KONSPEKT LEKCYJNY Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE
T: Problemy współczesnego świata.
Cele:
Wiedza:
- pojęcia: zimna wojna, „bogata Północ, biedne Południe”, Trzeci Świat, pomoc humanitarna,
- przyczyny problemów współczesnego świata,
Umiejętności:
- zna i rozumie powyższe pojęcia,
- na podstawie prasy, programów informacyjnych potrafi wymienić problemy współczesnego świata,
- zna organizacje humanitarne
Postawa:
Od nas zależy, jaki będzie świat.
Metody: praca z tekstem, praca z mapką, burza mózgów, praca w grupach
Środki: podręcznik, ilustracje, mapki, arkusze papieru, pisaki, prasa, prezentacja multimedialna - Największe problemy globu
Czynności organizacyjne:
- przywitanie,
- sprawdzenie obecności,
- sprawdzenie zadania domowego,
Ogniwo podające:
Temat: Problemy współczesnego Świata.
Uczniowie czytają tekst Podział na kraje bogate i biedne, a następnie wyjaśniają pojęcia: zimna wojna, bogata Północ, biedne Południe.
Rozwiązują ćw. 1str. 121
Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela analizują mapkę, str. 122 „ Odsetek społeczeństwa cierpiący głód”, (odczytują z mapy świata miejsca, gdzie najwięcej osób cierpi z powodu głodu).
Prezentacja multimedialna.
Uczniowie na podstawie prezentacji, prasy wymieniają problemy współczesnego świata (przy pomocy n-la wskazują przyczyny problemów, kryzysu).
N-l kieruje pytanie do uczniów: Od czego zależy czy dane państwo rozwija się, czy jest bogate czy biedne? – zapisujemy na tablicy
N-l do uczniów: proszę wyjaśnić pojęcie globalizacja.
Następnie uczniowie podzieleni na dwie grupy wypisują:
*grupa 1 –pozytywne skutki globalizacji,
*grupa 2- negatywne skutki globalizacji
Pomocą dla uczniów jest tekst na str. 124.
Mini dyskusja – globalizacja jednoczy czy niszczy?
Zadanie domowe
Kartkówka –3 ostatnie tematy.
Napisz w kilku zdaniach co można zrobić, aby naprawić Świat? Co TY, młody człowiek możesz zrobić dla gminy, kraju, świata.