SCENARIUSZ ZAJĘCIA
1. Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk- Piela
2. Grupa: III „ Smoki”
3. Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 61 w Warszawie.
4. Temat kompleksowy: „ W krainie dźwięków”
5. Temat zajęcia: „ Dźwięki z naszego otoczenia”
6. Metody pracy: waloryzacyjna, praktycznego działania dzieci,
7. Formy pracy :zajęcia z całą grupą, praca indywidualna dzieci, zabawy ruchowe.
8. Cele zajęcia:
- utrwalenie zdobytych wiadomości na temat dźwięków, hałasu i jego negatywnego wpływu na nasze zdrowie
- kształtowanie umiejętności mówienia odpowiednim tonem głosu
- zwrócenie uwagi na zasadę nie krzyczenia w budynku przedszkolnym ,mówienia umiarkowanym tonem głosu
- rozwijanie postawy opiekuńczej wobec ludzi, dzieci niesłyszących.
9. Pomoce dydaktyczne: płyta CD, parawan, różne materiały do prezentacji dźwięków, obrazki przedstawiające rożne przedmioty, maszyny itp. wydające dźwięki, tamburyno, książka „ Język migowy”.
10. Przebieg zajęcia:
- zgromadzenie dzieci w półkolu na krzesełkach
- odgadywanie dźwięków prezentowanych przez nauczycielkę za parawanem, przy pomocy różnorodnych materiałów
- prezentowanie dźwięków przez chętne dzieci ( z wykorzystaniem papieru, wody, klocków, instrumentów itp.)
- słuchanie płyty CD i odgadywanie kolejnych dźwięków
- oglądanie obrazków przedstawiających przedmioty, maszyny, zwierzęta itp. wydające różne dźwięki
- losowanie obrazków i próby naśladowania poszczególnych dźwięków ( zabawy dźwiękonaśladowcze)
-podział obrazków na te, które przedstawiają dźwięki przyjemne i te, które przedstawiają dźwięki nieprzyjemne dla ucha ( dzieci dzielą obrazki na dwie grupy, dwa zbiory)
- zabawa ruchowa „ Dźwięk i rytm”( dzieci biegają lub spacerują w rytm wygrywany na tamburynie, gdy nauczycielka przestaje grać pokazuje obrazek- dzieci naśladują dźwięk wydawany przez to co jest na obrazku, lub prezentuje jakiś rytm a dzieci go powtarzają).
- rozmowa z dziećmi na temat „ Co by było gdybyśmy nic nie słyszeli?”
- zwrócenie uwagi na ludzi i dzieci niesłyszące ( rozwijanie postawy opiekuńczej wobec nich)
- zabawa „ Król ciszy”
- zaprezentowanie przez nauczycielkę kilku słów w języku migowym ( np.: Kocham Was, dom, pies, płaczę itp.)- dzieci powtarzają
- podział dzieci na dwa zespoły
- zabawa „ Kalambury”
- relaks przy spokojnej muzyce ( odpoczynek dla uszu)
- podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.