Scenariusz zajęć w kl. III
Temat: Samodzielne redagowanie notatki na temat swojej rodziny.
Cele operacyjne :
Uczeń potrafi:
• Swobodnie wypowiadać się na temat swojej rodziny
• Samodzielnie redagować notatkę na jej temat
• Odegrać scenki dramowe
• Analizować własne zachowanie, dokonywać samooceny ,
Metody :pokaz , obserwacja , pogadanka , praca z tekstem ,drama
Środki dydaktyczne: zdjęcia swoich rodzin, wiersz Danuty Wawiłow pt. ,,Nasza rodzina”
Formy :indywidualna , zbiorowa
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do tematu za pomocą wiersza Danuty Wawiłow pt. ,,Nasza rodzina”
a) Odczytanie wiersza przez nauczyciela.
,,Nasza rodzina’’ Danuta Wawiłow
To jest rodzina nasza:
Mama,
tata,
Natasza.
I ja.
I kotek Dymek,
bo tak mu jest na imię.
I jeszcze ten gołąbek,
Co chodzi po oknie.
I jeszcze tamto drzewo,
co na deszczu moknie.
b) Pogadanka na jego temat:
- O kim jest wiersz?
- Kto należy do tej rodziny?
3. Oglądanie i omawianie przyniesionych zdjęć przedstawiających rodziny dzieci.
( Dzieci siedzą na dywanie w kręgu, każde z nich opowiada o swojej rodzinie.)
Teraz, proszę, aby każde z was opowiedziało o swojej rodzinie:
-Jak ma na imię mama, tata, rodzeństwo?
-Jakie są ich zainteresowania?
- Kto z rodzeństwa jest najstarszy, a kto najmłodszy?
-Jak najczęściej spędzacie wolny czas?
-Za co kochacie swoich rodziców i rodzeństwo?
4. Drama. Dzieci przyjmują rolę rodziców, siebie i rodzeństwa i odgrywają w parach scenki:
a) Ty jesteś tatą, a kolega twoim synem, który dostał dwóję. Jak się zachowasz? Co mu
powiesz?
b) Jesteś sobą, a koleżanka twoją siostrą. Odegrajcie scenkę gdy jedna pomaga drugiej w
odrabianiu zadań domowych.
c) Ty jesteś mamą, a koleżanka twoją córką, która wywróciła się i zraniła kolano. Leci krew, córka płacze. Jak się zachowasz, co jej powiesz?
5. Samodzielne redagowanie notatki przez dzieci na temat swoich rodzin.
-Będziecie teraz opisywać swoje rodziny. Pomocne będą pytania na tablicy.
Z jakich osób składa się twoja rodzina?
Jak mają na imię rodzice i czym się zajmują?
Czy masz rodzeństwo? (napisz jak mają na imię, w jakim są wieku , czym się interesują)
Jak razem spędzacie czas?
Czy masz jakieś obowiązki w domu? Jakie?
Za co kochasz swoją rodzinę?
a) Pisanie na brudno.
b) Przepisywanie do zeszytu.
c) Odczytywanie swoich prac na forum klasy.
6. Podsumowanie i zakończenie zajęć.