Scenariusz zajęć otwartych
Krąg tematyczny: Moja rodzina.
Temat dnia : Mali pomocnicy mamy.
Temat zajęć: Moja mama – wprowadzenie pisanej i drukowanej litery „m,M” .
Cele zajęć :
dziecko:
- tworzy wielozdaniowe wypowiedzi o swojej mamie
- przelicza i ustala których mam było najwięcej ,a których najmniej
- rozpoznaje litery „m, M” i identyfikuje je z głoską „m”
- intuicyjnie rozpoznaje głoskę „m” jako spółgłoskę
- czyta sylaby i wyrazy zawierające poznane litery
- śpiewa piosenkę „Choć mam rączki małe”
- wykonuje pracę plastyczną „kwiatek dla mamy”
Metody pracy :słowna, praktycznego działania, pokazowa,
Formy pracy : indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne : lusterka, kartoniki do budowy modeli wyrazów, kartonowe serce,ćwiczenia „Już w szkole”, kolorowe paski papieru, dwa kartonowe kółeczka, listki wykałaczka, wiersz „Mamy mamę” J. Kulmowej, portreciki mam.
Przebieg zajęć
1. Czynności organizacyjno-porządkowe.
2. Powitanie gości- zebranych mam.
3. Zabawa powitalna „Witamy mamy, które…
• przyjechały samochodem
• przyszły pieszo
• przyjechały na rowerze
• przyleciały samolotem
Dzieci machają do mam, a wymienione mamy machają do dzieci. Dzieci liczą mamy, ustalają, których było najwięcej , a których najmniej.
4. Wysłuchanie wiersza „Mamy mamę” J. Kulmowej
„Najlepsze u mamy
jest to,
że ją mamy.
Mamy ją swoją,
nie cudzą, nie inną,
zawsze tą samą.
I żeby nie wiem, co się stało,
mama zostanie mamą.
Nie na sprzedaż,
nie do zmiany,
nasza wszędzie
i przez cały czas.
Więc najlepsze u mamy
jest to, że ją mamy
i że mama ma właśnie nas.”
5. Rozmowa na temat wiersza : - Dlaczego kochamy mamę?
- Co jest najlepsze u mamy?
- W czym mama nam pomaga?
- Czy mama ma dużo obowiązków?
6. Jak możemy jej pomóc w wykonywaniu różnych obowiązków domowych? – praca w grupach:
Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda grupa gromadzi pomysły będące odpowiedzią na pytanie. Po prezentacji wszystkich pomysłów dzieci wspólnie wybierają najlepsze, a nauczyciel zachęca dzieci do realizacji tych pomysłów w damach.
7. Śpiewanie piosenki „Choć mam rączki małe”
8. Wyszukiwanie przez dzieci wyrazów zawierających głoskę „m’” w nagłosie, śródgłosie, wygłosie.
9. Obserwacja w lusterku układu narządu mowy podczas wymawiania głoski „m”. Ustalenie, że jest to spółgłoska (podczas artykulacji usta są zamknięte).
10. Budowanie modelu wyrazu „mama” z uwzględnieniem podziału na samogłoski, spółgłoski.
11. Prezentacja i umieszczenie wprowadzonej litery na miejscu odpowiadającej jej głoski.
12. Wypowiedzi dzieci na temat :Za co najbardziej kocham swoją mamę?
Dzieci przyklejają portreciki mam (narysowane wcześniej przez dzieci) do dużego kartonowego serca.
13. Wskazywanie poznanych liter (m, M) w zestawach wyrazów (ćw. s.57 z.1)
14. Ćwiczenia wprowadzające do nauki czytania- konstruowanie zdań z wykorzystaniem obrazków i litery „m” (ćw.s.57 z. 2)
15. „Kwiatek dla mamy” – praca plastyczna.
Dziecko składa paski papieru na połowę i przykleja do kółka. Drugie kółko nakleja na paski równo z pierwszym kółkiem wkładając do środka długą wykałaczkę (łodygę kwiatka). Łodygę ozdabia listkiem.
16. Wręczenie kwiatków zebranym mamom.
17. Podsumowanie zajęć.
18. Pożegnanie gości