SCENARIUSZ ZAJĘĆ
1. Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk- Piela
2. Grupa: I „ Krasnoludki” – 3 -latki.
3. Miejsce: sala rytmiczna, Przedszkole nr 61 ul. Lelechowska 7 w Warszawie.
4. Temat kompleksowy: „ Kochamy Babcię i Dziadka”
5. Temat zajęć: „ Kolorowe zabawy”- wykorzystanie różnorodnych zabaw ruchowych.
6. Metody pracy: słowna, poglądowa, praktycznego działania, improwizacji ruchowej
7. Formy pracy: zajęcia z cała grupą, zabawy ruchowe
8. Cele ogólne:
- kształtowanie sprawności ruchowej dzieci
- wyrabianie zwinności i zręczności
- kształcenie płynności ruchu i poczucia rytmu
- przyswajanie wiadomości dotyczących bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych
- wdrażanie do zdyscyplinowania, samokontroli, zaradności
- szybkie reagowanie na sygnał nauczycielki
- prawidłowe nazywanie i rozróżnianie podstawowych barw
- prawidłowe nazywanie i wskazywanie poszczególnych części ciała
- wdrażanie do uważnego słuchania poleceń nauczycielki
- stwarzanie radosnej atmosfery
Cele operacyjne:
- dziecko zna zasady dotyczące bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych
- rozwija swoja sprawność ruchową, zwinność, poczucie rytmu
- szybko reaguje na sygnały nauczycielki
- prawidłowo nazywa i rozróżnia podstawowe barwy
- prawidłowo nazywa i wskazuje poszczególne części ciała
- uważnie słucha poleceń nauczycielki
9. Pomoce: tamburyno, pianino, kolorowe woreczki gimnastyczne, książka
M. Bogdanowicz „ Ruch i piosenka dla najmłodszych”, serduszka z folii
samoprzylepnej, duże serduszka wycięte z kartonu.
10. Przebieg zajęć:
- zaproszenie dzieci do sali rytmicznej
- rozmowa z dziećmi na temat uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka
- zabawa: delikatne stukanie paluszkami o podłogę
uderzanie rękami o kolana
głośne klaskanie
- zabawa z paluszkami ilustrująca krótki wierszyk mówiony przez nauczycielkę
( zabawę powtarzamy)
„ Ten paluszek to babunia, przy niej jest dziadziunio.
Ten największy to tatunio, przy nim jest mamunia.
A to jest dziecina mała, a to rączka moja cała”.
- Ilustrowanie ruchem tekstu wierszyka ( dzieci stoją w kole)
„ Głowa, ramiona, kolana, pięty
kolana, pięty
kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, brzuch,
Oczy, uszy, usta, nos”.
- zabawa ruchowa „ Spacer”
Przypomnienie dzieciom zasad bezpiecznej zabawy.
Dzieci maszerują w rytm wygrywany na pianinie, kiedy nauczycielka gra wolno, niskie dźwięki, dzieci chodzą wolno jak babcia lub dziadek, kiedy nauczycielka wygrywa szybszy rytm, wysokie dźwięki, dzieci przyśpieszają kroki, kiedy nauczycielka nie gra, dzieci zatrzymują się i słuchają polecenia( np. pokazują nosek, uszy, głowę itp.)
- zaproszenie dzieci do kółeczka, pokazanie dzieciom woreczków w czterech
podstawowych kolorach,
- próby rozpoznawania i prawidłowego nazywania kolorów
- rozdanie dzieciom woreczków w ich ulubionych kolorach
- zabawa ruchowa z woreczkami: marsz z woreczkiem na głowie
marsz z woreczkiem pod pachą
stawanie na woreczku nogami
podrzucanie woreczków
przeskakiwanie przez woreczki
- zabawa ruchowa „ Dzieci do domu”
( dzieci maszerują w rytm wygrywany na tamburynie, kiedy nauczycielka przestaje
grać dzieci wracają do „ swoich domów”- miejsce oznaczone danym kolorem)
- zebranie woreczków
- dzieci siadają i otrzymują od nauczycielki nagrody- serduszka wycięte z kolorowej
folii samoprzylepnej ( wybierają sobie swój ulubiony kolor)
- ćwiczenia oddechowe- zdmuchiwanie serduszek z ręki ( nabieranie powietrza nosem
i wypuszczanie ustami)
- podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę
- powrót do sali.
Marta Nowajczyk-Piela
nauczycielka
Przedszkole nr 61
02-351 Warszawa.