SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Rodzaj zajęć: zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze indywidualne
Temat: Dopasowywanie elementów do odpowiedniego szablonu.
Uczestnicy: chłopiec 19-letni upośledzony umysłowo w
stopniu głębokim, prawny manualnie
Cele: - usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej - rozumienie poleceń - usprawnianie manipulacji
Metody: obserwacja, naśladownictwo, aktywne i twórcze działanie,
Pomoce: 10 szablonów z odpowiednio pasującymi do nich elementami.
Formy pracy: indywidualna
Przebieg zajęć:
IV. Część wstępna:
- Przywitanie z dzieckiem
- Przygotowanie go do sesji zajęć
- Przygotowanie pomocy dydaktycznych: szablony i elementy do nich pasujące
V. Zajęcia właściwe:
Siadamy naprzeciw dziecka z poukładanymi jedno na drugim szablonami i ich elementami. Następnie na oczach dziecka oddzielamy element od szablonu. Szablon kładziemy na podłogę naprzeciw dziecka a oddzielony element odkładamy na bok. Następnie bierzemy drugi szablon, oddzielamy element, odkładamy na bok a szablon spinamy do pierwszego szablonu. W ten sam sposób postępujemy z następnymi szablonami wdrażając do tej czynności chłopca. Po spięciu wszystkich szablonów w całość wybieramy dowolny element.
Następnie wodze ręką chłopca, który trzyma element i pokazuje jak metodą prób i błędów, dopasować go do odpowiedniego szablonu mówiąc: pasuje, nie pasuje, w celu rozumienia o co mi chodzi. Dodatkowo wydaje polecenia : szukaj dalej, odwrotnie, brawo udało się, weź drugi element, dopasuj. Ćwiczenia te powtarzamy, aż dziecko będzie zdolne samo dopasować wszystkie elementy do odpowiednich szablonów.
VI. Zakończenie:
- Podziękowanie chłopcu
- Odprowadzenie dziecka na grupę