Scenariusz zajęć wychowawczych:
„Żyję bez ryzyka AIDS”.
Cele ogólne:
Uświadomienie wychowankom zagrożeń związanych z chorobą AIDS i możliwości zakażenia wirusem HIV.
Pokazanie możliwych zachowań wobec osób chorych, nauka tolerancji.
Cele szczegółowe:
Wychowanek zna historię rozprzestrzeniania się wirusa.
wychowanek rozróżnia pojęcia HIV, AIDS.
Wychowanek zna drogi zakażenia.
Wychowanek wie, że HIV uszkadza układ odpornościowy.
Wychowanek poznał sytuację osób zakażonych wirusem HIV we współczesnym świecie.
Wychowanek wie kiedy jest Światowy Dzień Walki z AIDS.
Metody:
drama, burza mózgów, mini wykład, dyskusja.
Pomoce:
laptop (nagranie z muzyką), papier, pisaki, kartki z historiami, karteczki z różnymi sytuacjami związanymi z AIDS.
Przebieg zajęć:
I Wprowadzenie do tematu:
Informacje na temat Światowego Dnia Walki z AIDS, znaczenie skrótów HIV, AIDS;
Omówienie dróg zakażenia:
- podczas kontaktu seksualnego,
- za pośrednictwem igły lub innych narzędzi przecinających skórę, gdzie
istnieje kontakt z krwią (niesterylne strzykawki podczas dożylnego
wstrzykiwania narkotyku lub sterydu, niesterylne narzędzia w
nieprofesjonalnych gabinetach tatuażu, kosmetycznych)
- wirus HIV może być przekazany dziecku przez zakażoną matkę w czasie
ciąży, porodu i karmienia piersią.
Zwrócenie uwagi na sytuacje, w których nie można zakazić się wirusem HIV:
- za pośrednictwem dotyku, kasłania, kichania,
- podczas kąpieli w basenie, korzystania ze wspólnej wanny, natrysku,
toalety, ręczników, talerzy, kubków itp.
- HIV nie przenoszą zwierzęta domowe i owady (np. komary, kleszcze).
Wychowankowie dostają karteczki z opisem różnych sytuacji i porządkują je umieszczając na tablicy pod odpowiednimi hasłami: DUŻE RYZYKO, ISTNIEJE RYZYKO, BRAK RYZYKA.(załącznik nr 1)
II. Prowadzący podsumowuje dotychczasową wiedzę (mało jest sytuacji, w których może dojść do zakażenia, a tempo rozprzestrzeniania się choroby jest bardzo duże. W Polsce problemem jest także niski wskaźnik osób robiących sobie test na obecność wirusa HIV, nawet 70% zakażonych nie wie o swojej chorobie. Osoby zakażone nieświadomie rozprzestrzeniają wirusa. Problem dotyka głównie ludzi młodych (20 – 49 lat), ok 7% w momencie zakażenia nie miało 20 lat. Wychowawca zaprasza uczestników do obejrzenia – dramy i zastanowienia się nad pytaniem:
„ Jakie zagrożenia związane z HIV/AIDS niesie przedstawiona scenka?”
IV. Wybrana grupa młodzieży przedstawia scenkę – impreza, gra muzyka, na spotkaniu mogą pojawić się narkotyki, alkohol, przypadkowy sex....
V. Prowadzący zachęca młodzież do wypowiadania się jakie zagrożenia w kontekście HIV/AIDS stwarza przedstawiona scenka. Wychowankowie w czasie burzy mózgów podają zagrożenia, wychowawca zapisuje je na arkuszu papieru.
- możliwe odpowiedzi młodzieży – przypadkowy kontakt seksualny, gwałt, wstrzyknięcie narkotyku, utrata kontroli nad swoim postępowaniem
- dyskusja nad innymi sytuacjami sprzyjającymi zakażeniu wirusem HIV, gdzie i jak młody człowiek jest narażony na niebezpieczeństwo AIDS.
VI. Prowadzący rozdaje wychowankom karteczki z krótkimi scenkami – historiami, w których dowiadują się, że kolega ze szkoły, sąsiad itp. jest zakażony wirusem HIV.
Zadaniem uczestników jest ustosunkować się do przedstawionej sytuacji. (załącznik nr 2)
VII.Dyskusja na temat stosunku do osób zakażonych i chorych na AIDS. Podkreślenie znaczenia tolerancji w walce z rozprzestrzenianiem się tej choroby. Osoby zakażone czy chore bardzo często czują się napiętnowane, odrzucone a to sprzyja ukrywaniu swojej choroby. Każdy z nas swoją postawą może przyczynić się do zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa. Zastanówmy się w jaki sposób?
VIII.Podsumowanie zajęć:
- przypomnienie sytuacji sprzyjających zakażeniu;
- uświadomienie jak trudno się zakazić tym wirusem;
- każdy z nas żyjąc świadomie i bez ryzyka, w postawie tolerancji może mieć swój udział w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się HIV/AIDS;
Załącznik I
DUŻE
RYZYKO
ISTNIEJE
RYZYKO
BRAK
RYZYKA
PRZYPADKOWY KONTAKT SEKSUALNY
UŻYCIE WSPÓLNYCH NARZĘDZI PODCZAS DOMOWEGO WYKONANIA TATUAŻU
UŻYWANIE WSPÓLNYCH KUBKÓW, TALERZY
PODANIE RĘKI OSOBIE ZAKAŻONEJ HIV
KORZYSTANIE Z BASENU
WSPÓLNA PRACA LUB NAUKA Z OSOBĄ ZAKAŻONĄ
CZĘSTE ZMIANY PARTNERÓW SEKSUALNYCH
UTRATA KONTROLI NAD SWOIM POSTĘPOWANIEM PODCZAS IMPREZY
UŻYWANIE WSPÓLNYCH IGIEŁ DO WSTRZYKNIĘCIA NARKOTYKU LUB STERYDU.
PODRÓŻ W PUBLICZNYCH ŚRODKACH TRANSPORTU
UDZIAŁ W ZAWODACH SPORTOWYCH
MIESZKANIE W INTERNACIE, AKADEMIKU, BURSIE Z OSOBĄ ZAKAŻONĄ
UGRYZIENIE PRZEZ KOMARA, KLESZCZA.
WSPÓLNA ZABAWA PODCZAS NP. SYLWESTRA Z OSOBĄ ZAKAŻONĄ
WYJŚCIE DO KINA, KAWIARNI Z OSOBĄ ZAKAŻONĄ WIRUSEM HIV
WYKONANIE PRECINGU W NIEPROFESJONALNYM ZAKŁADZIE
PRZYTULENIE SIĘ DO OSOBY ZAKAŻONEJ WIRUSEM HIV
PŁYWANIE W JEZIORZE, MORZU
ODDAWANIE KRWI W STACJACH KRWIODAWSTWA
Załącznik II
Dowiadujesz się, że w twojej klasie jest osoba zakażona wirusem HIV. Jak byłaby twoja reakcja?
Spotykasz się ze znajomymi, wśród których jest jedna osoba ci nieznana. Podczas rozmowy dowiadujesz się, że jest ona nosicielem wirusa HIV. Jak zareagujesz?
Znajomy zwierza ci się, że podejrzewa iż może być zarażony wirusem HIV, nie wie co robić. Co możesz mu doradzić?
W przedszkolu, do którego chodzi twoja siostra wybuchła afera, rodzice dowiedzieli się, że wśród dzieci jest jedno zakażone wirusem HIV. Wielu chce zabrać swoje dziecko z przedszkola, inni domagają się usunięcia zakażonego dziecka. Jakie jest twoje zdanie, co możesz powiedzieć rodzicom o drogach przenoszenia wirusa HIV?