KONSPEKT LEKCJI Z MATEMATYKI
Klasa: VI szkoła podstawowa
Czas trwania lekcji : 45 minut
TEMAT: SKALA NA PLANACH I MAPACH-ćwiczenia
CELE LEKCJI:
Uczeń:
1. Przypomnienie wiadomości o skali na planach i mapach.
2. Potrafi podać odległość na mapie między dwoma miastami a na planie między ulicami.
3. Umie stosować zamianę centymetrów na metry i kilometry.
4. Umie zamienić odległość na mapie i planie na odległość w terenie.
5. Zna rodzaje skali i potrafi podać przykłady skali.
6. Ćwiczenia z atlasem geograficznym mające na celu biegłe podanie rzeczywistej odległości w różnych jednostkach.
METODY I FORMY PRACY:
1. Praca z podręcznikiem.
2. Zajęcia praktyczne.
3. Praca indywidualna w zeszycie.
4. Pogadanka .
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
1. Podręcznik
2. Tablica, kreda, przybory geometryczne.
3. Mapa Polski.
4. Atlasy geograficzne.
PRZEBIEG LEKCJI :
I WPROWADZENIE:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie i ocena pracy domowej.
2. Nauczyciel prosi o przypomnienie rodzajów oraz podanie przykładów skali.
II ROZWINIĘCIE:
1. Nauczyciel przypomina sposoby poprawnego zapisu matematycznego skali.
2. Uczniowie podają rodzaje i definicje poszczególnych skali oraz przykłady.
3. Nauczyciel prosi o wykreślenie w zeszytach kwadratu o boku 2 cm w skali 2:1, 1:1 oraz 1:2.
4. Uczniowie mierzą linijką odległości w atlasach geograficznych na mapie między miastami i zapisują kolejno na tablicy zmierzony wymiar, który na podstawie skali zamieniają na odległość w terenie.
5. Uczniowie przeliczają podaną odległość na metry i kilometry w terenie.
6. Nauczyciel podaje zadania do samodzielnego rozwiązania.
Nauczyciel sprawdza czy uczniowie prawidłowo rozwiązują zadania jeśli popełniają błędy to
ponownie tłumaczy jak należy wykonać prawidłowo zadanie.
III PODSUMOWANIE:
1. Krótkie zestawienie wiadomości poznanych na danej jednostce lekcyjnej.
2. Ocena uczniów za aktywność.
IV PRACA DOMOWA
Na wykonanych przez siebie mapach lub planach podać 10 odległości w rzeczywistych wymiarach między
różnymi miejscami .