Scenariusz zajęć klasa II
V Zespół Edukacyjno – Terapeutyczny.
Prowadząca: Agnieszka Bełdycka
Blok tematyczny: Co to znaczy być uczniem?
Temat dnia: Zadania dyżurnego.
Cele-uczeń:
- Obserwuje otaczające go środowisko ze zwróceniem uwagi na stan pogody;
- Rozpoznaje i wskazuje ilustracje zgodnie z treścią opowiadania;
- Poznaje obowiązki dyżurnego;
- Spokojnie siedzi i słucha opowiadania;
- Przyporządkowuje jednemu przedmiotowi dokładnie jeden liczebnik;
- Liczy w zakresie 3;
- Wystukuje rytm piosenki za pomocą instrumentów perkusyjnych;
- Aktywnie uczestniczy w zajęciach dydaktycznych i ruchowych.
Metody pracy:
- Metoda ośrodków pracy.
- Podające: opis, rozmowa kierowana, swobodne wypowiedzi uczniów;
- Oglądowe: obserwacja ukierunkowana, demonstracja;
- Problemowe: metody aktywizujące, działalności praktycznej.
Formy pracy:
- Indywidualna
- Zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- lista obecności
- tekst opowiadania H. Bechlerowej „Srogi dyżurny”
- ilustracja do opowiadania
- ilustracje – obowiązki dyżurnego
- instrumenty perkusyjne: bębenek, marakasy, kołatki
- skakanka
- kolorowe kabelki
- figury geometryczne
- klej
- płyta CD – piosenka Bawmy się w klaskanie
- karty pracy
Przebieg zajęć.
1. Zajęcia wstępne
Zajęcia organizacyjno - porządkowe:
- ilustrowanie ruchem treści wiersza – dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i pomocą:
Do Ośrodka przychodzimy – maszerują w miejscu
Mamy bardzo dziarskie miny – pokazują sobie wesołe miny
Bo kolegów tutaj mamy – wskazują palcem osoby w kole
Których chętnie przywitamy – kłaniają się sobie
- Przywitanie się z dziećmi piosenką:
„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2
jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”
przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.
Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.
- Zaznaczenie swojej obecności na liście;
Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.
- Ustalenie stanu pogody;
Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.
Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.
- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:
Nauczyciel przedstawia uczniom ilustrację do opowiadania „Srogi dyżurny” H. Bechlerowej i zachęca do uważnego wysłuchania opowiadania.
2. Rozwinięcie
- Uczniowie słuchają treści opowiadania a następnie pokazują kolejno ilustracje, o których jest mowa w opowiadaniu. Wyjaśnienie tytułu opowiadania.
- zabawa naśladowcza Raz, dwa, trzy, jest taka gra.
Róbcie tak, jak robię ja.
Nauczyciel pokazuje czynności, jakie wykonuje dyżurny w klasie: podnosi papierki i wrzuca do kosza, ściera tablicę, otwiera okno i wietrzy salę, dzieci naśladują te same czynności.
- zabawa Tak – nie.
Nauczyciel wskazuje obrazek „dyżurny wyciera tablicę” i pyta dzieci: czy dyżurny podlewa kwiatki? Dzieci ruchem głowy odpowiadają Nie.
Nauczyciel wskazuje obrazek „dyżurna rzuca papierek do kosza” i pyta dzieci: czy dyżurna wrzuca papier do kosza? Dzieci ruchem głowy odpowiadają Tak.
- fizyczne przeżycie ruchu wzdłuż nakreślonego toru.
Nauczyciel układa na podłodze tor ze skakanki w kształcie laski. Zadaniem dzieci jest przejście po torze, zapamiętanie jego kształtu.
- przejście od ruchu do śladu graficznego.
Dzieci „rysują” TOR palcem na podłodze, w powietrzu, na plecach kolegi
- nauczyciel rysuje na tablicy laski, a dzieci modelują je z kabelka.
- dzieci z pomocą nauczyciela rysują w zeszycie po liniach przerywanych, bez odrywania ręki - kolorują szlaczek według wzoru.
- słuchanie piosenki Bawmy się w klaskanie.
- zabawa przy refrenie piosenki:
Najpierw ja: raz, dwa, trzy,
Będę klaskać sobie! (klaszcze jedno dziecko z pary)
Potem ty: raz, dwa, trzy,
Teraz klaszczmy obie! (klaszcze drugie dziecko z pary)
Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy!
Klaszczmy sobie w ręce.
Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy!
Trzy razy nie więcej! (dzieci w parach klaszczą na przemian w prawe i lewe ręce)
- wystukiwanie rytmu piosenki z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych: kołatki, marakasy, bębenek.
- liczenie łączące wymawiany liczebnik z gestem liczonego obiektu:
Do ilu liczyliśmy śpiewając piosenkę – dzieci jeszcze raz liczą i pokazują kolejne palce.
Dzieci układają przed sobą 3 figury geometryczne różniące się kształtem, kolorem i wielkością. Liczą na głos, dotykając je palcem: jeden,...
Następnie liczą kolejno dotykając je palcem: pierwszy,..
Powtórzenie liczenia z wykorzystaniem wybranych przez dzieci przedmiotów.
- zabawa Co się zmieniło?
Nauczyciel proponuje dzieciom, by przyjrzały się sali, po czym zamknęły oczy. W tym czasie nauczyciel rozsypuje papierki na podłodze, przewraca kosz na śmieci, ustawia plecaki na środku sali.
Zadaniem uczniów jest wskazanie, co się zmieniło, i posprzątanie sali
- dzieci na kartce kolorują przedmioty, które potrzebne są dyżurnemu w klasie. Liczą głośno pokolorowane przedmioty jednocześnie wskazując je palcem. Przyklejają do zeszytu wykonaną pracę.
3. Zakończenie
Ocena pracy uczniów – uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.
Czynności organizacyjno – porządkowe:
- porządkowanie miejsca pracy
- pożegnanie uczniów.