Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 3-4letnich
OBSZAR: Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Temat: „ Ptaszki zimą są głodne”.
Opracowała: Joanna Murczak z Miejskiego Przedszkola nr 20 w Nowym Sączu
Cele ogólne: - wdrażanie do uważnego słuchania, formułowania dłuższych wypowiedzi ,poprawnego
wykonywania poleceń
- pobudzanie aktywności dzieci w czasie zabawy
- wspomaganie rozwoju mowy dziecka
Cele szczegółowe: - orientuje się w schemacie własnego ciała, śpiewa piosenki
- mówi płynnie , niezbyt głośno, dostosowuje ton głosu do sytuacji ( głośno- cicho)
- stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym , gramatycznym
i składniowym
- uważnie słucha wiersza , odpowiada na zadane pytania, rozumie potrzebę
dokarmiana ptaków, posługuje się nazwami ptaków zimujących w Polsce
- rozwija mięśnie narządów mowy na zgłoskach ćwir, kra, gruch, a, e, i
- doskonali percepcję słuchową odgadując zagadki słowne, dźwiękowe
- rozpoznaje i nazywa przysmaki ptaków i przyporządkowuje je do ilustracji ptaków
- ćwiczy właściwy tor oddechowy podczas zabaw z piórkiem
- rozpoznaje na emblematach rodzaje ptaków, naśladuje dżwięki ptaków.
Metody: podająca, poszukująca, praktycznego działania
Formy pracy: z całą grupą, w zespołach
Środki dydaktyczne: płyta Cd, emblematy ptaków, ilustracje ptaków, zagadki słowne, dźwiękowe, piórka, wiersz „ Ptasia rodzinka”, ilustracje do wiersza, gumy do skakania, przysmaki ptaków ( kasza, pestki słonecznika, ziarenka , okruchy chleba, słoninka, tekst masażyku „ Sroczka kaszkę...”.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie zabawami muzyczno- ruchowymi „ Chodżcie wszyscy tu do koła”, „ Rozruszanka”
- dzieci śpiewają piosenki i utrwalają orientację w schemacie własnego ciała
2. Wyliczanka- rymowanka „ Lata osa koło nosa” – Zielona muzyka CD
- dzieci rytmicznie wypowiadają rymowankę ( głośno- cicho) przy jednoczesnym wskazywaniu
części ciała.
3.Burza mózgów „ Jakie inne zwierzęta mają skrzydła i mogą fruwać ?
- podanie propozycji przez dzieci , rozdanie emblematów z sylwetami ptaków, rozpoznawanie i nazywanie ptaków przez dzieci
4. Ćwiczenia oddechowe z piórkiem – dzieci poruszają się po Sali naśladując ptaki, na sygnał
zdmuchują z dłoni piórko , starają się utrzymać piórko w powietrzu. Ćwiczą właściwy tor
oddechu ( wdech powietrza nosem – wydech ustami).
5. Zabawa ortofoniczna „ Taniec ptaków”- dzieci mówią poprawnie kolejno głoski – a-e-i
AAA ptaszki dwa, EEE bawią się, III trzeci śpi, KRA, KRA, KRA zabawa niechaj trwa
6. Zabawa muzyczna przy piosence „ Ptaki”- dzieci naśladują ruchem ptaki ( wróble, sroki)
- przy wyrazach dźwiękonaśladowczych ćwiczą mięśnie narządów mowy na zgłoskach ćwir- kra
7. Słuchanie wiersza pt „ Ptasia rodzinka”- dzieci uważnie słuchają wiersza i odpowiadają na pytania dotyczące jego treści- budują proste, poprawne wypowiedzi posługując się nazwami ptaków ( gołąb, wróbel, sikorka), rozumieją potrzebę dokarmiania ptaków zimą.
8. Zagadki słowne „ Co to za ptak?” – dzieci odgadują zagadki słowne, a następnie opisują wygląd
ptaków na ilustracji
9. Zabawa dydaktyczna „ Przysmaki ptaków” – dzieci rozpoznają i nazywają przysmaki ptaków.
Następnie przyporządkowują przysmaki do ilustracji ptaków i kończą dania typu „ Sikorka lubi.......”
10. Masażyki „ Sroczka kaszkę.....” – dzieci masują plecy kolegi, koleżanki śpiewając fragment tekstu na zasadzie echa.
11. Zabawa słuchowa „ Co to za ptak?” – dzieci dzielą się na zespoły wg. emblematów, następnie rozpoznają po dźwięku wysłuchanego z płyty CD śpiewu swojego ptaszka.
12. Zabawa kołowa na pożegnanie „Pingwin”.