SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KL. ”0”
Opracowała : Marta Borek
Blok tematyczny: Wiosna, wiosna
Temat dnia: Witamy wiosnę
CELE OGÓLNE:
- doskonalenie głoskowania i sylabizowania wyrazów
- rozwiązywanie zagadek
- poznanie zwiastunów wiosny
- utrwalanie charakterystycznych cech wiosny
- doskonalenie techniki liczenia
CELE OPERACYJNE
Dziecko:
- zna cechy charakterystyczne wiosny,
- potrafi podzielić na sylaby i głoski podane wyrazy
- potrafi policzyć ilustracje i porównać ich liczbę
- potrafi rozwiązać zagadkę tematyczną,
- umie pomalować rysunek zgodnie z instrukcją
- wypowiada się na określony temat,
- potrafi zaśpiewać piosenkę o wiośnie.
FORMA ORGANIZACYJNA:
- grupowa
- indywidualna
- zbiorowa
METODY:
- słowne: rozmowa, instrukcja słowna
- czynnościowe: zadań stawianych do wykonania
- oglądowa: pokaz
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- płyta z nagraniem „ Cztery pory roku” Vivaldiego – „ Wiosna”
- płyta z nagraniem piosenki- „Wiosna w błękitnej sukience”
- list od Wiosny
- ilustracje
- zagadki
- liczmany do demonstracji
- malowanki
PRZEBIEG:
1. Powitanie – dzieci i nauczycielki stoją w kole i przekazują sobie „ motylka przyjaźni”( przez uścisk dłoni)
„ Motylka przyjaźni puszczam w krąg,
niech wróci do moich rąk”
2. Przypomnienie jaka pora roku rozpoczęła się i witanie jej śpiewem:
„ Witaj Wiosno, witaj Wiosno
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.”
3. List od pani Wiosny
Kochane Dzieci!
Już przybyłam do Waszego kraju. Niedługo spotkacie mnie wszędzie:
w młodych listkach na drzewach, w śpiewie skowronka, klekocie bociana,
w kumkaniu żabek i fiolecie krokusów.
Mam dużo pracy i dlatego nie mogę teraz być z Wami. Ciekawe czy wiecie jakie są zwiastuny Wiosny ? Przygotowałam dla Was ciekawe zadania. Życzę powodzenia......
Pani Wiosna
Swobodna rozmowa, wyjaśnienie słowa zwiastun.
4.Zadania pani Wiosny:
Rozwiązanie zagadek, podział nazw na sylaby
Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki,
A po nasze żabki przybył aż z Afryki.
( bocian)
Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
A na tej kapotce jest kropka przy kropce.
( biedronka)
Wzbija się w niebo śpiewak malutki,
Z góry przesyła wiosenne nutki,
A każda nuta dźwięczy jak dzwonek
I już wiadomo, że to........ ( skowronek )
W stawie nad ruczajem
wieczorem kumkają.
I taki oto koncert dają:
re re kum kum! ( żaby )
Siedzi sobie na buku i woła: kuku, kuku (kukułka)
Wiosną na drzewie się zieleni, ale opada na jesieni (liść)
Miła niespodzianka już kwitnie ... (sasanka)
Co buduje każdy ptak, by chować
pisklęta, a tylko kukułka,
o tym nie pamięta? (gniazdo)
Przez śnieg się odważnie przebijam.
Mróz nawet mnie nie powstrzyma!
Mam listki zielone tak jak wiosna,
a dzwonek bielutki jak zima. (przebiśnieg)
Chłopiec chwycił się za głowę,
Gdy zobaczył w śniegu kwiaty kolorowe.
Fioletowo zakwitamy,
Z pierwszym wiosennym słonkiem się witamy. (krokusy)
5.Głoskowanie nazw obrazków przedstawiających zwiastuny wiosny.
BRAWO!!!
6. Zabawy ruchowe: Słońce świeci-deszcz pada, Kwiaty rosną
7. Liczenie i porównywanie - liczmany (motyle, biedronki, żaby, krokusy)
BRAWO!!!
8. Zabawa: Pomieszane pory roku – ilustracje pór roku ułożone w złej kolejności
BRAWO!!!
9. Różnicowanie zdań prawdziwych i fałszywych.
-Teraz coraz cieplej się ubieramy. (fałsz)
-Kolor zielony to kolor wiosny? (prawda)
- Wiosną słońce mocniej grzeje. (prawda)
-Wiosną jeździmy na sankach? (fałsz)
-Wiosną topi się śnieg? (prawda)
-Zimą kwitną kwiaty? (fałsz)
-Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty (prawda)
-Latem lepimy bałwana? (fałsz)
-Wiosną przylatują ptaki z ciepłych krajów? ( prawda) BRAWO!!!
10. Swobodne wypowiedzi dzieci Lubię wiosnę za...
11. Zabawy ruchowe przy piosence „Wiosna w błękitnej sukience”
12. Malowanie patyczkami higienicznymi malowanek wiosennych
z równoczesnym słuchaniem utworu Vivaldiego z cyklu „4 pory roku- Wiosna”