Scenariusz zajęć klasa II
V Zespół Edukacyjno – Terapeutyczny.
Prowadząca: Agnieszka Bełdycka
Blok tematyczny: Przygotowanie się zwierząt do zimy.
Temat dnia: Przygotowanie się jeża do zimy.
Cele-uczeń:
- Obserwuje otaczające go środowisko ze zwróceniem uwagi na stan pogody;
- Ogląda na ilustracji zwierzęta leśne;
- Rozwiązuje zagadki o zwierzętach;
- Poznaje zwyczaje zimowe jeży;
- Spokojnie siedzi i słucha opowiadania;
- Przyporządkowuje jednemu elementowi dokładnie jeden liczebnik;
- Liczy w zakresie 2;
- Formuje kształt wałeczka i kulki z masy solnej;
- Aktywnie uczestniczy w zajęciach dydaktycznych i ruchowych.
Metody pracy:
- Metoda ośrodków pracy.
- Podające: opis, rozmowa kierowana, swobodne wypowiedzi uczniów;
- Oglądowe: obserwacja ukierunkowana, demonstracja;
- Problemowe: metody aktywizujące, działalności praktycznej.
Formy pracy:
- Indywidualna
- Zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- lista obecności
- tekst opowiadania L. Krzemienieckiej: Jak się krasnal z jeżami w cenzurowane bawił
- sylwety jeży i krasnala
- tablica demonstracyjna
- karty pracy
- masa solna
- mazak
- koszulka foliowa
- laptop
- płyta CD – piosenki: Stary niedźwiedź mocno śpi, Krasnal Hałabała
Przebieg zajęć.
1. Zajęcia wstępne
Zajęcia organizacyjno - porządkowe:
- ilustrowanie ruchem treści wiersza – dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i pomocą:
Do Ośrodka przychodzimy – maszerują w miejscu
Mamy bardzo dziarskie miny – pokazują sobie wesołe miny
Bo kolegów tutaj mamy – wskazują palcem osoby w kole
Których chętnie przywitamy – kłaniają się sobie
- Przywitanie się z dziećmi piosenką:
„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2
jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”
przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.
Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.
- Zaznaczenie swojej obecności na liście;
Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.
- Ustalenie stanu pogody;
Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.
Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.
- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:
Nauczyciel pokazuje uczniom tablicę demonstracyjną, na której występują ilustracje zwierząt leśnych. Przypomina zagadki dotyczące tych zwierząt.
Zabawa Stary niedźwiedź mocno śpi: dzieci wiążą koło. W środku kuca jedno dziecko – niedźwiedź i udaje, że śpi. Dzieci przesuwają się w kole w rytmie piosenki.
Zabawa przy piosence Krasnal Hałabała – dzieci tańczą w dowolny sposób.
Po zabawie nauczyciel zachęca do uważnego wysłuchania opowiadania L. Krzemienieckiej: Jak się krasnal z jeżami w cenzurowane bawił.
2. Rozwinięcie
- Uczniowie słuchają treści opowiadania, który jest ilustrowany sylwetami jeży i krasnala.
- rozmowa na temat opowiadania.
Dzieci wskazują na ilustracje w odpowiedzi na pytania nauczyciela;
Jaka pora roku jest przedstawiona w opowiadaniu? (jesień), gdzie odbywa się zabawa jeży i Krasnala? (w lesie), z czego jest zrobione zimowe posłanie jeży? (z liści), jak jeże spędzają zimę? (śpią).
- ćwiczenia grafomotoryczne Kolorowe jeże.
Dzieci na foliowej koszulce rysują mazakiem postać jeża słuchając rymowanki o jeżu:
Każde dziecko chce mieć zwierza,
narysujmy więc dziś jeża.
Najpierw kreskę i półkole.
W środku kolec, kolec, kolec,
kolec, kolec, kolec, kolec.
Potem głowa, nos i oczy
i już jeżyk nam się toczy.
- karta pracy:
uczniowie wskazują jeżowi drogę do legowiska pod liśćmi.
uzupełniają rysunek tak, aby powstał jeż.
- zabawa przy rymowance:
Tup, tup, tup, tupie jeż.
Węszy, węszy, coś chce zjeść!
Dzieci chodzą na czworakach, węszą w prawo i w lewo szukając pożywienia.
Na pytanie – A co?
Dziecko wskazuje obrazek: ślimaka, dżdżownicę, jaszczurkę, chrząszcza, żabę.
- liczenie z wykorzystaniem sylwet jeży i szarf. Nauczyciel demonstruje a dzieci wykonują te same czynności.
Do norki wszedł jeden jeż. (wkłada sylwetę jeża do środka szarfy)
Do norki gdzie jest jeden jeż, wszedł jeszcze jeden jeż. (dokłada sylwetę jeża)
Ile razem jeży jest teraz w norce?
Jeden jeż i jeden jeż to dwa jeże. (liczenie ze wskazywaniem sylwet)
W norce są dwa jeże, jeden jeż wychodzi z norki. (wyjmuje sylwetę jeża ze środka szarfy)
Ile jest jeży w norce? (podanie liczby jeży przez położenie cyfry jeden)
Zastąpienie sylwet jeży klockami. Wykonanie tych samych czynności z wykorzystaniem klocków.
- karta pracy: napisz w okienkach na kolejnych obrazkach, ile jest jeży w jednej norce, ile jest w drugiej norce, policz ile jest ich razem.
- zabawy ruchowa: Uwaga lis.
Dzieci są jeżami. Nauczyciel wyjaśnia, że jeże, gdy grozi im niebezpieczeństwo, zwijają się w kulki, chowając brzuch i naprężając igły. Dzieci jeże chodzą powoli na czworakach po Sali. Na hasło: lis! – zwijają się w kłębki, chowając brzuchy.
- praca plastyczna lepienie jeża z masy solnej.
Dzieci wykonuję wszystkie czynności z pomocą nauczyciela:
formowanie tułowia (1 duży wałeczek),
formowanie nóżek i główki (5 małych wałeczków),
formowanie oczu i nosa (3 małe kuleczki),
formowanie główki (wydłużenie wałeczka w kształt główki)
nałożenie oczu i noska na główkę
połączenie nóżek i główki z tułowiem
nacinanie kolców na pomocą nożyczek
- liczenie w zakresie 2
Czego ma jeż po jednym? 1 głowa, 1 tułów, 1 nos
Czego ma jeż po dwa? 2 oczy, 2 nogi z przodu, 2 nogi z tyłu
- Zabawa przy piosence Krasnal Hałabała – dzieci tańczą w dowolny sposób.
- Zabawa Stary niedźwiedź mocno śpi
3. Zakończenie
Ocena pracy uczniów – uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.
Czynności organizacyjno – porządkowe:
- porządkowanie miejsca pracy
- pożegnanie uczniów.