Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych grupowych
Sylwia Sobczyk Cieszyn
STYMULACJA "ZIMA" METODĄ PORANNEGO KRĘGU (opracowaną przez H. Abel)
Cele główne:
Rozwijanie aktywności poznawczej
Doskonalenie percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej, smakowej
Cele operacyjne:
Doskonalenie wzajemnej komunikacji
Kształtowanie orientacji w schemacie ciała
Doskonalenie motoryki małej
Zapewnienie uczniowi komfortu fizycznego i emocjonalnego
Zmniejszenie nadwrażliwości dotykowej ciała
Wzbudzenie zainteresowania otaczającym środowiskiem
Wyzwalanie aktywności własnej dziecka
Metody: elementy stymulacji polisensorycznej, muzykoterapia, aromaterapia, chromoterapia, muzyczno- inscenizacyjna, F. Affolter
Formy pracy: zbiorowa
Środki dydaktyczne: słoik "lampion" oklejony białą bibułą, domek do aromaterapii, olejek miętowy,krem o miętowym zapachu, biała opaska na głowę, wstążki z białej i niebieskiej bibuły na drewnianym patyczku, papierowe kule, czapka, rękawice, buty, pluszowy bałwan, obrazek zimowy z kalendarza, płatki śniegowe z filcu, sól, wiórki kokosowe, kasza manna, wata, kawałek futra, lód, woda, trójkąt, dzwonki, biała chusta, herbata miętowa, płyty CD z nagraniami
Przebieg zajeć:
1. Nauczyciel w białej opasce na głowie zaciemnia pomieszczenie,zapala podgrzewacz i umieszcza go w słoiku oklejonym białą bibułą, drugi wkłada do domku aromaterapeutycznego, wkraplając w odpowiednie miejsce kilka kropel olejku miętowego. Trzymając lampion, wymienia imiona dzieci, przybliża ich ręce , wyjaśniając przy tym, że ogień jest ciepły i że rozpoczynają się zajęcia.
2. Powitanie piosenką wg propozycji M. Bogdanowicz
"Witaj (imię dziecka) 2x
Jak się masz 2x
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy
Bądź wśród nas 2x"
Dzieci wąchają olejek miętowy i podają rękę prowadzącemu zajęcia. Smarowanie rąk kremem miętowym.
3. Piosenka doskonaląca schemat ciała, połączona z dotykaniem określonych części ciała
"Rozruszajmy ręce, rozruszajmy nogi, rozruszajmy głowy" z tematyką zimową w tle.
4. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, jaka jest obecnie pora roku i przy piosence "Zima, zima zima biała" inscenizuje jej słowa (pada, pada śnieżek biały-rzuca papierowymi kulami,dzieci lepią już bałwana-dotykanie przez uczniów pluszowego bałwana, załóż sobie ciepłą czapkę- zakłada czapkę na głowy dzieci, załóż sobie rękawiczki-szybki masaż rąk wełnianymi rękawicami, załóż sobie ciepłe buty-dotykanie stóp dziecka, pokazywanie butów) Najsprawniejsze dziecko zbiera papierowe kule i umieszcza je w woreczku.
5. Stymulacja przy nagraniu A.Vivaldiego pt "Cztery pory roku". Oglądanie obrazka zimowego, nauczyciel opowiada przy tym co jest charakterystyczne dla zimy. Masaż twarzy i rąk kawałkiem futra i watą. Dotykanie płatków śniegowych z filcu. Słuchanie przesypujących się w misach materiałów sypkich imitujących śnieg, a następnie dotykanie ich przez dzieci (kasza manna, sól, wiórki kokosowe). Dotykanie wody, spryskiwanie twarzy dzieci wodą. Stymulacja lodem.
6. Śpiewanie przez nauczyciela piosenki "Zima, zima, zima" połączone z akompaniamentem dzwonków i trójkąta w zależności od słów piosenki.
Następnie prowadzący zajęcia obchodzi dookoła salę grając najpierw na jednym, potem na drugim instrumencie. Potem z pomocą nauczyciela grają również dzieci, słuchając jednocześnie odtwarzanej z płyty CD piosenki.
1.Zima, zima, zima
Pada, pada śnieg
Jadę, jadę w świat sankami
Sanki dzwonią dzwoneczkami
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń
2.Jaka pyszna sanna
Parska raźno koń
Śnieg rozbija kopytami
Sanki dzwonią dzwoneczkami
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń
3. Zasypane pola
Śniegu cały świat
Biegnie droga hen przed nami
Sanki dzwonią dzwoneczkami
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń
Dzyń, dzyń, dzyń
7. Nauczyciel zakłada po kolei na głowę każdego dziecka białą chustę, wołając go po imieniu. Zadaniem dziecka jest zdjęcie nakrycia.
8. Stymulacja smakowa- uczniowie kosztują herbatę miętową.
9. Wyciszenie: Dzieci słuchają relaksacyjny utwór z płyty "Relaxing benessere", obserwując wstążki z marszczonej bibuły, przyklejone do drewnianego patyczka, którymi nauczyciel powiewa w rytm muzyki.
10. Gaszenie lampionu i lampki zapachowej, wąchanie dymu.