Numer: 18266
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Nasze koty i ich psoty". Scenariusz zajęć koleżeńskich w grupie 3-4 latków

Scenariusz zajęcia koleżeńskich w grupie 3-4 latków
„Nasze koty i ich psoty.”

Prowadząca zajęcie: Marzena Pucka
Data przeprowadzenia zajęcia: luty 2013r.
Temat zajęcia: Kto lubi mleko? – rozmowa na podstawie wiersza H. Bechlerowej
„Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował”.
Podstawa programowa: III – Wspomaganie rozwoju mowy dzieci, XIII – wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Cel główny:
- rozwijanie mowy poprzez zadawanie pytań dziecku.
Cele operacyjne:
PI – wymienia zwierzęta występujące w wierszu
- odtwarza głosy zwierząt
- zgłasza chęć wypowiedzi
- poprawnie określa położenie kota w przestrzeni
PII – wypowiada się na temat „czym żywią się zwierzęta wymienione w wierszu”
- wie kto lubi mleko
- wypowiada się prostymi zdaniami
- stosuje określenia położenia w przestrzeni: na, pod, obok, za, w,
Metody:
• Słowna – wiersz, rozmowa kierowana pytaniami
• Oglądowa – ilustracja do wiersza, ilustracje zwierząt
• Czynna – udział w zabawach ruchowych
Pomoce:
Ilustracja i sylwety zwierząt do wiersza, ilustracje zwierząt do zabawy ortofonicznej, sylwety kotów z wizytówkami dzieci, maskotka kota, gazety, płyta z piosenką „Kotki dwa”, nagranie muzyczne do zabawy ruchowej.


Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci i gości piosenką „Wszyscy są, witam Was zaczynamy już czas”.
2. Wysłuchanie wiersza H. Bechlerowej „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował”.
3. Rozmowa kierowana pytaniami:
- Jak wyglądał kotek Filik?
- Czym kotek Filik częstował zwierzęta?
- Kogo najpierw kotek częstował mlekiem przy kurniku?
- Co kogucik jadł na śniadanie?
- Kogo kotek jeszcze częstował mlekiem?
- Co koń jadł rano?
- Co gryzł królik?
- Co jadł gołąb?
- A co lubi jeść krowa?
- Co pił motyl?
- Co jadła wiewiórka w lesie?
- Jakie zwierzątko chciało pić mleko?
- Jak myślicie, kto jeszcze lubi mleko oprócz zwierząt?

4. Zabawa ortofoniczna – naśladowanie głosów zwierząt.
Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje zwierząt, dzieci nazywają zwierzęta przedstawione na ilustracji i naśladują ich głos.

5. „Gdzie jest kotek?” – zabawa dydaktyczna ćwicząca spostrzegawczość i określenie położenia w przestrzeni.
Nauczycielka przedstawia dzieciom Kotka-Psotka, który lubi się bawić w chowanego. Dzieci zamykają oczy, a nauczycielka przestawia kota w różne miejsca. Na sygnał dzieci otwierają oczy i rozglądają się gdzie jest Kotek-Psotek. Które dziecko pierwsze zobaczy maskotkę, wstaje i opisuje, gdzie ona jest: obok czego, w czym, pod, na itd. Nauczycielka kilka razy przestawia kotka, a dzieci opisują gdzie jest używając odpowiednich określeń.

6. „Kotek toczy motek wełny” – zabawa ruchowa – dowolny podkład muzyczny
Nauczycielka rozrzuca sylwety kotów, które mają nadane imiona (wizytówki), dzieci odszukują kota ze swoim imieniem i przyklejają go do bluzeczki – w ten sposób wszystkie dzieci zamieniły się w kotki. Dzieci – kotki otrzymują kartkę gazety, którą zgniatają w kulę. Będzie to „kłębek wełny”. Dzieci chodzą na czworakach po sali i toczą papierową kulę, raz prawą, raz lewą ręką. Na przerwę w muzyce dzieci-kotki zwijają się w kłębek i odpoczywają lub naśladują picie mleka z miseczki.

7. Pożegnanie piosenką „Kotki dwa” – płyta CD Moje 3 i 4 lata, Wyd. MAC Edukacja

JAK KOTEK ZWIERZĘTA MLEKIEM CZĘSTOWAŁ
H. Bechlerowa
1. To jest Filik – kotek bury. Ma wąsiki i pazury.
Dobry jest ten kotek Filik: chce, by wszyscy mleko pili.
2. Stanął Filik przy kurniku.
- Czy chcesz mleka, koguciku?
Lecz kogucik z kurką czarną na śniadanie jedli ziarno.
3. Koło żłobu stoi konik. Filik ładnie się ukłonił.
- Lubisz mleko?
- Nie, ja rano smaczny owies jem i siano.
4. Do królika kotek podszedł.
- Pij, pij mleczko, bardzo proszę!
Ale królik siadł pod drzewkiem: chrupu, chrupu – gryzł marchewkę.
5. Przed gołąbkiem Filik staje, słodkie mleko mu podaje.
- Wypij mleczko sam, Filiku, ja mam groszek w gołębniku.
6. Więc do krówki poszedł kotek.
- Czy na mleko masz ochotę?
- Nie, Filiku, bo ja przecież jem zieloną trawkę w lecie.
7. Koło furtki kózka biała także mleka pić nie chciała.
- Zabierz sobie kotku dzbanek! Ja jem liście kapuściane.
8. Poszedł kotek do motyla i dzbanuszek mu nachyla.
Ale motyl tam na łące pije z kwiatka sok pachnący.
9. Teraz kotek mleko niesie do wiewiórki w ciemnym lesie.
Na sosence wiewióreczka gryzie orzech, nie chce mleczka.
10. Wraca kotek.
Koło płotka na ścieżynce jeża spotkał.
Jeżyk woła go z daleka:
- Bury kotku, daj mi mleka!
O, bo jeże, tak, jak kotki, bardzo lubią mleczko słodkie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.