Numer: 18473
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych - zajęcie warsztatowe dla rodziców

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW ( ZAJĘCIE WARSZTATOWE).



1. Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk- Piela
2. Grupa: II „ Misie”.
3. Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 61 w Warszawie
4. Temat zajęcia: „Przygotowania do Świąt Wielkanocnych”.
5. Metody pracy: słowna, poglądowa, praktycznego działania, improwizacji ruchowej
6. Formy pracy: zajęcia z całą grupa ,z dziećmi i ich rodzicami, praca indywidualna, zabawy ruchowe, zabawy w parach, praca zespołowa.
7. Cele zajęcia:
- integracja wszystkich rodziców i dzieci z II grupy
- zachęcanie do aktywnego uczestniczenia w zabawach
- stwarzanie radosnej atmosfery i wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się Święta Wielkanocne
- zachęcanie do zgodnej współpracy dzieci i rodziców podczas zabaw i wykonywania Palm Wielkanocnych i malowania pisanek
- wdrażanie do uważnego słuchania wiersza
- rozwijanie wyobraźni dziecięcej poprzez rozbudzanie ekspresji ruchowej dzieci i działania plastyczne
8. Pomoce dydaktyczne: wiersze, zagadka o kurczaczku, tamburyno, materiały do zajęć plastycznych: kartki, kleje taśmy przezroczyste, krepina w rożnych kolorach, nożyczki, jajka ugotowane na twardo ( co najmniej 2 sztuki na parę rodzic- dziecko)

9. Przebieg zajęcia:

- Powitanie rodziców i dzieci
- dzieci na powitanie mówią wierszyk:

„ Wszyscy w kole tu stoimy
I za ręce się trzymamy,
I dzień dobry już mówimy,
Tak zabawę zaczynamy!”
- dzieci śpiewają dla rodziców piosenkę do melodii „ Panie Janie”

„ Witajcie rodzice, witajcie rodzice,
Jak się macie, jak się macie?
Wszyscy Was witamy, wszyscy Was witamy,
Bądźcie wśród nas, bądźcie wśród nas.”

- rodzice śpiewają dla dzieci:
„ Witajcie dzieci, witajcie dzieci,
Jak się macie, jak się macie?
Wszyscy Was witamy, wszyscy Was witamy,
Bądźcie wśród nas, bądźcie wśród nas.”



- wspólna zabawa w kole, zmieniają miejsca rodziny, osoby, które:

• Lubią razem spacerować
• Lubią razem chodzić do kina
• Lubią jeździć na wycieczki rowerowe
• Lubią czekoladę
• Lubią pająki
• Lubią niegrzeczne dzieci
• Lubią bałagan
• Lubią rozkrzyczane, głośne dzieci

- zagadka o kurczaczku dla dzieci
- rozmowy z dziećmi na temat: „ Z czego wykluwają się kurczęta, co lubią jeść itp.”
- zabawa ruchowa i dźwiękonaśladowcza w „ Kury, koguty i kurczaczki”
( mamy – kuru, tatusiowie- koguty, dzieci- kurczaczki )- dzieci maszerują w rytm tamburyna, a na sygnał chowają się w ramionach mamy- kuru, lub taty- koguta ).
( Powtórzenie 3 razy ).


- zabawy w parach rodzic- dziecko. Najpierw rodzic na plecach dziecka pokazuje różne znaki , odpowiednio do treści wiersza, potem zamiana i dziecko to samo robi na plecach rodzica

„ Tędy biegły konie,
Tędy przeszły słonie
Idzie pani na szpileczkach,
A tu przeszła szczypaweczka
Spadł malutki deszczyk,
Czy cię przeszedł dreszczyk ?”

- słuchanie wiersza D. Gellner pt.” Pisanki”
- słuchanie opowiadania o „ Baranku, kurczaczku i zajączku”.
- wspólne zabawy ruchowe ilustrujące treść opowiadania, zabawy dźwiękonaśladowcze
( kic, bee,pi, pi, koko, kukuryku)
- ćwiczenia dużych grup mięśniowych – malowanie przez zwierzątka dużej pisanki.
- wytłumaczenie dzieciom i rodzicom sposobu wykonania Palm Wielkanocnych i zapoznanie dzieci z ich symboliką. Zachęcanie do realizowania własnych pomysłów podczas ich ozdabiania i malowania pisanek.
- nagrody dla dzieci na zakończenie zajęć- kurczaczek, baranek, lub zajączek do pokolorowania.

Marta Nowajczyk- Piela
Przedszkole nr 61 w Warszawie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.