Numer: 18352
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy popłudniowe w grupie 4-latków. Scenariusz zajęć

Temat zajęć: „Przebieranki-zgadywanki”- zabawa fundamentalna

Cele:
• Rozwijanie inteligencji wizualno-przestrzennej poprzez kształtowanie wrażliwości na otaczające przedmioty, kolory i wzory,
• Rozwijanie inteligencji językowej poprzez doskonalenie umiejętności uważnego słuchania, poznanie nazw i określeń dotyczących faktury przedmiotów,
• Pobudzanie wyobraźni poprzez wskazywanie niecodziennego zastosowania wybranych przedmiotów.
Formy: indywidualna jednolita, zbiorowa.
Pomoce: walizka, „czarodziejski płaszcz”, cedzak, kapelusz Czarownika, kapelusz Muchomora, chustka, rondel, salaterka, nakrycia głowy i stroje, płyta CD.

Przebieg zajęć:
1. „Co to jest?” – zabawa twórcza rozwijająca wyobraźnię
Przebieg: Dzieci siedzą w kole na dywanie. Prowadząca kładzie na środku dywanu walizkę przykrytą „czarodziejskim płaszczem”. Zachęca dzieci, by odgadły, co może znajdować się pod płaszczem. Dzieci odgadują wykorzystując również zmysł dotyku. Pomysły zgłaszane są przez wszystkie chętne dzieci. Po wysłuchaniu propozycji prowadząca odkrywa ukryty pod „czarodziejskim płaszczem” przedmiot – „zaczarowaną walizkę”.

2. „Przebieranki”- zabawa fundamentalna
Przebieg: Prowadząca proponuje dzieciom zabawę w przebieranki. Z „Zaczarowanej walizki” kolejno wyjmowane są przez wybrane dziecko różne przedmioty np.: cedzak, kapelusz Czarownika, kapelusz Muchomora, chustka, rondel, salaterka itd. Nauczycielka zachęca dzieci do opisania cech tych przedmiotów np. : cedzak (coś plastikowego, służącego do odcedzania np. ziemniaków, makaronu), kapelusz Czarownika (coś czarnego, w kształcie trójkąta), kapelusz Muchomora (coś czerwonego, w białe kropki, okrągłego), chustka (coś brązowego w kolorowe kwiaty), rondel (coś co służy do gotowania), salaterka (coś szklanego) itd. Następnie te przedmioty położone zostają na środku koła. Nauczycielka (potem wybrane dziecko) opisuje cechę przedmiotu, który dzieci powinny wskazać, a to dziecko, które odgadnie, o jaki przedmiot chodzi może włożyć go na głowę. Opisując przedmiot dzieci określają także jego fakturę w zależności od tworzywa z jakiego został wykonany. W zależności od stopnia zainteresowania dzieci z „zaczarowanej walizki” analogicznie jak wcześniej mogą być wyjmowane pozostałe nakrycia głowy i stroje.
Gdy przedmioty „znajda już właścicieli” nauczycielka zadaje dzieciom „przebranym” pytanie kim są, w kogo lub co się zamieniły, jakie zastosowanie mogą mieć dane przedmioty np. salaterka – kask, cedzak – koszyk Czerwonego Kapturka, rondel – berło Króla itd.
Prowadząca zadaje dzieciom pytanie: jak nazywa się okres, w którym odbywają się najczęściej bale przebierańców (karnawał). A następnie zaprasza dzieci do wspólnej zabawy karnawałowej.
(Wykorzystano propozycję zabawy z książki Colin Rose & Katarzyna Lotkowska, Zabawy fundamentalne dla przedszkoli)

3. „Taniec z kapeluszem” - zabawa taneczna
Przebieg: Dzieci ustawione są w dwóch kołach. Zabawę rozpoczyna dziecko, które ma na sobie nakrycie głowy. Po włączeniu muzyki dziecko obok zabiera kapelusz pierwszemu dziecku i wkłada sobie na głowę, następnie tak samo postępuje kolejne dziecko. W trakcie trwania muzyki nakrycie głowy powinno przechodzić z jednej głowy na drugą. Dzieci poruszają się w rytm muzyki w kole. Kiedy ucichnie muzyka, z gry odpada ten, kto ma akurat „kapelusz” na głowie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.