Temat: Wiosenne kwiaty- scenariusz zajęć w klasie 1
Metody:
• Metody oparte na obserwacji: pokaz.
• Metody oparte na słowie: pogadanka, opis, analiza wiersza.
• Metody aktywizujące: tarcza.
• Metoda gier dydaktycznych: pantomima
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne:
Zdjęcia wiosennych kwiatów
Karty pracy
Szablon kwiatka
Szarfy – 5 kolorów
Płyta z tańcem powitalnym
Wiersz „Zwiastuny wiosny” S. Karaszewskiego
Kwiatki z liczbą
Cel ogólny: Zna wiosenne kwiaty, wie czym są rośliny chronione, dodaje w zakresie do 10.
Cele operacyjne:
Potrafi reagować na sygnał
Potrafi rozwiązać zadanie tekstowe
Zna pojęcie : rośliny chronione
Potrafi wyróżnić głoski, litery i sylab w wyrazach
Dodaje liczby w zakresie 10
Potrafi zatańczyć taniec powitalny
Literatura:
Wesoła szkoła i przyjaciele, WSiP
Raz dwa trzy teraz my, Nowa Era
M. Barańska, E. Jakcka, Po rozum do głowy, Harmonia
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie: taniec powitalny: Wszyscy są, witam was, zaczynamy, już czas. Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy.
2. Wiersz Stanisława Karaszewskiego „Zwiastuny wiosny”
Idzie wiosna! A przed wiosną
już na łące kwiaty rosną!
- To ja pierwszy witam wiosnę!
- dumnie pyszni się pierwiosnek.
- Co tam dla nas mrozy, śniegi,
wszak jesteśmy przebiśniegi!
- Czary-mary, hokus-pokus,
to ja, szafran, czyli krokus!
- Taki miły, chłodny ranek,
to pogoda dla sasanek!
- Czekaj chwilkę! A po chwilce
pojawiły się zawilce.
- Może znów harcerza spotkam?
- ucieszyła się stokrotka.
- Wiosna wnet zamieszka z nami,
powitamy ją kwiatami!”
Nauczyciel zadaje pytania:
- Jakiej pory dotyczy wiersz?
Co rozkwita na łące?
Czym pysznił się pierwiosnek
Co mówiły o sobie zawilce, przebiśniegi i stokrotka?
3. Pokaz wiosennego kwiatka i przyklejenie na tablicę. Jeżeli dzieci nie znają jego nazwy, nauczyciel podaje ją i przyczepia na tablicę pod kwiatkiem. Dzieci dzielą wyraz na głoski, litery i sylaby
4. Rysowanie po śladzie
5. Wyjaśnienie pojęcia: rośliny chronione:
Nie wolno ich zrywać, deptać, niszczyć i kupować. Za zniszczenie roślin chronionych grożą kary.
Rośliny te rzadko występują- grozi im wyginięcie. Zerwane rośliny szybko więdną.
6. Pantomima przy muzyce „Wiosna” Vivaldiego
Wyobraź sobie, że jesteś maleńką cebulką, z której wyrośnie wiosenny kwiatek. Mróz ściska jeszcze ziemię, nie możesz się nawet poruszyć. Jest ciemno i ciasno. Nie możesz tego zobaczyć, ale czujesz, że słońce zaczyna mocniej przygrzewać, topi się śnieg i woda wsiąka w ziemię. Jest ci już luźniej. Nic jeszcze nie widzisz, ale powoli wypuszczasz pierwsze kiełki, coraz śmielej wyciągasz ku górze zielone ramiona. Nadal jeszcze nic nie widzisz, ale czujesz, jak wiatr otula twoje delikatne łodyżki. Nagle rozkwitasz, rozglądasz się dookoła, uśmiechasz się do słońca i chmur. Jesteś taki szczęśliwy, że chciałbyś zatańczyć, ale przytrzymują Cię korzonki. Radośnie kołyszesz się na wietrze.
7. Nauczycie przyczepia łamigłówkę do tablicy, informuje, że każdy kwiatek np. przylaszczka to ta sama liczba. Kiedy dziecko poda jaką jest liczbą sprawdza poprzez odwrócenie kartonika, a następnie odwraca wszystkie kartoniki z tą roślinką
Przylaszczka + przylaszczka = 10
10 – zawilec =7
Zawilec + pierwiosnek = 9
Sasanka + przylaszczka = 9
8. Matematyczna zabawa ruchowa.
Dzieci przy muzyce spacerują po sali. W ręku mają kwiatek z liczbą od 0 do 5. Gdy nauczyciel wyłączy muzykę dzieci łączą się w pary i wspólnie obliczają sumę swoich liczb.
11.Oblicz i pomaluj tulipany: z wynikiem większym od 5 na czerwono, z wynikiem mniejszym od 5 na żółto, a z wynikiem równym 5 na różowo.
9. Zadanie tekstowe:
Ania zerwała 5 tulipanów, a Marcin 3. Ile kwiatów zerwały dzieci?
10. Zabawy ruchowe:
Bukiet (sałatka owocowa)
W zabawie każde dziecko jest wiosennym kwiatem i siedzi w kręgu. Osoba stojąca na środku wywołuje dwa kwiaty wiosenne, które muszą zamienić się miejscami.Na hasło: „Bukiet” przesiadają się wszystkie kwiatki.
Wiosenny berek – tworzone jest pięć zespołów oznaczające kwiaty: zawilce, krokusy, pierwiosnki, narcyzy i sasanki. Dzieci są oznaczone różnego koloru szarfami. Nauczyciel wymienia nazwy kwiatów, a uczniowie należący do tej grupy stają się berkami. Osoby złapane przechodzą do grupy goniącej. Wygrywa zespół, który będzie liczył najwięcej członków.
13. Praca plastyczna
Dzieci podzielone na grupy dostają szablon kwiatka i wykonują go wybranymi technikami. (wydzieranka z czasopism, wydzieranka z papieru kolorowego, malowanie farbami i pastelami, plastelina, bibuła, koraliki itp)
14. Podsumowanie: zagadki
Jeszcze wszystko uśpione,
jeszcze nic nie rośnie,
a on śnieg przebija i mówi o wiośnie. ...(przebiśnieg)
Wietrzyk wiosnę niesie,
ciepłe są już ranki.
A za wioską w lesie zakwitły...( sasanki)
Jak ten kwiatek się nazywa,
co słowo „pan” w nazwie ukrywa? ...(tulipan)
Tam, w lesie cienistym, zakwita niebiesko. Na łące na pewno czułby się kiepsko. a gdy zakwita w marcu, to wtedy już wiecie, że nieodwołalnie jest wiosna na świecie. (przylaszczka)
Przyszła wiosna od lasku z kluczykami przy pasku. A te klucze pachnące, można znaleźć na łące.( pierwiosnki)