Scenariusz zajęć w przedszkolu
Temat:"Na straganie"
Grupa dzieci: 4-5 latki
Cele ogólne:
- wielozmysłowe poznanie warzyw,
- rozwijanie mowy
Cele operacyjne:
Dziecko:
-rozpoznaje i nazywa warzywa
- wypowiada się na temat teatrzyku
Metody:
- słowne – polecenia, objaśnienia,
- oglądowe – pokaz, obserwacja,
- czynne – zadań stawianych do wykonania,
Formy:
- grupowa,
- indywidualna,
Środki dydaktyczne:
Sylwety do teatrzyku, warzywa, karty pracy, kredki, płyta CD, odtwarzacz CD,
Zagadnienie z podstawy programowej: Wspomaganie rozwoju mowy dziecka
- dziecko uważnie słucha,
- mówi płynnie i niezbyt głośno.
Zagadnienie programowe: Poznajemy przyrodę
– rozpoznawanie i nazywanie wybranych warzyw; rozróżnianie ich za pomocą wzroku, dotyku, smaku, zapachu
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie listu od Pani Jesieni.
2. Recytowanie przez nauczyciela wiersza J. Brzechwy pt. „Na straganie”
z wykorzystaniem sylwet warzyw..
„Na straganie” Jan Brzechwa
Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:
"Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze."
"Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!"
Rzecze na to kalarepka:
"Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!"
Groch po brzuszku rzepę klepie:
"Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?"
"Dzięki, dzięki, panie grochu,
Jakoś żyje się po trochu.
Lecz pietruszka - z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może."
"A to feler" -
Westchnął seler.
Burak stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli:
"Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?"
Burak tylko nos zatyka:
"Niech no pani prędzej zmyka,
Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą."
"A to feler" -
Westchnął seler.
Naraz słychać głos fasoli:
"Gdzie się pani tu gramoli?!"
"Nie bądź dla mnie taka wielka" -
Odpowiada jej brukselka.
"Widzieliście, jaka krewka!" -
Zaperzyła się marchewka.
"Niech rozsądzi nas kapusta!"
"Co, kapusta?! Głowa pusta?!"
A kapusta rzecze smutnie:
"Moi drodzy, po co kłótnie,
Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!"
"A to feler" -
Westchnął seler.
3. Omówienie treści utworu.
4. Nazywanie warzyw umieszczonych w koszyku.
Nauczyciel wyciąga pojedynczo warzywa, a dzieci podają ich nazwy. Dzielą na sylaby nazwy pokazywanych warzyw, określają pierwsze i ostatnie głoski
w nich, dzielą na głoski nazwy wybranych warzyw.
5. Zabawa ruchowa przy piosence „Smaczne warzywa”.
• Rudą marcheweczkę lubią wszystkie dzieci.
A gdy ją wyciśniesz, zdrowy soczek leci.
Ref. Ciach, ciach, ciach pokroimy,
surówkę zrobimy. (bis)
• Listeczki sałaty zajączki zjadają,
dlatego po łące tak szybko biegają.
• Bo wszystkie warzywa, jeśli tego nie wiesz,
to są witaminki dla mnie i dla ciebie.
6. Rozwiązywanie zagadek.
• Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę,
ma bielutki korzeń i zieloną natkę. Pietruszka
• Jakie warzywo, chociaż niewielkie,
wyciśnie z oczu słoną kropelkę? Cebula
• Jaka to głowa, duża czy mała,
z zielonych liści składa się cała? Kapusta
• Dobra gotowana i dobra surowa,
choć nie pomarańcza, jest pomarańczowa.
Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk
i pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy. Marchew
• Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w słoiku leży kiszony. Ogórek
• Zielone łódeczki, w nich małe kuleczki.
Ugotuję te kulki na obiad dla Julki. Groch
7. Zabawa „Warzywo w tym kolorze”.
Nauczyciel podaje nazwy kolorów, a dzieci starają się podać nazwy warzyw w tych kolorach. Np. czerwony – pomidor, rzodkiewka; zielony – ogórek, sałata, kapusta, szczaw, szpinak,por itd.
8. Karta z zadaniami- praca przy stolikach.
9. Podsumowanie pracy dzieci na zajęciach.