Scenariusz zajęcia prowadzonego przez stażystę
Temat: Przedszkolaczek czysty musi być”
Cele główne:
- kształtowanie nawyku dbania o czystość osobistą i zdrowie,
- zachęcania do stosowania odpowiednich zabiegów higienicznych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozumie dlaczego należy codziennie wykonywać zabiegi higieniczne i czemu one służą,
- rozumie znaczenie czystość dla zdrowia,
- rozpoznaje i nazywa przybory toaletowe,
- potrafi wykonywać podstawowe zabiegi higieniczne,
- skupia uwagę na poleceniach nauczyciela,
- stosuje się do umów i reguł w zabawach,
Metody:
percepcyjna: pokaz
słowna: rozmowa, instrukcje i objaśnienia,
czynna: zadań stawianych do wykonania
Formy pracy:
- praca z całą grupą;
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne: piosenka ,,Kot jest czysty”; ,,Szczotka, pasta, kubek”; dwie sylwety: czystej dziewczynki i brudnego chłopca; przybory toaletowe: mydło, grzebień, ręcznik, lusterko, szampon, kubek, pasta, szczotka; 15 elementów szczotki do zębów, 15 elementów kubka; wiersz pt: ,,Żeby nie było brudasów” A. Kuhn – Cichockiej, sylwety bohaterów wiersza, makieta łazienki, duży szablon kubka, 25 szablonów kolorowych kwiatków, kilka sztuk czarnych kwiatków
Podstawa programowa: Dziecko:
1.1 obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
2.1 umie poprawnie umyć się i wytrzeć oraz umyć zęby;
3.1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
5.1 dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;
5.4 uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie: Pomachają do mnie te dzieci które:
- chętnie przyszły dzisiaj do przedszkola,
- umyły dzisiaj zęby,
- lubią jeździć na sankach,
- mają dzisiaj na sobie spodnie,
- które lubią jeść jabłka
2. Piosenka ,,Kot jest czysty”
Kot się myje przed śniadaniem,
kot się myje przed obiadem,
przed kolacją i przed spaniem,
taką kocią ma zasadę.
Ref: Kot jest czysty i my też,
spójrz na ręce jeśli chcesz.
Po co mają krążyć plotki,
że czyściejsze od nas kotki.
Kot mydełka nie używa,
bez ręcznika się obywa.
Ja w łazience kran odkręcę,
mydłem wyszoruję ręce.
Ref: Kot...
3. Rozpoznawanie przez dzieci przyborów toaletowych
Przedstawienie dzieciom dwóch postaci Czyścioszek (ilustracja czystej dziewczynki) i Brudasek (ilustracja brudnego chłopca). Rozmowa na temat różnicy zauważalnej między dwoma postaciami. Pomysły dzieci przy pomocy jakich przedmiotów można wyczyścić Brudaska. Zaprezentowanie dzieciom przyborów toaletowych, zwrócenie uwagi na konieczność codziennego mycia rąk i zębów.
4. Zabawa ruchowa ,,Szczotka – kubek”
Dzieci dostają emblematy z sylwetką szczotki i kubka. Maszerują w kole klaszcząc na dźwięk muzyki dobierając się w pary szczotka – kubek i tańczą w kole.
5. Teatrzyk sylwet na postawie utworu A. Kuhn – Cichockiej ,,Żeby nie było brudasów”
Narrator :
Do przedszkola przyszli goście
Wszystkim dobrze znani
Przedszkolaki siadły grzecznie
Obok swojej pani
Słuchajcie uważnie
Nie róbcie hałasu
Dowiemy się co robić,
By nie było brudasów..
Mydło :
Ja każdemu chętnie myję :
Rączki, buzię, uszki, szyję.
A kto często mnie używa
Ten czyścioszkiem się nazywa.
Szampon :
Czy długie włoski, czy krótkie
Wszystkie umyję w minutkę
Bo czyste włoski pachną i rosną,
Jak młoda trawka na łące wiosną.
Pasta i szczoteczka :
Czekamy na ciebie rano i wieczorem,
By ząbki nie bolały, były piękne i zdrowe.
Pasta :
W chorym ząbku dziura robi się powoli
Buzia puchnie jak balonik i okropnie boli.
Szczoteczka :
Ząbki lubią czyste mycie,
Wszyscy o tym wiedzą,
Zwłaszcza mądre przedszkolaki,
Gdy cukierki jedzą.
Pasta i szczoteczka : Kto o swoje ząbki dba
Zawsze piękny uśmiech ma.
Woda :
A ja jestem najważniejsza
Bo beze mnie nie ma życia.
Wciąż potrzebna jestem :
Do prania, do pływania, do zupki gotowania.
I do picia i do mycia,
Czy kto stary, czy młody,
Ten nie może żyć bez wody.
Ręcznik :
Jestem duży, jestem miły.
Już mnie dzieci polubiły.
Każdego wytrę do sucha
I starszaka i malucha.
Grzebień :
Dużo ząbków mam – to prawda –
Lecz słowa wam daję,
Ugryźć kogoś wcale nie jest moim obyczajem.
Dziewczynkom i chłopcom pięknie włosy czeszę.
Ja się bardzo cieszę.
Narrator :
A teraz zadam pytanie i wcale nie będzie trudne
Ile razy trzeba myć rączki?...
Wszyscy :
Zawsze kiedy są brudne
Chcemy żebyście nas kochali i często używali.
Bo najładniejsze na świecie są czyste dzieci przecież.
Rozmowa na temat wiersza:
- jakie postacie wystąpiły w wierszu,
- o co prosili bohaterowie.
- czy dzieci też korzystają z takich przedmiotów w domu,
- po co w ogóle używamy tych rzeczy?
Wskazywanie na planszy przedstawiającej łazienkę bohaterów utworu.
6.Wspólne mycie rąk
Pokazanie przez nauczycielkę odpowiedniego sposobu mycia rąk, zwrócenie uwagi na konieczność podciągnięcia rękawów przed myciem oraz oszczędzania wody. Indywidualne mycie rąk przez każdego przedszkolaka.
7. Ewaluacja
Wypowiedzi dzieci na temat podstawowych czynności higienicznych poznanych na zajęciach. Zwrócenie uwagi na konieczność mycia się aby być czystym i zdrowym. Wspólne ozdabianie kubka: komu podobały się zajęcia przykleja kolorowy kwiatek, a komu nie czarny.