Cele:
- definiuje pojęcie: kultura, kultura wysoka, kultura masowa, sztuka,
- redaguje zaproszenie i ogłoszenie na spektakl,
- pisze scenariusz dramy,
- odgrywa scenkę.
Metody: praca z tekstem literackim i słownikiem, dyskusja, drama.
Formy: praca w grupach, zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: słownik języka polskiego, książka pt. „Kłamczucha”, arkusze papieru.
Czas trwania: dwie godziny
Przebieg lekcji
Lp.
Przebieg lekcji
Uwagi
1. Zadaniem każdego ucznia było przyniesienie na lekcję jednego przedmiotu, który jego zdaniem reprezentuje jakąś dziedzinę sztuki (np.: książka, płyta z muzyką, reprodukcja obrazu). Na początku lekcji uczniowie demonstrują przyniesione przedmioty i uzasadniają wybór.
2. Uczniowie próbują zdefiniować pojęcie: „sztuka”. (Uwagi: „burza mózgów”, propozycje odpowiedzi piszą na tablicy)
3. Uczniowie odczytują ze słownika definicję „sztuki” (Uwagi: słownik języka polskiego)
4. Następnie uczniowie zastanawiają się, czy bohaterowie powieści chętnie korzystają z dóbr kultury. Swoje stanowisko potwierdzają odpowiednimi cytatami.
Przykłady odpowiedzi:
- bohaterowie czytają mnóstwo książek, na które wydają czasem ostatnie pieniądze, to mole książkowe w dobrym tego słowa znaczeniu;
- Aniela wraz z Robrojkiem odwiedza Muzeum Narodowe;
- uczniowie liceum należą do kółka teatralnego.
(Uwagi: rozmowa, praca z tekstem)
5. Uczniowie przygotowują scenariusz dramy pt.
„Z życia Anieli Kowalik”. praca w grupach
6. Uczniowie przedstawiają przygotowaną dramę.
7. Uczniowie redagują ogłoszenie na spektakl teatralny (Uwagi: praca w grupach)
8. Dyskusja na temat: Czy młodzież chętnie uczestniczy
w różnych wydarzeniach kulturalnych?
9. Zadanie domowe: zredagowanie zaproszenia
na wystawę malarstwa.