X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 18660
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem bezpieczny. Scenariusz zajęcia dla dzieci 5 , 6 -letnich

CELE:
1. Rozpoznaje i nazywa znaki nakazu, zakazu, znaki informacyjne i ostrzegawcze.
2. Stosuje zdobyte wiadomości w trakcie rozwiązywania zadań
3. Zna zasady bezpiecznego przebywania , poruszania się blisko jezdni.
4. Zna numery alarmowe
5. Potrafi łączyć numery telefonów z odpowiednimi służbami .
CELE SZCZEGÓŁOWE:(dzieci będą)
1. Utrwalać poznane znaki zakazu, nakazu, informacyjne i ostrzegawcze
2. Odpowiadać na zadawane pytania dotyczące bezpieczeństwa, numerów alarmowych.
3. Zapamiętywać krótkie wierszyki przypominające o prawidłowym poruszaniu się na jezdni.
METODY:
Oglądowa, pokaz, praktyczna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Szablony znaków drogowych, puzzle , sygnalizator, pasy(zebra), ołówki, kredki, brystol, karty pracy.


PRZEBIEG:
1. Powitanie: wierszyk- Ty z prawej ty z lewej.
2. Scenki dramowe : „Misie na spacerku” zaprezentowane przez nauczycielki.
3. Rozmowa na temat scenki co one prezentowały, o czym nas ostrzegają, itp.
4. Podział grupy na zespoły (żółty, czerwony, zielony) nawiązanie do kolorystyki sygnalizacji świetlnej. Nauka okrzyku: Kiedy światło jest czerwone przechodzenie zabronione, a gdy świeci się zielone możesz przejść na drugą stronę.
5. „Znaki już znam” - zabawa dydaktyczna polegająca na odgadywaniu danego znaku nakazu, zakazu , informacyjnego i ostrzegawczego z jednoczesnym wyjaśnieniem znaczenia.
6. Piosenka: Znaki już znam.
7. Puzzle: dzieci będą układać znaki drogowe , która drużyna pierwsza ta otrzymuje punkt, dzieci wyjaśniają również do jakiej gr. znaków zaliczamy poszczególny znak.
8. Zabawa ruchowa: TAK -NIE - dzieci będą odpowiadać na pytania dotyczące bezpieczeństwa, podbiegając do odp. znaku z napisem tak i nie.
- Numer telefonu do straży pożarnej to 998 – TAK
- Zauważyłeś gęsty dym , który wydostaje się spod drzwi zawiadamiasz dorosłych . –TAK
-Do drzwi puka nieznajoma osoba otwierasz jej drzwi. –NIE
-Przechodzimy na czerwonym świetle. –NIE
- Na drodze zachowujemy się ostrożnie i bezpiecznie. –TAK
-Mogę przebiegać przez ulicę. – NIE
-Na drugą stronę jezdni przechodzimy na kocie. – NIE
9. 5 zasad: Nauczycielka recytuje wiersz dzieci demonstrują ruchem jego treść (czynności występujące we wierszu)
Na chodniku przystań bokiem popatrz w lewo bystrym okiem skieruj w prawo wzrok sokoli znów na lewo spójrz powoli jezdnia wolna, więc swobodnie mogą po niej przejść przechodnie.
10. „Numery alarmowe”- dzieci będą w poszczególnych grupach układać numery z cyfr tworząc numery alarmowe tj : 998,997,999,112. Rozmowa z dziećmi nt ułożonych przez dzieci numerów.
11. Dzieci będą łączyć w pary numer telefonu alarmowego z odpowiednim pojazdem tj . strażacki samochód z 998 itd.
12. Sygnalizator – rozmowa utrwalająca wiadomości na temat świateł , przejścia na drugą stronę ulicy, itp.
13. Praca indywidualna – dzieci będą kolorować światła sygnalizatora w odpowiedni sposób według wyrazów takich jak: Idź, stój, czekaj.
14. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.