Konspekt lekcji w kl. IV
Przedmiot: Zajęcia komputerowe
1. Temat jednostki metodycznej System operacyjny
2. Temat jednostki lekcyjnej Zakładanie drzewa katalogów.
3. Cele lekcji:
a) ogólne
• Uczeń wie co to jest katalog.
• Uczeń potrafi tworzyć różnymi metodami katalogi oraz podkatalogi.
b) szczegółowe
• Uczeń wie jak potrafi rozbudowywać struktury katalogów.
• Uczeń umie wyświetlać w oknie Eksploratora Windows utworzone drzewa folderów.
• Uczeń potrafi nadawać katalogom nowe nazwy.
• Uczeń wie co to jest ścieżka dostępu.
• Uczeń postępuje wg. poleceń nauczyciela
• Uczeń jest świadomy zagrożeń wnikających z nieprawidłowego użytkowania komputera
• Uczeń aktywnie uczestniczy w lekcji
4. Metody pracy nauczyciela metoda laboratoryjna, wykład informacyjny, opis z pokazem, ćwiczenia praktyczne
5. Środki dydaktyczne: projektor, prezentacja flash player, materiały ćwiczeniowe
6. Forma organizacji pracy uczniów praca indywidualna
7. Czas trwania lekcji 45 minut
8. Prowadzący lekcję: mgr inż. Edyta Stanisławska
Przebieg lekcji
I. Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego • Przywitanie się z klasą
• Sprawdzenie listy obecności
• Podanie tematu lekcji
II. Poznanie faktów i opracowanie nowego materiału
• Nauczyciel informuje uczniów jaki jest cel lekcji
• Nauczyciel przedstawia uczniom w formie animacji prezentację flash (wykonanie w darmowym oprogramowaniu prezi.com) dotyczącą wprowadzenia do tematu lekcji.
III. Kształtowanie pojęć
• Nauczyciel tłumaczy uczniom co to jest katalog i w jaki sposób tworzy się strukturę katalogów.
IV. Wiązanie teorii z praktyką
• Nauczycie wyświetla w formie animacji ćwiczenia do wykonania (każdy uczeń tworzy identyczną strukturę katalogów)
• Uczniowie, którzy szybciej wykonają zadanie, muszą w każdym podfolderze zamieścić jeden podfolder o nazwie KLASA_X.
V. Kształtowanie umiejętności
• Nauczyciel rozdaje uczniom schemat drzewa folderów, który muszą wykonać samodzielnie (załącznik 2).
VI. Utrwalenie wiadomości
• Nauczyciel pyta uczniów jak wykonali poszczególne fragmenty zadania.
VII. Kontrola i ocena
• Nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonania zadania przez uczniów.