Scenariusz do zajęć z wychowania zdrowotnego
Temat: Co by było, gdyby ludzie nie dbali o własne zdrowie?”
- rozmowy metodami i technikami twórczego myślenia.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia, umiejętności pełnego
realizowania własnych pomysłów
- kształtowanie nawyku dbania o własne zdrowie
Cele operacyjne: Co dziecko pozna?
- pozna sposoby dbania o własne zdrowie
- pozna znaczenie słowa „zdrowie”
Co dziecko zastosuje w działaniu?
- wymyśli twórcze idee dotyczące zdrowia i jego przeciwstawień przy pomocy gestu, mimiki, ruchu
- pokaże i odczyta u innych czynności higieniczno-kulturalne
Co dziecko zapamięta?
- zapamięta w jaki sposób dbać o zdrowie swoje i innych
- zapamięta dobre rady kolegów dotyczące zachowania zdrowia
Metody i formy : metody i techniki twórczego myślenia: metody problemowe,
„burza mózgów”, metody symulacyjne
praca z całą grupą, w parach, indywidualna
Środki dydaktyczne: plansze przedstawiające dzieci uprawiające sport, myjące się,
jedzące owoce i warzywa, duży arkusz papieru, pisak, koperty
zawierające dwa obrazki (kopert tyle, ile dzieci), radiotelefon
z klocka z naklejonymi cyframi, blok rysunkowy, kredki
Podstawa programowa: I.6, I.10, II.5, II.7, II.9, III.7, III.8, IV.1, IV.3
Literatura: „Razem z dzieckiem” Program wychowania przedszkolnego
„Przedszkole pełne ciekawych zdarzeń” red. Z.Bojanowska
„Ilustrowany słownik języka polskiego” H.Metera
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
2. „Co te ilustracje mają ze sobą wspólnego?” nauczycielka przedstawia dzieciom ilustracje, na których widnieją różne czynności związane ze zdrowiem, np.:
dzieci uprawiające sport, myjące się, jedzące owoce i warzywa.
Dzieci próbują odpowiedzieć na pytanie nauczycielki.
3. Wyjaśnienie pojęcia „zdrowie”
4. „Burza mózgów” – co by było, gdyby na świecie nie było ludzi zdrowych?
Nauczycielka zapisuje uwagi i pomysły dzieci na dużym arkuszu papieru.
Następnie zadaje dzieciom pytanie: Czy chcemy, aby taki świat istniał?
Jeżeli nie, to każdy z was, kto czuje, że chce być zdrowym niech skreśli ten smutny wizerunek świata. Dzieci podchodzą kolejno do tablicy i skreślają uwagi, zapisane wcześniej przez nauczycielkę.
5. Zabawa ruchowa „Odgadnij pokazywaną przez kolegę czynność”.
Każde dziecko bierze ze stolika kopertę, w której znajdują się dwa obrazki przedstawiające czynności higieniczne. Dzieci dobierają się parami, jedno z nich, naśladuje czynność narysowaną na kartce, zadaniem drugiego jest odgadnięcie, o jaką czynność chodzi. Potem następuje zamiana ról.
6. Zabawa słowna „Radiotelefon”
Dzieci siedzą w kole. Jedno z nich wzywa przez radiotelefon kolegę i daje mu rady „jak być zdrowym”, np.: ja wzywam Wojtusia i radzę mu, aby zjadał surówki, itp.
7. Praca indywidualna przy stolikach
4,5-latki - rysunek na temat „Jak dbam lub będę dbał o własne zdrowie?”
Dzieci rysują przy stolikach, następnie układają rysunki w kole na dywanie i zastanawiają się, których czynności jest najwięcej, a których najmniej.
3-latki - kolorują obrazki przedstawiające dane czynności higieniczne i zdrowotne.
Nazywanie czynności przedstawionych na obrazkach.