SCENARIUSZ ZABAWY MIKOŁAJKOWEJ
Temat: Spotkanie z Mikołajem.
Data hospitacji: 06.12.2012r.
Grupa wiekowa: łączona
Prowadzący:
ODDZIAŁ:
METODY:
Aktywizująca: integracyjna
Słowna: rozmowa
Poglądowa: pokaz
Czynna: zajęć praktycznych
CELE:
Podejmowanie działań zmierzających do poprawy nastroju psychicznego wychowanków i odreagowania stresów związanych z hospitalizacją poprzez udział w zabawie mikołajkowej
Kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z Mikołajem
Kształtowanie postawy bezinteresowności w dzieleniu się z innymi i czerpania radości z obdarowywania innych
Ćwiczenie refleksu, pamięci i koncentracji
Strategiczne umiejętności ucznia
Cele operacyjne
(Tabela)
Przebieg zajęć
1. Umiejętność pracy zespołowej.
Potrafi włączyć się do zabawy powitalnej
Dziecko zna imiona uczestników zabawy
Potrafi nawiązać kontakt z rówieśnikami
Potrafi wspólnie zaśpiewać piosenkę o Mikołaju
1. Powitanie i nawiązanie kontaktu z grupą - zabawa integracyjna: „Nazywam się...”
Zabawa ruchowa - „Znam twoje imię”.
2. Śpiewanie piosenki o Mikołaju - „Święty Mikołaj ding dong”
2. Umiejętność komunikowania się w języku ojczystym i w obcym w mowie i w piśmie.
Dziecko uważnie słucha czytanej legendy
Potrafi wypowiedzieć się na temat zwyczajów związanych z dniem 6 grudnia
Potrafi opisać strój Mikołaja.
3. Rozmowa kierowana:
Czytanie legendy o Świętym Mikołaju.
4.„Zwyczaje związane z 6 grudnia”
5.„Strój świętego Mikołaja”.
3. Umiejętność komunikowania się w języku ojczystym i w obcym w mowie i w piśmie.
Potrafi wykonać celny rzut do kartonu
Potrafi oburącz narysować bombkę i mikołaja
Umie rozwiązać zadane rebusy świąteczne
Potrafi odpowiedzieć na zadane zagadki mikołajkowe.
6 Zabawa – rysowanie oburącz.
7Zabawa ruchowa – rzut do celu papierową piłką.
8Rozwiązywanie rebusów.
9Zagadki słowne dotyczące mikołajek.
4. Umiejętność pracy zespołowej.
Dziecko otrzymuje upominki
Potrafi przeczytać wiersz dla Mikołaja.
10Wręczenie upominków dzieciom.
11Podziękowanie Mikołajom za odwiedziny.