SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH
Temat: „Poznajemy Warszawę”.
Data hospitacji: 25.10.12r.
Grupa wiekowa: młodsza
Prowadzący: Joanna Lange
METODY:
Aktywizująca: integracyjna
Słowna: rozmowa
Poglądowa: pokaz
Czynna: zajęć praktycznych
CELE:
Rozładowanie napięć emocjonalnych związanych z pobytem w szpitalu poprzez zapoznanie z legendami
Kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej
Zapoznanie uczniów z legendą o Warszawie
Rozwijanie twórczości i zdolności manualnych.
Strategiczne umiejętności ucznia
Cele operacyjne
Przebieg zajęć
1. Efektywnego współdziałania w grupie i zespole.
Dziecko zna imiona uczestników zabawy
Umie zgodnie wziąć udział w zabawie
Potrafi nawiązać kontakt z rówieśnikami
1. Powitanie i nawiązanie kontaktu z grupą – zabawa integracyjna:
„To lubię”.
2. Prezentacja własnego punktu widzenia i uwzględniania poglądów innych.
Uczeń poznaje legendę „Wars i Sawa”
Potrafi opowiedzieć treść przeczytanej legendy
Potrafi wypisać znane zabytki, miejsca i ludzi z których znana jest Warszawa
Potrafi zaznaczyć Warszawę na mapie Polski
Potrafi opowiedzieć znaczenie syreny w herbie Warszawy.
2. Rozmowa kierowana:
- Głośne czytanie przez nauczyciela legendy pt. „Wars i Sawa”. Omówienie usłyszanej legendy.
- Burza mózgów - „Z czego słynie Warszawa?”
- „ Ilustracja i omówienie herbu Warszawy”.
3. Odnoszenia zdobytej wiedzy do praktyki.
Potrafi dokończyć pytania dotyczące stolicy
3. Zabawa z piłką sprawdzająca wiedzę o Warszawie.
4. Rozwijanie zdolności manualnych i umiejętności praktycznego działania.
Uczeń wypełnia kontury plasteliną lub wykleja kolorowym papierem.
4. Zajęcia plastyczna:
Herb Warszawy - z kolorowego papieru i plasteliny.
5. Prezentacja własnego punktu widzenia i uwzględnienia poglądów innych.
Potrafi ocenić swój udział w zajęciach pod względem zdobytej wiedzy, współpracy z innymi oraz towarzyszących emocji.
5. Podsumowanie zajęć.
Zabawa „Krąg kończący”.