KONSPEKT ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH I 5-LETNICH
Opracowała: mgr Małgorzata Orłowska
Tematyka kompleksowa: Wiosna na wsi
Temat dnia: Głosy z wiejskiego podwórka
Zajęcia zintegrowane
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Rozwija zwinność i szybkość poprzez wykonywanie ćwiczeń naśladowczych,
- Rozwija percepcję słuchową,
- Słucha uważnie czytanego tekstu,
- Potrafi dokonać oceny postępowania bohaterów wiersza,
- Wie, kto to jest sobek i egoista,
- Wie jaki los może spotkać egoistę,
- Dopasowuje do siebie pomieszane części ciała zwierząt domowych,
- Potrafi naśladować sposób poruszania i odgłosy zwierząt z gospodarstwa,
- rozpoznaje zwierzęta na podstawie opisu,
- współpracuje z kolegami w grupie,
- przelicza elementy w zbiorach,
- potrafi zaprojektować i wykonać plakat wiejskiego podwórka z różnorodnych materiałów plastycznych,
Metody pracy:
- pogadanka,
- praca z utworem literackim,
- zadaniowa,
- zajęć ruchowych,
Formy organizacyjne:
- zbiorowa jednolita
- grupowa,
- jednostkowa zróżnicowana i jednolita,
Środki dydaktyczne:
Wiersz W. Słobodnika „Bajka o indorze”, ilustracje zwierząt z gospodarstwa domowego porozcinane na części, bębenek, materiały plastyczne: brystol, kolorowa bibuła, kolorowy papier, klej, plastelina, kredki świecowe, ołówkowe, kawałki materiału, zwierzęta wycięte z kolorowych czasopism
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa słowno- ruchowa „Kwoka i kurczęta” – nauczyciel wybiera trzy kwoki, tak, aby pozostali nie zorientowali się kto nimi jest, pozostałe dzieci spacerują w różnych kierunkach. Na sygnał bębenka kwoki zaczynają wydawać dźwięki: ko, ko, ko. Zadaniem dzieci jest wybrać kwokę, za która chodzą drobnymi kroczkami. Po ponownym uderzeniu w bębenek zabawa rozpoczyna się od nowa z innymi dziećmi w roli kwok.
2. Słuchanie wiersza W. Słobodnika „Bajka o indorze”.
3. Rozmowa na temat treści wiersza.
• Jakie zwierzątka wystąpiły w wierszu?
• W jakiej kolejności pojawiały się u indora?
• O co prosiły zwierzęta indora?
• Jak zachowywał się wobec zwierząt indor?
• Co czuły wtedy zwierzęta?
• Jak odpłaciły zwierzątka indorowi?
• Jaki los spotkał indora?
Dzieci próbują dokonać oceny postępowania bohaterów. Swobodne wypowiedzi dzieci, wyjaśnienie pojęć sobek, egoista. Nauczyciel pyta dzieci czy znalazły się kiedyś w podobnej sytuacji, jak ta przedstawiona w wierszu. Swobodne wypowiedzi dzieci.
4. Zabawa ruchowo- naśladowcza „Jak zwierzątka”. Dzieci spacerują po sali, na dźwięk bębenka naśladują wybrane zwierzę i szukają dzieci naśladujących te same zwierzęta co ono.
5. Ćwiczenie spostrzegawczości „Dziwne zwierzęta”. Dzieci dobierają i składają w całość połówki ilustracji zwierząt z gospodarstwa wiejskiego.
6. Zabawa „Co to za zwierzątko?”. Wybrane dziecko opisuje zwierzątko z wiejskiego podwórka za pomocą ruchów, gestów, słów. Pozostałe dzieci zgadują, co to za zwierzę.
7. Twórcza zabawa plastyczna w grupach „Na wiejskim podwórku”. Dzieci tworzą rodziny zwierząt wiejskich, dzieląc w grupach obrazki wycięte z gazet na małe grupy. Przeliczają zwierzęta każdego gatunku i układają pod nią odpowiednią liczbę liczmanów. Każda grupa na swoim brystolu wykonuje plakat wiejskiego podwórka, używając materiałów plastycznych, skrawków materiału. Na koniec przedstawiciele grup prezentują pracę zespołu.
8. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.