Numer: 18402
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocne zwyczaje. Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO Z RODZICAMI W GRUPIE 4-5 –LATKÓW

WIELKANOCNE ZWYCZAJE


Cele ogólne:

• poszerzanie wiadomości dzieci o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych
• doskonalenie sprawności dłoni w pracy plastycznej,
• wywoływanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie,
• wzmacnianie więzi emocjonalnej, społecznej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym.

Cele szczegółowe,
dziecko:

• zna symbole i tradycje Świąt Wielkanocnych,
• potrafi ustalić związki przyczynowo-skutkowe w historyjce,
• zgodnie uczestniczy w zadaniach zespołowych,
• współdziała w grupie,
• rozwiązuje zagadki,
• wykonuje wspólnie z rodzicami pracę przestrzenną.

Metody:
• słowna- rozmowa, objaśnienia,
• swobodnej ekspresji,
• czynnościowa – bezpośredniego działania dziecka,
• aktywizująca

Formy pracy:
• praca grupowa,
• praca indywidualna,
• praca razem z rodzicem.

Przebieg

I Część spotkania odbywa się w dużej sali.

1. Obejrzenie przez rodziców inscenizacji BAJKA WIELKANOCNA na podstawie tekstu E. Stadtmuller)
2. Odwiedziny zajączka-obdarowanie dzieci słodkościami.

II Część w sali zajęć.
(dzieci i rodzice otrzymują w 4 kolorach naklejanki pisanek: żółte, czerwone, niebieskie, zielone)

1.Rozmowa wstępna nawiązująca do tematu zajęć-przypomnienie o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych.
2.Zabawa ilustrująca treść piosenki Wielkanocne zajączki.
3.Historyjka obrazkowa Przygoda zajączka Szaraczka
(dzieci omawiają kolejne ilustracje)
- co robiły zajączki przed Wielkanocą?
- jakie wzorki namalowały na pisankach?
- dokąd mógł udać się zajączek z pisankami?
- dlaczego pisanki popękały?
- co się dalej z nimi stało?
- ile było pisanek, a ile kurczątek?
4. Zabawa. „Wielkanocne jajko”
Dzieci wraz z rodzicami są w kole, przy dźwiękach muzyki podają sobie pisankę. Gdy muzyka umilknie dziecko, które jest w posiadaniu pisanki losuje z odpowiadającego mu kolorem koszyka zagadkę, która jest ukryta w otwieranym jajeczku. Po odgadnięciu zagadki pisanka dalej krąży po kole.
5. Dzieci w 4 grupach( według kolorów) składają pocięte obrazki pisanek w całość.
Rodzice w tym czasie odwracają się tyłem do dzieci. Po złożeniu rysują palem na plecach rodziców kształt pisanki i wzorki (kreski, kwiatki, kółka, zygzaki, kropki, serca itp.) Rodzic odgaduje ich treść.
6. Masażyk relaksacyjny (rodzice dzieciom):
Stary niedźwiedź mocno śpi i o wiośnie śni:
Śniła mu się pisaneczka, ta co cała jest w kropeczkach. (uderzenia paluszkami- kropki)
Była też w paseczki. (rysujemy paseczki)
I w wesołe krateczki. (rysujemy krateczkę)
Ta w malutkie ślimaczki. (rysujemy ślimaczki)
I żółciutkie kurczaczki. (rysujemy kurczaczki- kółko, kółko, nóżki, dzióbek)
Cii... wiosna, wiosna ach to ty! (całymi dłońmi).
8. Zabawa : W którym koszu najwięcej pisanek? Dzieci w 4 grupach celują kolorowe piłeczki do koszyków.
9. Wykonywanie pisanek dowolną techniką (dziecko-rodzic) z dostępnych materiałów.
10.Oglądanie powstałych prac, umieszczenie ich w kąciku wielkanocnym.
11. Pożegnanie piosenką.


Opracowała: Barbara Szymańska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.