KONSPEKT ZAJĘĆ Z EDUKACJI MATEMATYCZNO- EKOLOGICZNEJ
1. Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk – Piela
2. Grupa: IV „ Tygryski”.
3. Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 61, ul. Lelechowska 7 w Warszawie.
4. Temat kompleksowy: „ Ochrona powietrza”.
5. Temat zajęcia: „ Czysty las”- zajęcia podsumowujące wiadomości z zakresu ochrony powietrza. Zabawy matematyczne w oparciu o program „ Dziecięca matematyka”
E. Gruszczyk- Kolczyńskiej i E. Zielińskiej.
6. Metody pracy: słowna, poglądowa, praktycznego działania dzieci.
7. Formy pracy: zajęcia z całą grupą, praca indywidualna dzieci.
8. Cele:
- przypomnienie i uporządkowanie wiadomości dotyczących źródeł zanieczyszczeń powietrza i wpływu działalności człowieka na jakość powietrza.
- zrozumienie konieczności dbania o czystość przyrody, powietrza każdego dnia.
- wyciąganie samodzielnych wniosków po przeprowadzeniu doświadczeń.
- utrwalenie wiadomości na temat dni tygodnia, nazw miesięcy, pór roku, ich następstw i kolejności.
- utrwalenie poznanych cyfr i znaków matematycznych w toku wykonywanych zadań.
- rozwiązywanie zadań z treścią, ustalanie wyniku dodawania i odejmowania i zapisywanie działań matematycznych typu:2+5=7
6-3=3
9. Pomoce: wycięte z kolorowych magazynów i narysowane różne środki lokomocji, kwiaty, drzewa, chmury czyste i brudne, domy, bloki, fabryki, kominy itp.; uśmiechnięta i smutna buźka wycięta z kartonu, napisy- nazwy pór roku, miesięcy i dni tygodnia, kartki z cyframi od 0 do 10 dla każdego dziecka, liczmany ( orzechy, papierki po cukierkach, małe samochodziki, papierowe ptaszki itp.), cyfry i znaki matematyczne do przyczepiania na tablicy magnetycznej, wiersz Katarzyny Gondek pt: „ Tydzień ćwiczy”, wiersz I.Dziubek pt: „ Gimnastyka dni tygodnia”, indywidualne karty pracy.
10. Przebieg zajęcia:
• zgromadzenie dzieci na krzesełkach.
• przeliczenie ile jest dziewczynek i ilu chłopców na zajęciach.
• rozmowa na temat właściwości powietrza.
• próby odpowiedzi na pytanie: Czy powietrze jest potrzebne? Czy powietrze pracuje? Czy powietrze widać? Czy powietrze może być listonoszem? Czy powietrze jest silne? – prezentowanie prostych doświadczeń.
• rozmowa na temat źródeł zanieczyszczenia powietrza.
• przeprowadzenie doświadczenia „ ścieranie gumki”( zanieczyszczenie powietrza przez samochody)
• próba odpowiedzi na pytanie: Co należy robić aby powietrze było czystsze?
• „ Wesołe i smutne miasto”- dzieci losują obrazki i decydują czy są one z
„ wesołego miasta” z czystym powietrzem, czy są ze „ smutnego miasta” z
zanieczyszczonym powietrzem. Przyczepiają w odpowiednim miejscu na
tablicy- podział na dwa zbiory.
• rozmowa na temat miejsc gdzie powietrze jest czystsze (np. parki, Puszcza Kampinoska, Białowieska)
• próby odpowiedzi na pytania: Kto powinien dbać o czystość na Ziemi i o to żeby powietrze nie było tak zanieczyszczone ? Czy zawsze należy dbać o przyrodę?
• utrwalenie wiadomości na temat pór roku, nazw miesięcy ( próba powiedzenia nazw miesięcy w kolejności), dni tygodnia.
• zagadki o poszczególnych dniach tygodnia
• przyczepienie na tablicy nazw dni tygodnia i odpowiadających im cyfr
( stosowanie liczebników porządkowych).
• zabawa ruchowa do wierszyka „ Tydzień ćwiczy”
• nauczycielka proponuje dzieciom, aby przenieść się w wyobraźni do bardzo czystego lasu.
• ćwiczenia oddechowe ( wdech powietrza nosem, wydech ustami).
• wysłuchanie opowiadania nauczycielki o leśnych duszkach.
• rozdanie dzieciom kopert z poznanymi cyframi ( wytłumaczenie do czego będą potrzebne)
• opowieść matematyczna- rozwiązywanie prostych zadań z treścią – prezentowanie wyniku przez podniesienie odpowiedniej kartki.
• zapis matematyczny.
• „powrót” do przedszkola
• zebranie kopert
• zabawa ruchowa „ Gimnastyka dni tygodnia”.
• zabawa „ Słuchaj uważnie”- nauczyciel wyklaskuje odpowiednią liczbę uderzeń ( od1 do7) a dzieci mówią jaka to liczba i któremu dniu tygodnia odpowiada .
• wytłumaczenie dzieciom indywidualnego zadania do wykonania
• zaproszenie dzieci do stolików i praca indywidualna ( indywidualne tempo pracy).
Marta Nowajczyk- Piela
Przedszkole nr 61 w Warszawie.