Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4, 5- letnich
Temat zajęcia: Jesienne zabawy.
Cele ogólne:
- rozwijanie słuchu fonematycznego,
- rozwijanie mowy
Cele operacyjne:
Dziecko:
- dzieli słowa na sylaby,
- wypowiada się na temat opowiadania
- doprowadza do końca rozpoczęte działanie.
Metody:
- słowne – polecenia, objaśnienia,
- oglądowe – pokaz, obserwacja,
- czynne – zadań stawianych do wykonania,
Formy:
- grupowa,
- indywidualna,
Środki dydaktyczne:
Ilustracje do opowiadania, obrazki darów jesieni, karty pracy, kredki, liście.
Zagadnienie z podstawy programowej: Wspomaganie rozwoju mowy dziecka
Zagadnienie programowe: Mówię coraz wyraźniej, panuję nad swoim głosem, rozumiem się z innymi
Przebieg zajęć:
1.Wprowadzenie do zajęć- rozwiązanie zagadki ( hasło jesień).
Co to za pani, w złocie, w czerwieni,
sady pomaluje, lasy przemieni,
a gdy odejdzie gdzieś w obce kraje,
śnieżna zawieja po niej zostaje.
2.Słuchanie opowiadania pt. „ Agatka na tropach jesieni” autorstwa M. Przewoźniaka.
3. Omówienie treści opowiadania.
4. Jesienne sylabizowanie.
Chętne dziecko losuje wybrany obrazek, nazywa go i dokonuje podziału słów związanych
z jesienią na sylaby ( drzewa. liście, grzyby, żołędzie, kasztany, żołędzie, orzechy...).
5. Ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej Co się zmieniło?
Nauczyciel zawiesza na tablicy sylwetę drzewa, umieszcza na niej cztery liście
w jesiennych kolorach i cztery żołędzie. Dzieci zakrywają oczy, a on zdejmuje niektóre elementy lub zmienia ich ułożenie. Zadaniem dzieci jest rozpoznać, co się zmieniło.
6. Ćwiczenia logarytmiczne z liśćmi.
Rytmiczne powtarzanie rymowanki z wykonywaniem odpowiednich ruchów (przy powtórzeniu zmiana liczby liści w dłoniach).
W le-wej rę-ce lis-tek mam, W ko-ło więc o-bej-dę je,
w pra-wej liś-cie dwa. u-ło-żę z nich wzor.
Cho-dzę so-bie tu i tam W pra-wej rę-ce lis-tek mam,
i ci-chut-ko gram. w le-wej liś-cie dwa.
Jak pod-rzu-cę liś-cie me, Cho-dzę so-bie tu i tam
to o-pad-ną w doł. i ci-chut-ko gram.
7. Zabawa muzyczno-ruchowa Dary jesieni.
Nauczyciel rozsypuje na podłodze kasztany, żołędzie i szyszki. Dzieci poruszają się między
nimi na palcach w rytm muzyki. Podczas przerwy i na hasło Zbieramy kasztany, dzieci
zbierają kasztany i odkładają je do przygotowanego pojemnika. Zabawę powtarzamy aż
do momentu zebrania wszystkich darów.
8. Karta z zadaniami- praca przy stolikach.
9. Podsumowanie pracy dzieci na zajęciach.