Scenariusz zajęć - Jestem Polakiem
Dla dzieci 6-letnich
Cele ogólne:
- zapoznanie z symbolami narodowymi
- rozwijanie sprawności manualnej
Cele operacyjne:
Dziecko :
- zna symbole narodowe ( flaga, godło)
- wymieni barwy znajdujące sie na polskiej fladze
- szanuje symbole narodowe,
- kształtuje swoja tożsamość narodowa,
- potrafi wskazać na mapie Polski , stolicę Warszawę, główną rzekę
(Wisła )
- czyta globalnie wyrazy
- układa z głosek wyraz Polska
-rozwija sprawność manualna,
- pobudza swoja wyobraźnie
-,rozwija umiejętność wypowiadania sie na określony temat na
podstawie własnych obserwacji,
- wzbogaca swój czynny język,
- wykonuje pracę plastyczną
Metody:
słowne : rozmowa, objaśnienia
oglądowe: pokaz
aktywizujące: zadań stawianych dziecku
Formy:
z całą grupą
praca zespołowa
praca indywidualna
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie dzieci „Iskierka przyjaźni”
2. Zabawa ruchowa „Dwóm tańczyć się zachciało” , „Nie chcę Cię znać”
3. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”
4. Oglądanie flagi, wypowiedzi dzieci na temat jej wyglądu, zwrócenie uwagi na kolejność występujących w niej kolorów oraz ich znaczenie.
5. Przyglądanie się mapie Polski i wypowiedzi dzieci na temat kraju, w którym mieszkają: nazwy, obowiązującego języka, mieszkającego w nim narodu (Polska, język polski, Polacy). Układanie z liter wyrazu Polska, sylabowanie oraz głoskowanie wyrazu.
6. Wskazywanie na mapie stolicy oraz główne rzeki
7. Tworzenie przez analogię do Polski określeń dotyczących innych krajów europejskich np. Anglia – język angielski, Anglicy. Niemcy – język niemiecki, Niemcy. Rosja – język rosyjski, Rosjanie.
8. Słuchanie legendy M. Orłonia „ O Lechu i białym orle”.
9. Rozmowa na temat legendy: wyjaśnienie niezrozumiałych słów i zwrotów. Wypowiedzi dzieci na temat naszego godła. Zwrócenie uwagi na to w jakich miejscach możemy zobaczyć godło państwowe.
10. Czytanie globalne wyrazów: flaga, godło
11. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Latające orły”
(dzieci biegają po sali przy dźwiękach tamburynu z rozpostartymi w bok ramionami, naśladując sposób poruszania się latającego orła. Podczas przerwy w grze przykucają – lądują w gnieździe.
12. Wykonanie pracy plastycznej – wyklejanie godła Polski. Układanie z wyrazów zdania – godło Polski.
13. Oglądanie powstałych prac.
Agnieszka Troka