ani innych. Nie wykonujemy tej czynności.
3. Nauczyciel pokazuje dzieciom złotą obręcz, objaśniając iż przejście przez nią jest wejściem do Krainy Wyjątkowych Opowieści po wysłuchaniu więc opowiadania należy powrócić przez obręcz z powrotem.
Pacynka czyta opowiadanie.
Rozmowa na temat opowiadania.
- Co czuł Tomek?
- Dlaczego się złościł?
- Co tata powiedział Tomkowi?
- Jak tato radzi sobie ze złością?
- Co postanowił zrobić Tomek?
Czy chcielibyście mieć taką szufladę? Jeśli tak – co byście do niej włożyli. Jeśli nie – dlaczego? Nie komentujemy.
4. Zabawa ruchowa „Znajdź sobie przyjaciela”.Dzieci biegają w rytm muzyki
na przerwę w muzyce dobierają się w pary i mają za zadanie powiedzieć sobie coś miłego.
5. Zabawa „Wizytówki”. Nauczycielka rozdaje dzieciom kolorowe serduszka w trzech kolorach z wypisanymi imionami wszystkich dzieci. W ten sposób dzieci zostają podzielone na cztery grupy.
6. Zabawa „Tajemnicze kolorowe koperty”Dzieci bawią się w 4 grupach, zgodnie z kolorami wcześniej otrzymanych wizytówek. Każda grupa ma za zadanie odnaleźć ukrytą w sali kopertę w takim samym kolorze, co serduszka dzieci należące do grupy. W kopertach znajdują się numery obrazków przedstawiające różne sytuacje.
Kolejnym zadaniem dzieci będzie zapoznanie się z przedstawionymi na rysunkach sytuacjami oraz opowiedzenie wszystkim uczestnikom zabawy, co przedstawia ich rysunek.
dzieci opisują, co czują postacie na rysunkach ( co zdarzyło się,że dana osoba na obrazku właśnie to odczuwa)
jak powinni zachować się bohaterowie scenek?
Jakich form grzecznościowych powinni użyć?
7. Pacynka proponuje wykonanie koperty złości. Koperty dzieci ozdabiają.
8. Po wykonaniu pracy nauczycielka zbiera dzieci aby każde mogło zobaczyć prace dzieci.
Wasze prace są bardzo ciekawe i podobnie jak wasza złość bardzo różnorodne. Ciekawi mnie co do niej włożycie. Co Was mogłoby uspokoić