Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie
3-4 latków
w dniu 11.10.2012r
w obecności opiekuna stażu
KRĄG TEMATYCZNY: O czym szumi las jesienią?
TEMAT DNIA: Jeż Dreptuś
CEL GŁÓWNY:
Poznanie nowej techniki plastycznej.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko powinno:
• przywitać się muzyczną rymowanką o zmiennej dynamice,
• rozwiązać zagadkę,
• wypowiadać się na temat wiersza,
• wiedzieć, że jeż zapada w sen zimowy,
• odpowiednio reagować na sygnały,
• umieć lepić z masy solnej,
METODY:
słowne: rymowanka, zagadka, wiersz, pogadanka o zwyczajach jeża, pochwały,
oglądowe: obrazek przedstawiający jeża, pokaz wykonania ćwiczenia,
czynne: zadań stawianych do realizacji, samodzielnych doświadczeń dzieci.
FORMY PRACY : praca z całą grupą i indywidualna
POMOCE DYDAKTYCZNE: gitara, zagadka, wiersz B. Formy „ Jeżyk”, produkty do wykonania masy solnej: mąka, sól, woda,
PRZEBIEG ZAJĘCIA – DZIAŁANIA EDUKACYJNE
1. Powitanie dzieci muzyczną rymowanką..
Do przedszkola idę ja,
do przedszkola idziesz Ty,
raz, dwa, trzy
raz , dwa, trzy!!
2. Rozwiązywanie zagadki (hasło jeż).
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Nauczycielka czyta zagadkę:
Na grzbiecie noszę jabłka,
kolce ostre mam,
kto mnie tylko dotknie, szybko krzyczy ajaj!
3. Słuchanie wiersza B. Formy „Jeż”.
(Zanim nauczycielka zacznie czytać wiersz prosi dzieci, aby uważnie słuchały i zastanowiły się, co robi jeż, gdy zbliża się zima)?
Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy,
jestem sobie mały jeżyk.
Bardzo ostre igły moje,
więc nikogo się nie boję.
Często w cieniu sobie siedzę,
jem szkodniki, spulchniam glebę.
Jeżyk bardzo dobrze słyszy,
w nocy umie łowić myszy.
Gdy nadciąga groźna zima,
smacznie w norce spać zaczynam.
Pod pierzyną z suchych liści
pewnie mi się lato przyśni
4. Rozmowa na temat wiersza.
Nauczycielka zadaje dzieciom pytania ukierunkowujące do wiersza?
− Co jeżyk mówił o sobie?
− Co robi jeż, gdy zbliża się zima?
− Jak wygląda zimowe mieszkanie jeża?
Nauczyciel uzupełnia informację o przysmakach jeża, zwracając uwagę, że nie je on
jabłek, jak się powszechnie uważa, lubi natomiast owady i myszy.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa „Jeże szukają swoich norek”.
Dzieci wybierają sobie szarfy w dowolnych kolorach. Nauczyciel rozkłada na
podłodze szarfy w takich samych kolorach – to będą norki. Przy głośnych dźwiękach
spokojnej muzyki (nagranie na płycie CD) dzieci-jeże poruszają się po sali
na czworakach. Przy ściszonej muzyce zaczynają szukać norek w kolorze swoich
szarf. Gdy muzyka milknie, zwijają się w kłębuszek i zasypiają w swoich norkach.
3. Wykonanie pracy plastycznej „Jeżyk”.
Nauczyciel wyjaśnia sposób wykonania pracy. Dzieci formują z masy solnej spłaszczony
owal – to będzie jeż. Z jednej strony modelują pyszczek. Z dwóch kuleczek
pieprzu robią oczy, umieszczając je w górnej części pyszczka, a z zapałek
– kolce jeża. Gotowe jeżyki umieszczają na papierowych tackach, pozostawiając je do wyschnięcia.
6.Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Nauczycielka pyta dzieci , o jakim zwierzątku była mowa na zajęciach, co lubi jeść jeż, jak przygotowuje się do zimy, itp. Na zakończenie rozdaje dzieciom kolorowanki o „Jeżyku psotniku” po czym dziękuje za wspólną zabawę.
Prowadząca zajęcia
........................................
Podpis opiekuna stażu
........................................