Scenariusz zajęć przeprowadzonych w dniu 07.03.2013 r. godz.16oo
1. Grupa: II
2. Prowadząca: J. Nizioł
3. Temat zajęć: Lubimy owoce- „Kolorowy mix”. Wspólne przygotowanie sałatki owocowej oraz jej degustacja.
4. Rodzaj zajęć: zajęcia w pracowni gospodarstwa domowego
5. Czas trwania zajęć: 45 minut
Cele ogólne:
• kształcenie umiejętności odpowiedniego dobierania składników do wykonania sałatki
• bezpieczne posługiwanie się sprzętem kuchennym
• utrwalenie nawyku higienicznego przygotowania i spożywania posiłków
• kształcenie umiejętności współdziałania w grupie
• zachęcanie do wykonywania drobnych posiłków
Cele operacyjne:
Wychowanek zna:
• technikę wykonania sałatki owocowej,
• zasady współdziałania w grupie,
Wychowanek potrafi:
• rozpoznać i przypiąć etykietę z własnym imieniem,
• nazwać prawidłowo składniki,
• otworzyć puszkę z brzoskwiniami i pokroić je w kostkę,
• obrać banany i pokroić w kostkę,
• obrać pomarańcze i pokroić w kostkę,
• obrać owoce kiwi i pokroić w kostkę,
• połączyć wszystkie składniki sałatki,
• samodzielnie nakrywać do stołu,
• kulturalnie spożywać posiłek,
• umyć naczynia,
• przestrzegać zasad BHP w pracowni gospodarstwa domowego,
Cele rewalidacyjne:
• doskonalenie umiejętności prawidłowej organizacji pracy podczas wykonywania sałatki,
• ćwiczenie motoryki małej,
6. Metody nauczania:
• podająca /objaśnienie/
• eksponująca /pokaz/
• praktyczna / ćwiczenia praktyczne/
7. Formy pracy: jednostkowa, zbiorowa
8. Środki dydaktyczne:
• słowne /instrukcje i objaśnienia/
• wzrokowe /tablica z przepisem wykonania sałatki/
• dodatkowe - składniki sałatki/ brzoskwinie w puszce, 3 banany, 3 owoce kiwi, 3 pomarańcze, ananas w puszce, noże, deski do krojenia, miski, filiżanki, sztućce, odzież ochronna,
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
• Powitanie dzieci i gości
• Odczytanie listu od „ Zimowej wróżki”, znalezionego w koszu z owocami:
„ Kochane dzieci, często zaglądam przez okno do waszej sali. Lubię patrzeć, jak wesoło się bawicie, rysujecie i śpiewacie piosenki. Niektóre z Was chorują i wtedy jest mi smutno. Dlatego postanowiłam Wam podarować witaminy przesyłając kosz z owocami. Życzę Wam zdrowia i smacznego”.
• Rozpoznanie i przypięcie etykiet z imionami
• Przypomnienie zasad BHP
Część główna:
• Zapoznanie ze sposobem wykonania sałatki- praca z tablicą.
• Przygotowanie warsztatu pracy. Czynności higieniczno- porządkowe.
• Wykonanie:
- Przydzielenie zadań poszczególnym wychowankom wg ich indywidualnych umiejętności i możliwości.
- Przygotowanie i pokrojenie owoców.
- Łączenie składników.
• Porządkowanie miejsca do pracy i nakrycie do stołu
• Wykonanie zdjęć wykonanej pracy do /kroniki klasowej, dla rodziców/.
• Kulturalne spożycie sałatki.
Zakończenie:
• Porządkowanie pracowni
• Podsumowanie zajęć /obejrzenie prezentacji „Wesołe owoce”/
• Ustna pochwała
Uwagi do realizacji zajęć :
Podczas pracy zwracam szczególną uwagę na uczniów słabszych, dostosowując zadania do ich potrzeb i możliwości. Stosuję pochwały indywidualne, nagradzam sukcesy i motywuję do dalszej pracy swoich wychowanków.