Numer: 18464
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy ortofoniczne w formie opowieści o kotku i myszce

SCENARIUSZ ZAJĘCIA ORTOFONICZNEGO

1. Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk- Piela
2. Grupa: II „ Misie”
3. Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 61 w Warszawie, ul. Lelechowska 7
4. Temat kompleksowy: „ Pomagajmy zwierzętom’
5. Temat zajęcia: „ Zabawy ortofoniczne w formie opowieści o kotku i myszce”.
6. Metody pracy: słowna, poglądowa, praktycznego działania, improwizacji ruchowej
7. Formy pracy: zajęcia z całą grupą, praca indywidualna dzieci, zabawy ruchowe.
8. Cele zajęcia:
- usprawnianie narządów mowy poprzez ćwiczenia buzi i języka,
- wdrażanie do uważnego słuchania nauczycielki i dokładnego wykonywania poleceń,
- uznawanie praw do zabawy wszystkich dzieci, nie przeszkadzanie kolegom podczas zabawy,
9. Pomoce dydaktyczne: zagadka o myszce, zagadka o kotku, opaski z kocimi uszami dla wszystkich dzieci, kredka kosmetyczna do malowania wąsów kocich, krem czekoladowy, szpatułki dla wszystkich dzieci, tamburyno, kaseta z muzyka relaksacyjną, strój lekarza weterynarza, kotki do pokolorowania dla dzieci.

10. Przebieg zajęcia:
- zaproszenie dzieci do koła
- zagadka o myszce
- słuchanie opowiadania nauczycielki o małej myszce
- nauczycielka przedstawia dzieciom swoja małą myszkę, która mieszka u niej w buzi (jest to język), proponuje dzieciom aby sprawdziły czy też maja takie myszki,
- dzieci słuchają opowiadania nauczycielki o myszce i powtarzają po pani ćwiczenia buzi i języka,
- myszka sprząta domek, najpierw w środku:
• język wykonuje kółka w środku buzi,
• unoszenie języka do góry i opuszczanie w dół,
• język raz na prawo raz na lewo,
• wymiatanie śmieci z domku – język wypychamy na zewnątrz dotykając górnych zębów a potem dolnych,
• myjemy sufit – język po podniebieniu,
• myjemy okna – oblizywanie warg (itp.)
- zagadka o kotku
- nauczycielka proponuje dzieciom przebranie się za kotki (zakłada im opaski z kocimi uszami i maluje kosmetyczną kredką czarne noski i wąsy)
- zabawa ruchowa „Kotki” (kotki wychodzą na spacer, chodzą raz wolno raz szybko w rytm tamburyno),
- kotki idą do lasu – wdychają powietrze noskiem i wydychają ustami,
- zrywa się wiatr – dzieci naśladują dźwięk wiatru (sz.....),
- kotki wracają do domku i piją mleczko (dzieci tworzą miseczkę z rączek i języczkiem udają że piją mleczko),
- kotki kładą się spać (puszczenie muzyki relaksacyjnej),
- kotki się budzą, ziewają, przeciągają, robią koci grzbiet,
- nauczycielka mówi że niektóre kotki są chore po spacerze i musi je zbadać lekarz, pyta jaki lekarz leczy zwierzęta,
- nauczycielka przebiera się za weterynarza,
- smarowanie kotkom pyszczków lekarstwem (krem czekoladowy) – dzieci dokładnie wylizują usta,
- osuszanie buzi chusteczkami,
- pani odczarowuje dzieci,
- na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymuje w nagrodę kotka do pokolorowania i wycięcia.

Marta Nowajczyk-Piela
Przedszkole nr 61 w Warszawie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.