Scenariuszzajęcia otwartego z rodzicami
Temat zajęcia:Zabawy przy muzyce wesołej i poważnej
Grupa IV - 5 latki
Prowadząca mgr Agnieszka Ziółkowska
Dnia 20.02.2013r
Cele ogólne:
-koordynacja małych i dużych grup mięśniowych,
-uregulowanie napięcia psychofizycznego,
-doskonalenie poczucia rytmu,
-budzenie aktywnoścido osiągania zadowolenia z wykonywanych czynności i wspólnej zabawy,
Cele szczegołowe dziecko:
-potrafi poruszać się w rytm melodii,
tworzy improwizację ruchową do wysłuchanej muzyki,
-wesoło bawi się przy muzyce.
Metody:-słowna
-oglądowa
Formy:praca z całą grupą
Środki dydaktyczne:- magnetofon ,nagraniaCD, laski gimnastyczne, kolrowe koła dla każdego , pojemniki po serkachdanio, gumki recepturki, kolorowa bibuła, chustki szyfonowe, pompony, berło, korona, pingwiny.
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie wszystkich gości
2.Dzieci i rodzice stojąc w kole pojedynczo wypowiadają swoje imię pokazując gest
3.Dzisiaj wybierzemy się w podróż będziemy podróżnikami
poznamy tańce, zwyczaje, tradycje ludzi z różnych stron świata
4.W podróż wybierzemy się samolotem- utwór 16 Oh Swallow
3x uderzamy o uda
3x klaszczemy w ręce
prawą rękę zakładamy na lewą
zapinamy pasy mówiąc ciach
rozkładamy ręce i lecimy
5.Przylecieliśmy do Wiednia- zatańczymy Walca Straussa ,,Nad pięknym modrym Dunajem''- pomoce chustki szyfonowe, interpretacja własna dziecko - rodzic
6.Wiedeń- gra na instrumentach perkusyjnych Marsz Radeckiego
pomoce:torebki foliowe, gazety, ołówki. Podział na trzy grupy - dyrygent nauczyciel
7.Wielka Brytania- Audiencja u królowej- Królowa P.Dyrektor
wręczenie korony i berła. Wszyscy będziemy tańczyć dla Królowej Taniec Specknerin
8.Włochy- wykonujemy pizzę pepperoni. Podzielenie na zespoły- każdy zespół ma narysowany szablon koła podzielony na kilka części . Zadanie polega na wypełnieniu kawałków pizzy bibułą
lub papierem kolorowym- utwór muzyczny ,, Wielcy tenorzy świata''Pavarotti jak skończy się utwór kończymy zadanie
9.Jesteśmy w Dżungli Amazońskiej
,,Fiesta Aymara'' z Batii Strauss- pompony dla każdego dziecka i rodzica- wszyscy ustawieni jedno za drugim i idziemy w rytm melodii unosząc pompony do góry
Rajskie ptaki- utwór z,, Muzykoterapii'' - dla każdego kawałki bibuły i tańczymy
Taniec węża - utwór ,,z Muzykoterapii ''. Każdy wykonuje z koła węża - wycinamy, doklejamy język, ozdabiamy pastelami, przyczepiamy sznurek i tańczymy w rytm muzyki
Marsz mrówek -utwór z muzykoterapii, dzielenie na zespoły generał dostaje laskę gimnastyczną i maszeruję jego drużyna
10.Każdy wykona instrument muzyczny i następnie na nim zagra z serka danio- ,,Pizzicato'' z Batii Strauss
11.Antarktyda- zimna kraina , lodu i śniegu. Poznamy tu taniec pingwina.Utwór ,,Pingwin'' podkład muzyczny.
Wszyscy jesteśmy ustawieni w kole jedno za drugim, śpiewamy piosenkę o pingwinie pokazując przy tym układ rytmiczny:
Och jak przyjemnie i jak wesoło w pingwina bawić się , się ,się raz nóżka lewa, raz nóżka prawa do przodu do tyłu i raz , dwa ,trzy.
Och jak przyjemnie i jak wesoło w pingwina bawić się się, się , raz rączka , lewa, raz rączka prawa klaśnij z przodu , do tyłu klaśnij i , raz, dwa, trzy.
12. Grecja- ciepła , gorąca
utwór ,, Czas powrotu'' Tańce greckie
13.Polska- śpiewanie kanonu ,, Panie Janie''- podzielenie na trzy zespoły - nauczyciel dyrygent
13.Zakończenie zajęć - podziękowanie