Konspekt zajęcia z zakresu aktywności ruchowej (4-latki)
Prowadząca: mgr Katarzyna Rynkowska
Data: 09.04.2013
Temat: „Czary- mary”- zabawy ruchowe- podnoszenie ogólnej
sprawności fizycznej i rozwoju psychomotorycznego dzieci.
Cele:
- ćwiczenie szybkiej reakcji na sygnał- przerwę w muzyce,
- ćwiczenie odbicia obunóż z miejsca w przód i tył,
- kształcenie umiejętności utrzymywania równowagi w utrudnionych warunkach chodu,
- doskonalenie biegu bez potrącania innych dzieci,
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
Formy:
• praca z całą grupą.
Metody wg K. Wlaźnik:
- metoda zabawowo- naśladowcza.
Środki dydaktyczne:
- opaski na głowę z wizerunkiem pszczoły i biedronki- po jednej dla każdego dziecka, utwór muzyczny „Lot trzmiela” N. Rimskiego- Korsakowa, utwór muzyczny „Wiosna” A. Vivaldiego, duże kwiatki
z papieru, woreczki, dwie skakanki, tamburyn, podkład muzyczny do masażyku „Baranki”.
Przebieg zajęcia:
1. Rozgrzewka.
● Nauczycielka mówi dzieciom, że przygotowała dla nich ciekawą zabawę, jednak zanim zaczną się bawić, najpierw muszą się rozgrzać i rozruszać każdą część ciała.
● „Zaczynamy od dołu: najpierw ćwiczą palce u stóp, całe stopy, potem kolana, biodra, teraz palce u rąk, całe dłonie, łokcie, ramiona, teraz ruszamy całym tułowiem, idziemy wyżej- ćwiczy głowa i szyja, a na końcu oczka, nosek, buzia. Super!”
● „Rozruszaliśmy każdą część naszego ciała, jeszcze parę skłonów, obrotów
i możemy się bawić.”
● „Słuchajcie chciałabym Was dzisiaj zaczarować. Mam tutaj ze sobą czarodziejską różdżkę, dzięki niej będziemy zamieniać się w różne rzeczy
i poznawać jak to jest być czymś lub kimś innym.”
● „Najpierw przeniesiemy się w świat zwierząt i zobaczymy, jak to jest być jednym z nich. Jeśli przestanę grać na tamburynie wszystkie dzieci patrzą na mnie i zamieniają się w zwierzę, które pokażę.
● A więc zaczynamy. Biegamy po sali:
a) słoń- wolne, duże, głośne kroki, dzieci chodzą ociężale po sali tupiąc,
b) zając- dzieci kicają jak zajączki,
c) pingwiny- dzieci chodzą jak pingwinki noga przy nodze,
d) żabki- dzieci skaczą po sali,
e) wróbelki- dzieci fruwają po sali machają skrzydełkami i dzióbią paluszkiem o ziemię, udając, że szukają ziarenek,
f) rak- dzieci chodzą „rakiem” do tyłu,
g) wszystkie dzieci robią wężyka- dzieci ustawiają się w „wężyku” udają węża- syczą i idą za nauczycielką jeden za drugim.
2. „Pszczółki na kwiatki” – zabawa orientacyjno – porządkowa – ćwiczenie szybkiej reakcji na przerwę w muzyce.
● Nauczycielka czaruje i zamienia wszystkie dzieci w pszczółki nakładając każdemu opaskę z obrazkiem owada. Dzieci – pszczółki siedzą na kwiatkach z papieru. Nauczycielka włącza utwór „Lot trzmiela” N. Rimskiego- Korsakowa, a pszczółki latają po całej sali. Gdy muzyka przestaje grać wracają na kwiatki i siadają skrzyżnie ze zwróceniem uwagi na wyprostowane plecy. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
3. „Zbieramy kwiatki” – zabawa kształtująca mięśnie brzucha – ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
● Dzieci siedzą na dywanie w rozsypce w siadzie skulnym podpartym. Stopy trzymają na papierowym kwiatku. Odsuwają stopami kwiatek i przysuwają do siebie. Ćwiczenie powtarzamy 2-3 razy.
4. „Przez kamyczek”- zabawa ruchowa z elementami skoku- ćwiczenie odbicia obunóż z miejsca w przód i tył.
● Nauczyciel rozdaje dzieciom woreczki. Dzieci maszerują w różnych kierunkach po całej sali. Na hasło: „Przeskocz przez kamyk” dzieci rzucają woreczek na podłogę i przeskakują przez niego do przodu i do tyłu. Zabawa powtarzana jest kilkakrotnie.
5. „Pszczółka niesie skarb”- zabawa ruchowa z elementami równowagi- kształtowanie prawidłowej postawy ciała.
● Każde dziecko niesie na głowie woreczek-skarb, którego nie może zgubić. Nauczyciel uderza w tamburyno, kiedy instrument przestaje grać dzieci przykucają powoli, uważając żeby nie zgubić woreczka. Zabawę powtarzamy 2-3 razy.
6. „Wiosenna łąka”- zabawa ruchowa z elementami biegu- doskonalenie biegu bez potrącania innych dzieci.
● Dzieci biegają po sali przy akompaniamencie utworu „Wiosna” A.Vivaldiego. Kiedy muzyka przestaje grać dzieci zatrzymują się w bezruchu. Zabawa powtarzana jest 2-3 razy.
7. „Baranki”- masażyk- zabawa uspokajająca, relaksacyjna-
wyciszenie grupy, wytworzenie przyjaznej atmosfery.
● Dzieci siadają zwrócone bokiem do środka koła. Każdy ma przed sobą plecy innego dziecka. Każde dziecko wykonuje na plecach kolegi masażyk przy muzyce.
8. Nauczyciel dziękuje dzieciom za uczestnictwo w zajęciach. Zaprasza do zabawy w kącikach zainteresowań.