X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 18274
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej: "Smerfny świat" - ćwiczenia gimnastyczne w formie opowieści ruchowej - twórcza metoda R.Labana z elementami gimnastyki korekcyjnej

GRUPA WIEKOWA: 4- latki

PRZYGOTOWAŁA: Jolanta Hyb

TEMATYKA PROGRAMOWA: Stosowanie zasady: „ W zdrowym ciele zdrowy duch”

TEMAT ZAJĘCIA: „ Smerfny świat”- ćwiczenia gimnastyczne
w formie opowieści ruchowej- twórcza metoda R.Labana,
z elementami gimnastyki korekcyjnej.

CELE OGÓLNE:
- motywowanie do dbałości o sprawność fizyczną
- wytworzenie radosnej atmosfery, budzenie wiary we własne siły.

CELE OPERACYJNE:
- aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach gimnastycznych
- prawidłowo reaguje na umówione sygnały
- porusza się zgodnie z rytmem oraz własną inwencją twórczą
- poprzez aktywne ćwiczenia wzmacnia mięśnie wysklepiające stopy
- koryguje swoją postawę
- przestrzega zasad bezpieczeństwa

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE:
Magnetofon, płyta, chustka dla każdego dziecka, styropianowe grzybki, domek czarownicy, dziecko przebrane w strój czarownicy.

METODY PRACY:
- czynna- ruch, samodzielne doświadczenia dzieci
- słowna- instruktaż, pochwały
- oglądowa- pokaz.

FORMY PRACY: zajęcia z całą grupą, ćwiczenia, zabawa.

PRZEBIEG ZAJĘĆ: Rozdanie plakietek ze Smerfami.

1. Ćwiczenia organizacyjne.

Dzieci w rytmie piosenki „ Smerfy” swobodnie poruszają się po sali. Tańczą wykonując dowolne obroty, podskoki, ruchy wspomagające akcję całego ciała.
W przerwie muzyki podchodzą na palcach do środka koła
i zabierają swoją chustkę.

2. Ćwiczenia orientacyjno - porządkowe. Przyjmowanie postawy skorygowanej.

Dowolny taniec w rytmie muzyki : „ Nie bój się Gargamela”. Gdy muzyka milknie dzieci wykonują siad skrzyżny w pozycji skorygowanej i nakrywają głowę chustką

3. Ćwiczenia obszerności ruchów

Smerfy idą nad rzekę, aby się umyć. Zabierają ręczniki,
( chustki) i rysują nimi na podłodze kółko. W rytm piosenek: „Mydło wszystko umyje”, „ Szczotko, szczotko..” naśladują mycie poszczególnych części ciała.

4. Ćwiczenia mięśni wysklepiających stopy.

Chwyt ręcznika, ( chustki), palcami, raz prawej, raz lewej stopy.

5.Ćwiczenia wyczucia własnego ciała.

Zabawa „ Powitanie”. Dotykanie jedną częścią ciała do drugiej części ciała, na przykład : czoło wita się z kolanem .Wesoła muzyka instrumentalna.

6. Ćwiczenie wyczucia przestrzeni.

Zabawa: „ Kałuże”. Smerfy przeskakują przez kałuże utworzone z chustek.
Zabawa : „ Jesienne liście”. Smerfy biegają po lesie zbierając liście. Gdy usłyszą melodię:
„ Taniec czarownic”- uciekają do swoich domków, bo zbliża się czarownica.
Zabawa: „ Skoki” .Smerfy nazbierały dużo liści, cieszą się
i podskakują: „ Ram, pam, pam dużo liści mam”.

7. Ćwiczenia elongacyjne kręgosłupa.

Zabawa: „ Zrywamy liście”.

8.Ćwiczenia wyczucia czasu. Wzmocnienie mięśni ściągających łopatki..

Zabawa: „ Smerfy i czarownica”. Smerfy skradają się do domku czarownicy, ale ta je zauważyła i goni je. Smerfy uciekają wykonując odrzuty ramion w tył.

9. Ćwiczenia uspokajające i oddechowe.

Zabawa: „ Wiaterek i wichura”- dmuchanie na chustkę lekko
i mocno.

10. Zakończenie. Wyrobienie odruchu prawidłowego stawiania stóp.
Smerfy wracają do domów.- rytmiczny marsz dookoła sali,
( przenoszenie ciężaru z pięty na palce), w rytm piosenki
„ Smerfy”.
Nauczycielka dziękuje dzieciom za staranne wykonywanie ćwiczeń.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.