Renata Stachowicz
Nauczyciel w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Mielcu
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 – LETNICH
Obszar edukacji: umysłowa, ruchowa, matematyczna, plastyczna, przyrodnicza, muzyczna.
Hasło programowe: Przyszła do nas Pani Zima.
Temat zajęć: Kropelki i sopelki.
Cel główny: Poznanie wyglądu soplu lodowego.
Cele szczegółowe:
1. Wdrażanie dziecka do swobodnego wypowiadania się.
2. Wdrażanie dziecka do poprawnego budowania zdań.
3. Rozwijanie umiejętności matematycznych.
4. Zachęcanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.
5. Rozwijanie umiejętności manualnych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
1. Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.
2. Rozumie polecenia nauczyciela i je wykonuje.
3. Wie, jak zachować się podczas spaceru.
4. Zna zasady bezpieczeństwa i stosuje je.
5. Umie bawić się w grupie.
6. Słucha wiersza czytanego przez nauczycielkę.
7. Rozumie treść wiersza i potrafi udzielić odpowiedzi na postawione pytania.
8. Wie, jak wygląda sopel lodowy.
9. Potrafi przeliczyć kropelki w poznanym zakresie liczbowym.
10. Potrafi wykonać pracę plastyczną.
11. Potrafi ruchowo zinterpretować treść piosenki.
12. Potrafi wymyśleć historyjkę na dany temat.
13. Poprawnie formułuje wypowiedzi pod względem gramatycznym.
Formy:
1. Indywidualna.
2. Zbiorowa.
Metody:
1. Słowna ( treść wiersza).
2. Czynna ( zabawy ruchowe).
Środki dydaktyczne:
Treść wiersza, piosenka, kropelki, koperty, kredki, klej, ilustracja sopli lodowych, ilustracja do tworzenia historyjki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I
1. Powitanie wszystkich dzieci.
Nauczycielka zaprasza wszystkie dzieci do kółeczka. Wita każde dziecko poprzez wypowiadanie słów: Witam Anię, która ładnie się uśmiecha; Witam Pawełka, który przyniósł do przedszkola swój ulubiony samochodzik itd. Nauczycielka, każdemu dziecku mówi coś miłego.
2. Zabawa ruchowa – "Szukaj przyjaciela"
Dzieci dobierają się parami i tańczą w rytm melodii dowolnej piosenki. Gdy muzyka nagle ucichnie, każde dziecko zaczyna dowolnie spacerować lub biegać. W momencie, gdy znów słychać melodię, dzieci szukają kolegę z pary i zaczynają razem tańczyć.
3. Opowieść ruchowa.
Dzieci stoją w kółeczku i nauczycielka zaczyna mówić wierszyk, a dzieci naśladują jej ruchy.
W poniedziałek słonko świeci,
We wtorek deszyk pada,
W środę wiatr wieje,
W czwartek liście z drzew lecą,
W piątek jest bardzo zimno,
W sobotę znowu deszczyk pada,
A w niedzielę wesoło radują się dzieci!
II
1. Spacer po okolicy przedszkola: obserwowanie domów i sopli lodowych znajdujących się na domach. Zwrócenie uwagi na kształt sopli i gdzie są one powstają oraz w jaki sposób.
2. Wysłuchanie wiersza H. Zdzitowieckiej – "Kropelki i sopelki". Wyjaśnianie sensu pojęć: lodowe sopelki.
Spłynęła z dachu kropelka, kropelka wody niewielka.
Za pierwszą kroplą niedługo już widać kropelkę drugą.
Za nimi z góry już leci po dachu kropelka trzecia.
Dalszych kropelek nie zliczę: płynie ich cały strumyczek.
A mróz z tych wszystkich kropelek zrobił lodowy sopelek.
Udzielanie odpowiedzi na temat treści wiersza.
- Ile kropelek spłynęło po dachu?
- Co utworzyły kropelki?
- Co mróz zrobił z tych kropelek?
- Co to jest sopel lodowy?
- Gdzie możemy zobaczyć sopelki lodowe?
- Jaka pogoda musi panować na dworze, aby pojawił się lodowy sopelek?
3. Każde dziecko otrzymuje od nauczycielki kopertę z kropelkami. Po wyciągnięciu ich z koperty dzieci muszą je przeliczyć, ponieważ każde dziecko ma różną ilość kropelek. Po przeliczeniu ich naklejają je na białą kartkę bloku technicznego i kolorują ją na niebiesko, kredą woskową.
4. Następnie dzieci ze swoimi pracami ponownie siadają na dywanie i słuchają poleceń nauczycielki np.
- Kto ma jedną kropelkę nich podskoczy jak piłeczka.
- Kto ma dwie kropelki niech stanie na jednej nodze.
- Kto ma trzy kropelki niech trzy razy zaklaszcze w dłonie.
- Kto ma cztery kropelki niech pomacha do pani lewa ręką.
- Kto ma pięć kropelek niech zrobi dwa przysiady.
5. Osłuchanie z piosenką – "Deszczyk kapie - kap". Swobodne improwizacje ruchowe dzieci do słuchanej piosenki.
III
1. Zabawa orientacyjno – porządkowa – "Słonko świeci – deszczyk pada".
2. Nauczycielka przedstawia obrazek ilustrujący - kropelkę, która siedzi sobie na kolorowej parasolce. Dzieci omawiają treść obrazka, mówią co parasolka widzi i co chciałaby jeszcze zobaczyć. Próbują odpowiedzieć na pytanie czy kropelka jest szczęśliwa? Starają się wymyślić nową przygodę kropelki. Cel: rozwijanie wyobraźni i pomysłowości podczas tworzenia bajki.
3. "Wesołe przedszkolaki"
Dzieci ćwiczą możliwość swojego głosu. Nauczycielka mówi krótkie zdania, które dzieci powtarzają w zależności od propozycji nauczycielki ( raz szeptem, raz bardzo głośno – krzycząc. Oprócz tego nauczycielka wskazuje dzieciom, kiedy powinny posługiwać się cichym głosem, a kiedy mogą, a nawet powinni użyć mocnego głosu w postaci krzyku, a mianowicie w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu.
4. Pożegnanie dzieci i zakończenie zajęć.