Numer: 18294
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mam prawo do zabawy! Scenariusz zajęcia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO PRZEPROWADZONEGO W GR. II (4,5 – LATKI)

Data: 28.02.2013r
1. Opracowanie: PROWADZĄCA: BEATA MÓŁKA I ANNA HABELA
2. Rodzaj zajęcia: zajęcia z zakresu praw dziecka
3. Temat zajęcia: „Mam prawo do zabawy”!
4. Realizacja zadań określonych w ramach obszarów edukacyjnych z podstawy programowej:
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych (1)
- Wspomaganie rozwoju mowy dzieci (3)
- Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, taniec i pląsy (8)
5. Realizacja treści programowych:
- poznanie wybranych praw i obowiązków wynikających z „Konwencji Praw Dziecka”
6. Cele ogólne:
- utrwalenie wiadomości o prawach dziecka
- powtórzenie zasad z „Kodeksu grupy”
- aktywny udział dzieci w proponowanych zabawach, tańcach
7. Cele operacyjne: dziecko
- powtórzy wiadomości o prawach dziecka i również ich obowiązkach
- słucha treści wiersza, odpowiada na pytania
- wyciąga wnioski
- podaje własne propozycje zabawy
- wypowiada się na temat ułożonych obrazków – puzzli
- uczestniczy w zabawach: ruchowych, muzycznych, twórczych
- współpracuje w małych zespołach
- przestrzega zasad bezpieczeństwa
8. Metody pracy:
- słowna: wiersz, fragmenty opowiadania, rozmowa
- czynna: zadania stawiane dzieciom
- oglądowa: obserwacja, pokaz
- elementy „Klauzy”
9. Środki dydaktyczne: „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej czyli Prawa małych i dużych” T. Krzyżanek – fragmenty, wiersz M. Brykczyńskiego pt „O prawach dziecka”, kolorowe ilustracje – zabawy dzieci, puzzle obrazkowe, kolorowe zakrętki, kartki papieru.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. POWITANIE „PORANEK”
„Uśmiechnięty promyk słońca,
Obudził mnie rano,
Połaskotał koło noska, skończyła się nocka,
Umyj ręce, buzię, zęby, wypij kubek mleka!
Popatrz w prawo, popatrz w lewo
Ktoś na Ciebie czeka.” (taniec w wężykach)
• Powitanie gości, pań nauczycielek z naszego przedszkola!
- zabawa „Ludzie do ludzi” – taniec przy muzyce „Daddy Cool” , na przerwę w muzyce dzieci dobierają się parami i witają się częściami ciała.
2. Wiersz M. Brykczyński pt. „O prawach dziecka”
„Niech się wreszcie każdy dowie,
I rozpowie w całym świecie,
Że dziecko to także człowiek
Tyle, że jest mały.
Dlatego ludzie uczeni
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić
Stworzyli dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
próbujcie dobrze zapamiętać.
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia, czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać!
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami
Nikt nie może mi zabronić, spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa
A gdy różnią się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się w wiersze poukładały Prawa dla dzieci na całym świecie
Byście w potrzebie z nich korzystały, najlepiej jak umiecie”
- odpowiedzi na pytania dotyczące treści utworu, zwrócenie uwagi na prawa dzieci, ale również ich obowiązki!
3. Jakie jest ulubione prawo dzieci?
– do zabawy
• Słuchanie fragmentu książki pt „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej czyli Prawa małych i dużych”
T. Krzyżanek
• Ustalenie i przypomnienie zasad bezpiecznej i kulturalnej zabawy (propozycje dzieci)
4. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Krąg” (dzieci tworzą pociąg)
„Już czas zawiązać krąg
Więc wszyscy bawmy się,
Bo w kręgu przyjaciół
Wesoło zawsze jest.
Kciuki do przodu
Łokcie w bok
Kolana ugięte
Piety na bok.
(marsz do przodu w takiej pozycji,
wymyślanie przez dzieci inne propozycje,
powtarzanie tekstu od początku!)
5. Kolorowe obrazki z różnorodnymi zabawami dzieci, opowiadanie ich treści – ocena zachowania głównych bohaterów
- zabawy w różnych porach roku (nazywanie pór roku – cechy charakterystyczne)
- wyciąganie wniosków: „Ja uważam...”, „ja sądzę ....”
- podkreślenie wyboru odpowiedniego miejsca do zabawy – BEZPIECZEŃSTWO!
6. Zabawa ruchowa „Od ściany do ściany” – 1 dziecko przedstawia się z imienia i pokazuje jakieś ruchy i przechodzi pod drugą ścianę – reszta grupy wykonuje to samo! (zabawa powtarza się kilka razy!)
7. Zagadki pantomimiczne „ zgadnij, w co się lubię bawić”? (1 dziecko pokazuje reszta dzieci odgaduje)
8. „Śniegowa zabawa” – ruchowa, przy muzyce.
Dzieci naśladują:
- spadający śnieg (prawa i lewa ręka)
- odgarnianie śniegu (łukiem w prawo, łukiem w lewo)
- nabierają śnieg na ręce
- lepię kulki śniegowe
- odkładają kulkę z prawej strony oraz z lewej strony
- „śnieżna bitwa na kulki” – raz prawą raz lewą ręką
- otrzepują się ze śniegu
9. „Obrazkowe puzzle – ulubione zabawy dzieci” – praca w małych grupkach. Nagrodzenie wykonanego zadania poprzez telefon: „B-R-A-W-O”, „BRAWO”
10. Śpiewanie piosenki pt. „Podajmy sobie ręce” – dzieci poruszają się w kole.
11. „Układanki z kolorowych zakrętek na białej kartce” – temat dowolny (prace w grupach!). Wypowiedzi na temat wykonanych prac.
12. Ćwiczenie relaksacyjne pt. „Zimowy kwiat” (na siedząco)
Wyobraźcie sobie, że trzymacie w rekach biały śnieżny kwiat. To wasz ulubiony kwiat. Przez chwilę dotknijcie jego łodyżki, czujecie jak rozpuszcza się między palcami. Jego kolor jest śnieżno – biały. Czujecie jego zimno na palcach. Wąchacie go. Pachnie śniegiem. Ten zapach wypełnia wasze nozdrza, wdziera się jego zimno do środka organizmu. Im bardziej czujecie jego zapach, tym jest wam chłodniej i zimno. Nie wąchajcie go. Ciepło wraca do was, czujecie.
Wykraczanie
Za chwilę gdy otworzycie oczy kwitu już nie będzie, tylko jego zapach pozostanie w waszych myślach.
Powoli poruszacie palcami, dłońmi, otwieracie oczy, przeciągacie się.
Afirmacje
Czujecie się lekko, cudownie, jak ten obłok, jesteście zdolni i pomysłowi, otwarci i chętni do wykonywania każdego zadania.
13. Podziękowanie za zabawę - słowem i gestem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.