Scenariusz do zajęć przysposabiających do pracy
z uczniami SPDZ w SOSW
1.Temat zajęć: Jak wykonać „parówkowe ośmiorniczki”?
2.Cele główne:
-zapoznanie z kolejnością czynności w przygotowaniu „ośmiorniczek”,
-doskonalenie prawidłowego posługiwania się przyrządami i przedmiotami kuchennymi ,
- wdrażanie do zachowania ostrożności przy używaniu urządzeń elektrycznych,
-utrwalanie nawyków estetyki pracy, zachowań kulturowych,
- zdobycie nowych doświadczeń kulinarnych.
3.Metody :słowna, praktycznego działania.
4.Forma zajęć: indywidualna i grupowa,
5.Środki dydaktyczne:
produkty spożywcze ( parówki, papryka, cebula, przecier pomidorowy, przyprawy do smaku (zioła prowansalskie, natka pietruszki, sól pieprz lub vegeta, itp.
6.Czas trwania zajęć: 45 min.
7.Przebieg zajęć:
-zapoznanie z przebiegiem zajęć,
-przydział czynności każdemu uczniowi,
-kontrolowanie pracy i instruowanie na bieżąco o właściwym krojeniu składników potrawy ,
-przygotowanie kuchenki elektrycznej (właściwe ustawienie termostatu),w wolnej chwili przygotowanie nakrycia do stołu (podkładki na stół, sztućce itp.),
- łączenie i „duszenie” na patelni pokrojonych warzyw ,z koncentratem pomidorowym, niewielką ilością wody oraz przyprawami do smaku(pod przykryciem),co jakiś czas mieszając,
-dodanie parówek pokrojonych wg instrukcji nauczyciela(skrzyżnie) ,
-wymieszanie wszystkich składników , dodanie 2 łyżek oleju lub masła i równomierne ich rozprowadzenie (połączenie),
-odstawienie potrawy na bok ,
-zakończenie części kulinarnej,
-nałożenie „ośmiorniczek” na talerze, rozłożenie ich wg ilości uczestników zajęć,
-podsumowanie.
przygotowała i opracowała :
Danuta Krzymowska
-nauczyciel zajęć
przysposabiających do pracy