SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH
„METODĄ DOBREGO STARTU”
DATA : 5. 12. 2012 r.
KLASA: I
PROWADZĄCA: mgr Bożena Wester
TEMAT : Zapoznanie dzieci z literą F na bazie elementów Metody Dobrego Startu.
CELE OGÓLNE :
Doskonalenie słuchu fonematycznego .
Usprawnianie analizatora słuchowo – wzrokowego.
Zapoznanie z literą F.
Wdrażanie do uważnego słuchania.
CELE OPERACYJNE :
DZIECKO:
rozwija koordynację ruchowo – słuchowo – wzrokową,
orientuje się w schemacie własnego ciała i w przestrzeni,
potrafi wystukać rytm piosenki,
zna literę f F
umie dzielić wyrazy na sylaby i głoski,
kojarzyć literę z głoską
potrafi odtworzyć literę różnymi technikami z jednoczesnym śpiewaniem piosenki,
odczuwa zadowolenie z własnych działań i efektów pracy.
METODY :
czynne : zadań stawianych dzieciom, samodzielnych ćwiczeń utrwalających.
słowne : rozmowa, opis, zagadka.
oglądowe : obserwacja, pokaz, udostępnienie dzieciom utworów muzycznych.
inne : metoda dobrego startu, elementy pedagogiki zabawy i metody R.Labana
FORMY PRACY : zbiorowa jednolita, binarna, w grupach 3 osobowych.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: piłka, płyta z piosenką pt: „ Foki”, nagranie muzyki relaksacyjnej, melodia piosenki pt : „ Tu mam ręce”, melodia piosenki „Panie Janie”, zagadka, ilustracje : foki , foka i Eskimos, litery do demonstracji, kartki od ksero, sylaby FA, FO, litery – s, l, b, k, ż
wyrazy FOKA, FALE, tacki z kaszą manną, blok, mazaki, długopisy, karty ćwiczeń.
PRZEBIEG:
I. Zajęcia wprowadzające
1. Powitanie piosenką lub zabawą.
a. Dzieci zgromadzone w kole ( w siadzie
skrzyżnym).Nauczyciel rzuca piłkę do dowolnie wybranego dziecka , a grupa wita je znaną piosenką( na melodię „ Panie Janie”) tj.
Witaj Kasiu, witaj Kasiu,
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy cię witamy,
Wszyscy cię kochamy,
Bądź wśród nas
Bądź wśród nas.
2. Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała.
a. Dzieci dobierają się parami. Stają naprzeciw siebie przyjmując zgodnie z poleceniem nauczyciela odpowiednią postawę: plecy wyprostowane, wciągnięty brzuch, złączone kolana, rozchylone lekko stopy, głowa w górę, ręce wzdłuż tułowia...
b. Witanie się wskazanymi częściami ciała z kolegami np. prawymi rękami, lewymi kolanami, nosami, łokciami, plecami, brzuchami...
c. Zabawa naśladowcza - dzieci w kole, ilustrując słowa piosenki ruchem, wskazują poszczególne części ciała):
Tu mam ręce , tu mam nogi
A tu gruby brzuszek
Tu mam głowę a na
głowie
Z obu stron mam uszy.
Ref: Moje ręce klaszczą ładnie
Nogi tupią raz i dwa
W głowie mam pomysłów wiele
Buzia śpiewa tra la la
Tu mam brodę , a tu nosek
Tu jest moje czoło
Jak zobaczę się w lusterku
Śmieję się wesoło.
Ref: j/w
3. Ćwiczenia orientacji w przestrzeni.
a. Dzieci wykonują polecenia nauczycielki :
-idź 3 kroki do przodu,
-zrób 4 kroki w bok,
-wykonaj obrót dookoła siebie w prawą stronę,
-skrzyżuj ręce na piersi,
-zrób przysiad i wyskocz w górę.
b. Dobranie się w 3 osobowe grupy, wykonanie poleceń : niech dziecko, które jest najniższe stanie w środku, niech dziecko które jest najwyższe stanie z boku, niech wszystkie dzieci ustawią się wg wielkości od największego do najmniejszego.
4. Nauka piosenki ( lub wierszyka) i ćwiczenia słuchowo językowe oparte na jej tekście.
a. Rozwiązanie zagadki :
Szare, bure, wąsate,
W futrze zimą i latem,
Lubią mroźną pogodę,
Łowią ryby pod lodem.
b. Słuchanie uważne piosenki pt : „Foki” odpowiadanie na pytania nauczycielki dotyczące treści utworu tj:
Czy widzieliście foki, opiszcie jak one wyglądają?
Czy wiecie gdzie żyją i czym się żywią?( oglądanie ilustracji)
Foki mimo że tak jak ryby żyją w wodzie są ssakami. Czy pamiętacie co oznacza słowo ssak?
Jakie znacie inne zwierzęta, które dobrze pływają?
c. Przy powtórnym słuchaniu piosenki dzieci muszą zapamiętać jak najwięcej słów na głoskę „F”
d. Zabawy słowne :
dzielenie słów – FOKI i FALE na sylaby i głoski, wskazanie w nich głoski w nagłosie i wygłosie.
wymyślanie wyrazów na sylaby FA i FO
zastępowanie głoski F innymi głoskami w wyrazie – FOKI ( soki, loki, boki, koki), FALE – (sale, żale), utworzenie nowych słów.
Wyjaśnienie dzieciom, że F jest spółgłoską.
e. Nauka słów piosenki – metodą odtwórczą.
II. Zajęcia właściwe
1. Ćwiczenia ruchowe.
a. Podczas dźwięków muzyki dzieci biegają po sali, na przerwę w muzyce naśladują „ foki”, pełzając po sali bez pomocy rąk i unosząc tułów.
b. Dzieci dobierają się w pary - ilustrują słowa nauczycielki- są foczkami, które chętnie bawią się w wodzie. Pływają koło siebie, poruszają się najpierw wolno, później coraz szybciej, na końcu znowu zwalniają.
2.Ćwiczenia ruchowo - słuchowe
a. Dzieci w kole – zabawa z kartkami papieru:
Podczas śpiewania I zwrotki piosenki, wystukują jej rytm palcami o kartkę. Podczas refrenu- przekazują sobie rytmicznie kartki z ręki do ręki ( kartki falują). Przy drugiej – wykonują fale z góry na dół i do góry itd. refren taki sam. Podczas III zwrotki dzieci wodzą kartkami wokół własnej osi, refren jak wyżej.
3. Ćwiczenia ruchowo – słuchowo – wzrokowe.
a. Pokaz i omówienie litery:
Demonstracja litery jako znaku graficznego, symbolu głoski.
Rozmowa na temat litery – określenie ułożenia w przestrzeni elementów występujących w znaku, liczenie elementów, ustalenie kolejności ruchów podczas pisania litery i zwrócenie uwagi na to, czy trzeba odrywać rękę od kartki.
Demonstracja sposobu wykonania ćwiczenia – wodzenie palcem po literze z jednoczesnym śpiewaniem piosenki.
Śpiewanie piosenki i pisanie litery F,f palcem w powietrzu, kilka razy po śladzie, na tacce z kaszą manną, na kartkach z bloku ( najpierw grubym mazakiem, potem długopisem),
wykonywanie zadań w karcie ćwiczeń, wybranie 5 najładniejszych literek i podkreślenie ich linią falistą.
III. Zajęcia końcowe.
1.Zabawy relaksacyjne
a. Dzieci układają się wygodnie na dywanie. Zamykają oczy i wyobrażają sobie,że są fokami, które odpoczywają nad brzegiem oceanu. Wsłuchują się w muzykę relaksacyjną –„ Szum morza”, lub instrumentalną wersję poznanej piosenki pt: „ Foki”.