Numer: 18323
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Święto Pieczonego Jabłka" scenariusz

SCENARIUSZ
„Święto pieczonego jabłka”

Prowadzący: Anna Pawełek

Cele:
o zachęcenie dzieci do spożywania owoców i ich przetworów jako źródło witamin, uświadamianie wartości odżywczych owoców dla prawidłowego rozwoju, wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się
o dostarczenie dzieciom radości ze wspólnej zabawy
Metody: słowne, czynne, eksperymentalne,
Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: sylwety jabłek, kosz z jabłkami, wiersz „Entliczek Pentliczek ‘ – J. Brzechwa, piosenka „Jabłka”, piosenka z płyty CD „Owocowy blues” –„Piosenki dla przedszkolaka” , płyta CD z zabawami- „Pląsy, tańce, zabawa”, produkty do masy solnej, jabłka i ich przetwory, talerzyki, łyżeczki, papierowe serwetki.


PRZEBIEG:

1. Powitanie. Zabawa integracyjna na melodię do piosenki „Jeśli jesteś wesoły”.
„Jeśli lubisz jabłka”
Jeśli lubisz jabłka, to śpiewaj jak my,
śpiewaj jak my, śpiewaj jak my.
Jeśli lubisz jabłka to śpiewaj jak my.
i licz głośno -raz, dwa, trzy, hej!
Jeśli lubisz jabłka, to skacz, tak jak my,
skacz tak jak my, skacz tak jak my.
Jeśli lubisz jabłka to skacz tak jak my,
i licz głośno -raz, dwa, trzy, hej!
Jeśli lubisz jabłka, to klaszcz tak jak my,
klaszcz tak jak my, klaszcz tak jak my.
Jeśli lubisz jabłka to klaszcz tak jak my,
i licz głośno -raz, dwa, trzy, hej!
Jeśli lubisz jabłka , to tup tak jak my,
tup tak jak my, tup tak jak my.
Jeśli lubisz jabłka, to tup tak jak my,
i licz głośno -raz, dwa, trzy, hej!
Jeśli lubisz jabłka, to machaj jak my,
machaj jak my, machaj jak my.
Jeśli lubisz jabłka, to machaj jak my,
i licz głośno -raz, dwa, trzy, hej!
2. Rozwiązanie zagadki:

Do pieczenia, do smażenia i na wszelkie pragnienia,
najlepsze zaś prosto do zjedzenia,
takie rumiane, pachnące w sadze rosnące (jabłka).

3. Śpiewanie piosenki „Jabłka”

Wniosły dzieci z sadu koszyk przepełniony:
jabłek żółtych, jabłek kraśnych, jabłuszek zielonych.

Teraz trzeba jabłka dobrze poukładać
i pomyśleć, które jabłko do czego się nada.

Które do zjedzenia, które do pieczenia,
które znów na marmoladę, które do suszenia.

Wniosły dzieci z sadu koszyk przepełniony:
jabłek żółtych, jabłek kraśnych, jabłuszek zielonych.

- Rozmowa n/t wartości odżywczych i zdrowotnych jabłek.

4. Odśpiewanie piosenki „Owocowy blues”

1. Na zmartwienia i na żale dżem ci zrobi doskonale,
bowiem w dżemie siła drzemie. Owocowy blues!
blues, blues owocowy blues, taniec pyszny to i zdrowy,
słodki jak jabłkowy mus! Owocowy blues.

2. Na zgryzoty i kłopoty
bardzo dobre są kompoty,
Czy jabłkowe, czy gruszkowe
każdy o tym wie!

3. chcesz być silny tak jak smok,
owocowy tankuj sok!
I jabłkowy i gruszkowy
każdy dobry jest!

5. Inscenizacja wiersza J. Brzechwy ‘Entliczek Pentliczek ‘.
Teatr żywego aktora w wykonaniu dzieci z grupy Średniaków
ENTLICZEK-PENTLICZEK
Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek,
A na tym stoliczku pleciony koszyczek,

W koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek,
A na tym robaczku zielony kubraczek.

Powiada robaczek: "I dziadek, i babka,
I ojciec, i matka jadali wciąż jabłka,

A ja już nie mogę! Już dosyć! Już basta!
Mam chęć na befsztyczek!" I poszedł do miasta.

Szedł tydzień, a jednak nie zmienił zamiaru,
Gdy znalazł się w mieście, poleciał do baru.

Są w barach - wiadomo - zwyczaje utarte:
Podchodzi doń kelner, podaje mu kartę,

A w karcie - okropność! - przyznacie to sami:
Jest zupa jabłkowa i knedle z jabłkami,

Duszone są jabłka, pieczone są jabłka
I z jabłek szarlotka, i kompot, i babka!

No, widzisz, robaczku! I gdzie twój befsztyczek?
Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek.

6. QUIZ „ Co wiemy o jabłkach?

- Jak nazywa się drzewo, na którym rosną jabłka? (jabłoń)
- Gdzie rośnie dużo jabłoni? (sad)
- Jak nazywa się ciasto z jabłkami? (szarlotka)
- Jak nazywamy zasmażone jabłka? (dżem)
- Do jakich potraw dodajemy jabłka? (sałatki, surówki, zupa, bigos, naleśniki)
- Kto miał w wierszu dosyć jabłek? (robaczek)
- Jakie są kolory jabłek?

7. Zabawa naśladowcza:

„Pięć rumianych jabłuszek”

Pięć rumianych jabłek w koszyku leżało,
(dzieci pokazują pięć paluszków)
Jedno jabłko poobijało się dowoli,
(dzieci obracają się wokoło)
Drugie schowało się do nory,
(dzieci przykucają)
Trzecie uradowane leżało na dłoni,
(dzieci kładą się na podłodze)
Czwarte jabłko minę miało kwaśną,
(dzieci robią „kwaśną” minę)
A to piąte dziecko spałaszowało!
(dzieci naśladują zjadanie jabłka).

8. Degustacja jabłek w różnych postaciach: jabłka pieczone, jabłka świeże, sok z jabłek, jabłka ze słoików.

9. Warsztaty plastyczne

• Maluszki: stemplowanie sylwety jabłka pieczątkami z jabłek,
• Średniaki: lepienie jabłek z masy solnej
• Starszaki: lepienie jabłek z masy solnej

10. Podziękowanie za wspólną zabawę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.