SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KL. ”0”
Opracowała : Marta Borek
Blok tematyczny: Dbamy o nasze kąciki zabaw
Temat dnia: Piłki, piłeczki
CELE OGÓLNE:
- doskonalenie głoskowania i sylabizowania wyrazów
- rozwiązanie zagadki
- uważne słuchanie utworu i udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści.
- doskonalenie spostrzegawczości, koordynacji wzrokowo--ruchowej.
- doskonalenie techniki liczenia
CELE OPERACYJNE
Dziecko:
- udziela odpowiedzi na pytania.
- potrafi podzielić na sylaby i głoski podane wyrazy
- potrafi policzyć piłki i porównać ich liczbę
- używa określeń „więcej-mniej”, „najmniejsza – największa”
- posługuje się określeniami: na, pod, nad, obok, za
- potrafi rozwiązać zagadkę tematyczną,
- umie pomalować rysunek zgodnie z instrukcją oraz wg własnego pomysłu
- potrafi rzucać i chwytać piłkę
- zgodnie bawi się i współdziała w grupie
FORMA ORGANIZACYJNA:
- grupowa
- indywidualna
- zbiorowa
METODY:
- słowne: rozmowa, instrukcja słowna
- czynnościowe: zadań stawianych do wykonania
- oglądowa: pokaz
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wiersz
- zagadka
- piłki
- malowanki
- kredki
PRZEBIEG:
1. Powitanie – dzieci i nauczycielka stoją w kole i przekazują sobie „iskierkę przyjaźni”( przez uścisk dłoni)
2. Zabawa w kole „Piłka parzy”
3. Rozwiązanie zagadki:
Kolorowa kula,
trzeba ją nadmuchać,
by przez całe lato
turlać ją i rzucać.
4. Słuchanie wiersza „Piłka” Doroty Gellner
Po cichutku po kryjomu,
Wyskoczyła piłka z domu.
Hop! Hop! W górę! W dół!
Przeskoczyła świata pół.
Zatrzymała się pod płotem,
Zatańczyła z burym kotem!
Hop! Hop! Raz i dwa!
Obudziła złego psa!
Gdzie jest teraz? Pośród kaczek.
Kaczki kwaczą: kto tak skacze?
Ale piłka dalej zmyka.
Patrzcie! Wpadła do kurnika!
Hop! Hop! W górę! W dół!
Przestraszyła stado kur.
Gdy odpocząć chciała chwilę,
Siadły na niej dwa motyle.
Każdy z nich pomyślał tak:
- Jaki duży piękny kwiat!
Biała koza, białą nóżką,
Potoczyła piłkę dróżką.
Pędzi piłka w stronę wiadra.
Bęc! Do zimnej wody wpadła!
Oj do licha! – rzekła brzydko –
Chcę do domu! I to szybko.
Choć nie miała wcale nóg.
Przeskoczyła – hop – przez próg.
Zatrzasnęła z hukiem drzwi
I pod łóżkiem grzecznie śpi.
Rozmowa na temat wiersza:
- O czym jest wiersz?
- Gdzie zatrzymała się piłka?
- Z kim zatańczyła?
- Kto usiadł na piłce?
- Kogo obudziła piłka?
- Kto potoczył piłkę dróżką?
- Do jakiej wody wpadła piłka?
- Przez co piłka przeskoczyła?
- Co teraz robi piłka?
4. Demonstracja różnych piłek. Dzieci wypowiadają się na ich temat:
-do czego służą
-jak wyglądają
-jakie są np. twarda, miękka, duża ...
5. Przeliczanie piłek:
- liczby główne i porządkowe (od najmniejszej do największej)
- porównywanie na „oko”
- używanie określeń: na, pod, nad, obok, za
6.„Tak-Nie”– zabawa
Uczestnicy zabawy udzielają odpowiedzi na pytania: tak lub nie.
– Czy piłka jest okrągła?
– Czy piłka skrzydła ma?
– Czy piłka lubi skakać?
– Czy piłka złości się?
– Czy piłkę lubią dzieci?
– Czy piłka jest do zabawy?
5. Sylabizowanie i głoskowanie wyrazów: piłka, piłeczka, zabawa, gra
BRAWO!!!
6. Zabawy ruchowe: „ Skaczące piłeczki”, Elementy Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona „ Rysowanie oburącz”- jednoczesne rysowanie obiema rękami w powietrzu, „Piłki” - zabawy ruchowe z piłkami, ćwiczenia oddechowe
7. Rysowanie po śladzie, kolorowanie piłek wg własnych pomysłów.