Scenariusz zajęć w grupie 5-6 latków
Temat: „Jak dbać o zdrowie zimą?”
Cel ogólny:
- rozwijanie aktywnych postaw prozdrowotnych
Cele szczegółowe
dziecko:
- potrafi uzasadnić konieczność dbania o zdrowie
- potrafi uzasadnić rolę właściwego odżywiania dla zdrowia
- potrafi wyjaśnić potrzebę aktywnego wypoczynku zimą, jako źródła zdrowia
- podejmuje próby twórczego myślenia i działania w różnorodnych zabawach
- dzieli wyrazy na głoski i sylaby
- globalnie odczytuje wyrazy
- zna zasady bezpiecznych zabaw zimowych
- wie, ze higiena ciała jest warunkiem zdrowia
- gimnastykuje się przy muzyce
- uważnie słucha poleceń nauczyciela
- określa parzyste i nieparzyste części ciała
- rozwiązuje zagadki
Metoda: działań praktycznych, oglądowa, słowna
Forma: zbiorowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: wiersz B. Lewandowskiej „Na zdrowie”, zagadki , ich rozwiązania pisemne i obrazkowe, napisy dotyczące dbania o zdrowie zimą, odzież zimowa: rękawiczki, szalik, czapka, napisy z częściami ciała, muzyka nagrana na nośniku cyfrowym, jabłka i marchewka, wykałaczki
Przebieg zajęć
1. Powitanie przy zabawie „Ludzie do ludzi” – dzieci witają się w parach poszczególnymi częściami ciała ( np. prawa noga z prawą nogą, lewy łokieć z lewym łokciem itd.).
2. Wytworzenie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do partnera- jedno dziecko zamyka oczy , drugie prowadzi je po całej sali , omawianie odczuć dzieci.
3. Wysłuchanie wiersza B. Lewandowskiej „Na zdrowie”.- załącznik nr 1
4. Rozwiązywanie zagadek związanych ze zdrowiem- odszukiwanie napisów rozwiązań (dla dzieci potrafiących czytać) oraz obrazków- odpowiedzi dla pozostałych dzieci. Rozwiązania to : zęby, gimnastyka, owoce, ubranie. Dzielenie wyrazów- rozwiązań na sylaby i głoski
5. Co należy robić aby być zimą zdrowym? – pogadanka z dziećmi ( zdrowo się odżywiać, ruch na świeżym powietrzu, gimnastyka, uprawiać sporty zimowe, ubierać się odpowiednio do pogody, dbać o higienę- nauczyciel przyczepia napisy w widocznym miejscu.)
6. Zabawa zręcznościowa „Ubieramy czapki, szaliki, rękawiczki”. Jednemu dziecku zawiązujemy oczy. Jego zadaniem jest ubranie w przygotowane rzeczy swojego kolegi .
7. Higiena ciała jako warunek zdrowia. Zabawa „części ciała”- Dzieci losują napisy części ciała np. oko, zęby, ucho, głowa, ręka. Nauczyciel zachęca dzieci, aby ta część ciała, którą wylosowało, powiedziała, jak utrzymać ją w dobrym zdrowiu. Ustalanie parzystych i nieparzystych części ciała.
8. Gimnastyka – taniec przy muzyce, aerobik.- elementy zabaw zimowych, o czym należy pamiętać podczas zabaw zimowych? Recytacja wiersza.
Zanim w śnieżnym puchu
Zawiruje świat,
Przyjmij uwagi
I tych kilka rad,
By radość, uśmiech
I wszelkie szaleństwa
Nie skończyły się bólem, łzami
Z braku bezpieczeństwa...
9. Zdrowe odżywianie - degustacja warzyw i owoców.
10. „Co może szkodzić zdrowiu?”- rozmowa z dziećmi.
Załącznik nr1
B. Lewandowska „ Na zdrowie”
Doktor rybka niech nam powie
Kto chce prosty być jak trzcina,
Jak należy dbać o zdrowie!
Gimnastyką dzień zaczyna!
Całe ciało myje co dzień
Pod prysznicem, w czystej wodzie.
Wie, że zęby białe czyste
Lubią szczotkę i dentystę!
Pije mleko, wie, że zdrowo
Chrupać marchew na surowo.
Kiedy kicha czysta chustka
Dobrze mu zasłania usta.
Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka
Na obrazku bez zarazków.
Rób tak samo, bo chcesz chyba
Tak zdrowy być jak ryba.
ZAGADKI
Są w naszych ustach
Bo nimi jemy
Widać je białe
Gdy się śmiejemy!
zęby
Najlepsza zabawa
Dla nóg, rąk dla smyka
ćwiczymy od rana
To jest.......
Gimnastyka
Jak się nazywają :
Bluzeczka, spodenki
Płaszczyk, kurtka, szalik
Spódnice, sukienki?
Ubrania