Scenariusz zajęć w Ośrodku
Opracowany przez nauczyciela mianowanego
Barbarę Młynarczyk
Termin zajęć: 23.11.2010r. Czas trwania: 60 minut Rodzaj zajęć: Zajęcia tematyczno-integrujące w Ośrodku Miejsce realizacji: Aula szkolna Wiek uczestników zajęć: 10-20 lat
TEMAT: ,, Jesień nie musi być smutna”
Cel główny: Rozwijanie procesów poznawczo – percepcyjnych i intelektualnych na bazie zjawisk typowych dla jesieni.
Cele operacyjne:
rozwijanie wiedzy o zjawiskach jesiennych
kształcenie umiejętności współpracy i uczestnictwa w aktywności grupy
wdrażanie do uczestnictwa w twórczej aktywności
rozwijanie poczucia wspólnoty grupowej
zaspokajanie potrzeb estetycznych, wiedzy, samorealizacji i twórczości
Metody: słowna, praktycznego działania
Formy: grupowa
Środki pomocnicze: karteczki ze zdaniami n/t pór roku, koperty z zagadkami, kartki z nazwami roślin, liście i owoce drzew i krzewów, farby, kartki białego papieru, kartki ze scenkami o tematyce jesiennej, żołędzie.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Prezentacja grupy
Każda grupa w Ośrodku w dowolny sposób prezentuje jesienną porę roku ( wiersz, piosenka, jesienny strój lub dekorację ).
2. Dopasuj do jesieni
Każda grupa otrzymuje karteczki z napisanymi zdaniami na temat pór roku. Zadaniem grupy jest wybrać te zdania, które opisują jesień.
Dni stają się krótsze.
Liście zmieniają barwę i opadają.
Niedźwiedź zapada w sen zimowy.
Wiewiórka robi zapasy pożywienia.
Dojrzewają jabłka.
Rozpoczynają się żniwa.
Dni są coraz cieplejsze.
Przylatują bociany i jaskółki.
Rozpoczynają się wakacje.
Kwitną piękne tulipany.
Piękny kolor mają owoce dzikiej róży.
Orzechy są bardzo smaczne.
W trawie jest dużo kasztanów i żołędzi.
Kolorowe liście suszymy w książkach.
W lesie zbieramy grzyby.
3. Zagadki o jesieni.
Każda grupa otrzymuje kopertę z jesienną zagadką – kto pierwszy ten lepszy!
4. Dopasuj owoc i liść do rośliny.
Każda grupa otrzymuje kopertę, w której znajdują się kartki z nazwami roślin oraz ich liście i owoce. Zadanie polega na dopasowaniu ich do odpowiedniej rośliny ) np. dąb -żołędzie i jego liście itd. )
5. Odgadnij scenkę.
Każda grupa wybiera spośród siebie jedną lub dwie osoby, których zadaniem jest pokazać za pomocą gestów wybraną scenkę o tematyce jesiennej:
Zbieranie grzybów
Grabienie liści
Zrywanie jabłek
Kopanie ziemi
6. Malowanie Pani Jesieni.
Każda grupa otrzymuje arkusz białego papieru, na którym maluje bez użycia pędzli Panią Jesień według własnego pomysłu.
7. Zbieranie żołędzi.
Zadanie polega na ich zbieraniu przez wszystkich wychowanków. Wygrywa ten, kto zbierze ich najwięcej.
8. Zakończenie – ocena aktywności poszczególnych grup i ich nagrodzenie.
Uwagi do scenariusza
Zajęcia dostosowane są do możliwości intelektualnych wychowanków. Tego typu zajęcia sprzyjają przede wszystkim integracji grup wychowawczych, uczą pomocy słabszym kolegom, sprawiają wiele radości.
Wychowawca Ośrodka prowadzący zajęcia Podpis nauczyciela stażysty biorącego udział w zajęciach