SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
TEMAT: W BAJKOWEJ KRAINIE MIKOŁAJA
GRUPA: DZIECI 3-5 LETNIE PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO
W SŁAWACINKU STARYM
TERMIN: 6 GRUDNIA 2012 R.
Cele główne:
• Pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych,
• Stwarzanie okazji do wyrażania pozytywnych uczuć (radości),
• Prezentowanie własnych umiejętności (wiersze, piosenki),
• Doskonalenie umiejętności komunikowania się,
• Używanie form grzecznościowych,
Cele operacyjne
Dziecko potrafi:
• Okazywać pozytywne uczucia,
• Recytować wiersze i śpiewać piosenki,
• Używać form grzecznościowych,
• Komunikować się z osobami dorosłymi np. Mikołajem,
• Kulturalnie zachowywać się podczas występu.
Formy pracy:
• Praca z całą grupą
• Indywidualna
Metody:
Słowne – recytowanie wierszy,
Czynne – zadania do wykonania
Aktywizujące – ekspresja ruchowa
Środki dydaktyczne:
napis: Witamy Mikołaja, dekoracja świąteczna, gipsowe figurki Mikołaja do malowania farbami plakatowymi, aparat fotograficzny.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie gościa –
„Mikołaja” – przez dzieci
Dobry Święty Mikołaju,
wszystkie dzieci Cię kochają.
Usiądź sobie między nami,
obdarz dzieci prezentami.
2. Piosenka pt. „Przedszkolaczek”, sł. M.Terlikowska, muz. L.Maliszewski
Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram,
Ram tam tam, ram tam tam.
Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
Ram tam tam, ram tam tam.
Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam,
Ram tam tam, ram tam tam.
Kto jest beksą i mazgajem,
Ten się do nas nie nadaje,
Niechaj w domu siedzi sam,
Ram tam tam, ram tam tam.
3. Wiersz pt. "Hopsasa"
Hopsasa! (podskok w miejscu)
Oto ja! (pokaz na siebie)
Rączki dwie, nóżki dwie (pokazanie)
Hopsasa! to się wie! (pokazanie)
Głowa dwoje uszu ma, (pokazanie)
Oczy, broda, usta, nos, (pokazanie)
No i włosów cała moc. (pokazanie)
Hopsasa oto ja (podskok w miejscu)
4. Wiersz pt. „Do przedszkola” – H.Ożogowska
Ida dzieci drogą,
idą gromadkami.
Do żółtego domku,
z dużymi oknami.
Weszły do przedszkola,
wszystko je ciekawi.
Tu się będą bawić,
tu się będą uczyć.
5. Wiersz pt. „Mam 3 lata” – I.Suchorzewska
Mam 3 latka, 3 i pół
brodą sięgam ponad stół.
Do przedszkola chodzę z workiem
i mam znaczek z muchomorkiem.
Ładnie buty zmieniam,
myję ręce do jedzenia.
Zjadam wszystko z talerzyka,
tańczę, kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku,
o tchórzliwym koziołeczku,
i o piesku co był w polu,
nauczyłam się w przedszkolu.
6. Zabawa ze śpiewem pt. „Krasnoludki” – Z.Stankiewicz
My jesteśmy krasnoludki, (dzieci stojąc pokazują na siebie)
Hopsa sa, hopsa sa, (podskakują w miejscu)
Pod grzybkami nasze budki, (robią nad głowa daszek z rąk)
Hopsa, hopsa sa, (podskakują w miejscu)
Jemy mrówki, żabie łapki, (naśladują jedzenie)
Oj, tak, tak, oj, tak, tak, (kiwają głowami)
A na głowach krasne czapki, (z rąk tworzą nad głową czapki)
To nasz znak, to nasz znak.
Gdy ktoś zbłądzi, to trąbimy,
Trutu tu, trutu tu, (naśladują trąbienie)
Gdy ktoś senny, to uśpimy,
Lulu lu, lulu lu, (naśladują kołysanie)
Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka,
Ajajaj, ajajaj, (grożą palcem)
To zapłacze niezabudka,
Uuuuu, uuuuu. (naśladują płacz).
7. Zagdaka pt. „Mikołaj”
Kto tak wygląda,
jak duży krasnal?
Brodę ma długą,
czerwony kaftan.
Odwiedza dzieci,
raz na rok, w zimie.
Daje prezenty,
pytanie jak ma na imię?
8. Malowanie portretu św. Mikołaja farbami plakatowymi:
-wprowadzenie pojęcia „portret”;
-zaplanowanie działań: założenie fartuchów ochronnych „małego malarza”, przygotowanie stanowisk pracy, malowanie portretu, porządkowanie stolików, wystawa prac.
9. Wręczenie prezentów przez Mikołaja.
Święty Mikołaju co w tym worku masz,
jakie upominki grzecznym dzieciom dasz?
12. Pożegnanie Mikołaja – dzieci machają rękoma.
13. Słodki poczęstunek z rodzicami.
14. Zakończenie – podziękowanie wszystkim za udział w dzisiejszej uroczystości.