SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW Z ZAKRESU EDUKACJI RUCHOWEJ Z WYKORZYSTANIEM ELEMENTÓW METOD „ RUCHU ROZWIJAJĄCEGO” W. SHERBORNE, PEDAGOGIKI ZABAWY, OPOWIEŚCI RUCHOWEJ ORAZ „ METODY AKTYWNEGO SŁUCHANIA MUZYKI BATII STRAUSS”
GRUPA WIEKOWA DZIECI: 3, 4- latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: „ Polska nasza Ojczyzna”
TEMAT DNIA: „ Mamo, tato pobaw się ze mną”
CELE ZAJĘCIA: Dziecko:
- rozwinie wyobraźnię ruchową;
- rozwinie więź z rodzicami i przedszkolem;
- odczuje radość z podejmowanego wysiłku i zabawy;
PRZYBORY I POMOCE: kolorowe krążki lub kółka od sersa dla każdego uczestnika zabawy; płyty z muzyką
PRZEBIEG
1. Zabawa ruchowa „ Powitanie”
Dzieci i rodzice poruszają się po sali w dowolnych kierunkach w rytm muzyki marszowej.
Na przerwę w muzyce uczestnicy zabawy witają się każdy z każdym uściskiem ręki wypowiadając słowa dzień dobry
2.Zabawa ruchowa „ Jedziemy samochodem do Poznania”
Uczestnicy zabawy otrzymują krążki. Naśladują jazdę samochodem. Prowadząca pokazuje krążek w kolorze zielonym- auta jadą lub w kolorze czerwonym- auta zatrzymują się.
3. Zabawa ruchowa „ W zoo”
Prowadząca wypowiada słowa „ Baju, baju bajanie niech się każdy ( słoniem, lwem, gorylem, niedźwiedziem, papugą itp.) stanie. Uczestnicy zabawy naśladuję ruchem, głosem i gestem wybrane zwierzęta.
4. Zabawa ruchowa „ Jedziemy pociągiem do Warszawy”
Dzieci i rodzice tworzą dwa pociągi. Pociągi poruszają się w dowolnych kierunkach w rytm piosenki „ Jedzie pociąg z daleka”
5. Zabawa ruchowa „ W gabinecie figur”
Rodzic- jest rzeźbiarzem, dziecko- gliną. Rodzic ustawia dziecko w dowolnej pozie która zastyga i pozostaje bez ruchu. Na hasło „ Powódź w gabinecie figur” rodzice w dowolny sposób przemieszczają figurę w bezpieczne miejsce”
6. Zabawa ruchowa przy muzyce „ Samolot”
Dzieci i rodzice udają się do Krakowa samolotem.
7. Zabawa ruchowa przy muzyce „ Pajączki”
8. Zabawa „ Pożegnanie”
Rodzic siada na dywanie a dziecko na kolanach. Pożegnanie i rozejście się dzieci i rodziców.