Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzony w Światowym Dniu Wody- 22.03.2013
Temat: Woda to skarb.
Cel główny:Uświadomienie dzieciom, że woda to skarb, bez którego nie mogło by istnieć życie na Ziemi i dlatego należy o nią dbać i oszczędzać.
Cele szczegółowe /operacyjne :
Dziecko
potrafi wyjaśnić, do czego używamy wodę w codziennym życiu,
uświadamia sobie znaczenie wody w życiu człowieka i organizmów żywych,
wie, dlaczego ziemia nazywana jest niebieską planetą,
wskazuje zbiorniki wodne (oceany, morza, rzeki, jeziora) na globusie,
rozróżnia wodę słodką i słoną,
wie, że woda w kranie jest dobrem, o które trzeba dbać,
rozumie konieczność oszczędzania wody i wie, jak to robić,
potrafi współpracować w grupie.
Metody:Czynna ( zadań stawianych do wykonania, zabawowa); Słowna ( objaśnienia, instrukcje podające,eksponujące,praktycznego działania)
Formy pracy:działalność grupowa, zbiorowa i indywidualna
Środki dydaktyczne:farby akwarelowe,arkusze papieru, rysunki kropli wody i ryb,butelki plastikowe po wodzie,płyta CD z nagraniem odgłosów wody i piosenki Mamo,tato wolę wodę, , makieta zbiornika wodnego-rzeka, szklane miseczki, kamyczki, słomki,
Przebieg zajęć:
1.Wiosenny występ rodzicom: recytacja wiersza Marzec , ilustracja ruchowa piosenki Idzie wiosna oraz zaśpiewanie piosenki Nie śpijcie kiedy wiosna.
2. Przygotowanie makiety zbiornika wodnego na środku dywanu (niebieska folia, lustro, woda w miseczkach szklanych)
3. Iskierka-Dzieci siedzą w kręgu na dywanie i puszczają iskierkę wypowiadając słowa: „kroplę wody puszczam w krąg niech powróci do mych rąk”
4.Słuchanie wiersza „Woda” wprowadzającego do odpowiedzi na pytanie „dlaczego trzeba oszczędzać wodę i co to wyrażenie znaczy”?, „co to jest woda i do czego służy i komu jest potrzebna”?
Paweł mył ręce
I nie zakręcił wody w łazience
Kapie, kapie woda
Wody bardzo szkoda
Nie można marnować wody
Można nią podlać kwiatki
Napoić można pieska
Wykąpie się Tereska
Mama zrobi pranie
Będzie czyste ubranie
Wziąć prysznic dla ochłody
Nie można marnować wody!
4.Ćwiczenia relaksacyjne przy muzyce: „Magiczna woda” wg M. Montessori
Dzieci siedzą w kole. Naczynie z wodą stawiamy na środku. Obserwujemy, w jaki sposób woda się uspokaja. Zachęcamy dzieci, by stopniowo też się wyciszały.
- podawanie miseczki z rąk do rąk; zwrócenie uwagi na to, by nasze ruchy były i spokojne, by nie wylać ani kropli,
- dzieci zamykają oczy; nauczyciel opuszcza krople wody na ich dłonie; ten kto poczuje dotyk kropli – może otworzyć oczy.
5. „ Bąbelkowa zabawa”- robienie bąbelków w misce z wodą za pomocą słomki, zwrócenie uwagi aby żadna kropelka nie upadła na ziemię.
6.Umieszczenie „radosnych rybek „ w wodzie ( na makiecie)- zwrócenie uwagi, że nie wolno zaśmiecać i zanieczyszczać wód; zwierzątka tam zamieszkujące są szczęśliwe tylko wtedy, jak mają czystą wodę.
Przeglądanie się w lustrze- zwrócenie uwagi, że w czystej wodzie także można się przejrzeć!
7. Test wyboru (TAK, NIE) na temat szanowania, oszczędzania i niezanieczyszczania wody. Nauczyciel zadaje pytania:
- wolno myć samochody w rzece?
- wolno pływać, chlapać się w jeziorze?
- wolno wyrzucać śmieci do zbiorników wodnych?
- wolno żeglować i nurkować w morzach i oceanach?
- wolno prać pranie w stawie?
- powinno się myć zęby przy odkręconym kranie?
Wnioski: Woda to skarb, należy ją szanować
8. Wspólny śpiew piosenki Mamo tato wolę wodę, z użyciem pustych butelek po wodzie ( mała butelka-mikrofon, duża -gitara)
9.Degustacja wody mineralizowanej
10. Pasowanie dzieci i rodziców na członków klubu PRZYJACIEL WODY
PRZYJACIEL WODY
Ślubuję uroczyście
być przyjacielem wody
I zachęcać do tego wszystkich.
Będę mądrze i oszczędnie
Jej używać
i chronić przed niegrzecznymi dziećmi
a nawet starszymi osobami,
aby jej nikt nie marnował
i nie zanieczyszczał
PRZYRZEKAM
Nauczycielka dotykając ramion papierową kropelką wody z obrazkiem delfina-symbolem mądrości, ufności i zwierzęcej przyjaźni pasuje wszystkich na przyjaciół wody.
11. Obowiązki i zasady, jakimi powinien kierować się Przyjaciel wody:
korzysta z wody mądrze
rozumie potrzebę jej ochrony, poszanowania i racjonalnego użytkowania
odkręca wodę tylko wtedy, kiedy jej potrzebuje
nie zapomina jej zakręcić
nie zaśmieca zbiorników wodnych
pilnuje, aby inni również nie marnowali tego bogactwa i dbali o czystość wód
szuka oszczędności wody w swoim domu i zachęca do tego innych
12. Odbicie swojej dłoni zamoczonej w niebieskiej farbie na plakacie pod aktem ślubowania
13. Słodka rybka- poczęstowanie się cukierkiem z salaterki w kształcie ryby.
14. Zakończenie: Zapamiętanie hasła: Woda to skarb, niebieski dar. W przyjaźni z nią chcę iść przez świat.
Opracowała i przeprowadziła : Agnieszka Panasiuk-Kaczoch