KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH
„Książka kiedyś i dziś”
I RANEK
1. Działania dowolne dzieci.
Cel: stworzenie dzieciom sytuacji do planowania własnego czasu.
2.Zabawy swobodne dzieci w kącikach zainteresowań.
Cel: stworzenie warunków do rozwijania pomysłowości dzieci.
3. Działania proponowane dzieciom przez nauczyciela.
b) „Znajdź różnice”
Cel: rozwijanie spostrzegawczości
Chętne osoby po przyjściu do sali otrzymuje kartę z rysunkami, które różnią się między sobą. Dzieci odnajdują i zaznaczają różnice.
c) Ćwiczenia poranne. Zestaw XXIII wg. K. Wlaźnik.
Cel: stworzenie sytuacji do ożywienia dzieci, zwracanie uwagi na prawidłową postawę ciała i poprawne wykonywanie ćwiczeń.
5. Przygotowanie do śniadania, śniadanie i mycie zębów
Cel: - kulturalne zachowanie się przy stole,
- ćwiczenie umiejętności przeżuwania pokarmu z zamkniętymi ustami,
- rozwijanie nawyków higienicznych,
- wykonywanie ruchów okrężnych podczas szczotkowania zębów.
II Zajęcia dydaktyczne.
Temat tygodnia: Książka- mój przyjaciel
Temat dnia: Książka kiedyś i dziś.
Cel ogólny:
- zapoznanie dzieci z historią książki na przestrzeni dziejów,
- wdrażanie do uważnego słuchania i obserwowania,
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się za pomocą sztuki,
Cele operacyjne (dziecko):
- bierze czynny udział w zabawach ruchowych
- wypowiada się na zadany temat,
- uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty
- poznaje historię książki na przestrzeni dziejów,
- uważnie patrzy, zapamiętuje co przedstawiają ilustracje,
- układa ilustracje w określonym porządku,
- wykonuje okładkę swojej ulubionej książki,
- dobiera materiały potrzebne mu do wykonania pracy plastycznej.
Metody:
- obserwacji i pokazu
- zadań stawianych dziecku
- rozmowy
- objaśnienia i instrukcji
Formy:
- Indywidualna jednolita
- Zbiorowa
Środki dydaktyczne: stare książki, komputer, tablica interaktywna, dywaniki, kartoniki z ilustracjami, podkładki, pastele, mazaki, brystol, sznurek, znaczki za zachowanie.
Etapy
Przebieg zajęć
Zakładane efekty
I
1.Przygotowanie do zajęć
dydaktycznych.
Prowadząca zaprasza dzieci na dywan i prosi aby stanęły w kole, gdzie zostaje sprawdzona obecność. Wybrane przez nauczycielkę dzieci podchodzą do każdego i witają się przez podanie ręki. Pozostali odliczają ilość dzieci.
Uwagi:Wzmacnianie więzi wewnątrzgrupowych.
2. Powitanie
Dzieci siedzą w kole. Prowadząca rozpoczyna zajęcia odczytaniem maila od Mola Książkowego, którego zadaniem jest zaznajomienie dzieci z historią książki.
II.
3.„Książka dawniej i dziś”- prezentacja multimedialna
Dzieci gromadzą się przed tablicą interaktywną, na której zostanie wyświetlona prezentacja multimedialna. Następnie nauczycielka pokazuje dzieciom kolejne slajdy prezentacji i opowiada o nich. Dzieci w każdym momencie mogą zadawać pytania, wszelkie niejasności są wyjaśniane.
4.Zadanie 1 „Co było pierwsze?”
Każde dziecko otrzymuje zestaw obrazków. Przedstawione są na nich ilustracje identyczne jak w prezentacji multimedialnej. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich w kolejności chronologicznej. Sprawdzana jest poprawność wykonania zadania
Uwagi: Dziecko układa obrazki w odpowiedniej kolejności, dzieci które mają problemy układają tylko te obrazki, które wiedzą jak ułożyć.
5.„Czy widzisz różnicę?”- swobodne wypowiedzi dzieci
Przed dziećmi leża książki przyniesione przez nie z domów. Wszyscy przyglądają im się chwilę. Następnie nauczycielka pokazuje im także książki stare- z 1890roku. Dzieci ostrożnie je oglądają, a następnie wypowiadają się na temat zaobserwowanych różnic między tymi książkami.
6. Zabawa ruchowa „Znajdź parę”
Dzieci dobierają się parami. Gdy nauczycielka gra na tamburynie- biegają luźno po całej sali. Gdy przestaje grać- odnajdują swoją parę i stają na baczność
7. „Okładka mojej ulubionej książki”- praca plastyczna
Nauczycielka objaśnia dzieciom, że za chwilę staną się autorami. Ze zgromadzonych materiałów: podkładki, kartki, mazaki, kredki, wykonają okładkę swojej ulubionej książki. Wszyscy siadają do swego stolika i zabierają się do pracy. Po skończeniu gotowe prace przykleją na kartki brystolu, które po spięciu stworzą wielką księgę. Po zakończeniu sprzątania wszyscy wspólnie oglądają książkę.
Dziecko uważnie słucha tego, co mówi nauczycielka, pyta o niezrozumiałe fakty.
Uwagi:Dziecko samodzielnie wykonuje okładkę swojej ulubionej książki, dobiera odpowiednie materiały.
III.
8. Podsumowanie zajeć
Nauczycielka przeprowadza z dziećmi rozmowę na temat ich zachowania (każdy wypowiada się na swój temat), rozdaje znaczki i pyta, co dzieci zapamiętały z zajęć, co im się najbardziej podobało, a co najmniej.
Dziecko ocenia własne zachowanie.
b) Rozmowy indywidualne z dziećmi.
c) Wyjście na plac zabaw.
Nauczycielka powiadamia uczniów, że za chwilę wyjdą na plac zabaw. Dzieci sprzątają salę, a następnie prowadząca prowadzi je do łazienki gdzie dzieci załatwiają potrzeby fizjologiczne. Gdy skończą wszyscy udają się do szatni, a następnie na plac zabaw.
e) Przygotowanie do obiadu i obiad.
Cel: pomoc dyżurnych przy nakrywaniu do stołu.